Daba ir modusies! Kļavu sulu tecināšanas laiks šogad sācies neierasti agri

Komentāri

Par spīti sniegam un februārim, Latvijā šobrīd  pilnā sparā rīt sulu tecināšanas laiks. Kļavu sulas šogad iespējams tecināt vismaz divas nedēļas agrāk nekā citus gadus.

Ar urbi un lielo polietilēna maisu Auces novada iedzīvotājs Guntis Klūga dodas uz mežu. Viņš svaigas, kļavu un bērzu sulas sācis tecināt pirms nepilniem 10 gadiem un pa šo laiku nu jau ir apguvis svaigo sulu tecināšanas mākslu. To apgūt var katrs, taču tas notiek praksē.

Sulu tecinātāju galvenais likums – izvēlēties pareizo koku, vislabāk saulainā vietā un pēc iespējas tālāk no lielceļiem augošu kļavu, neurbt par dziļu un pēc tecināšanas cauruma vietu aizdarīt ar tapiņu, jo jebkura brūce ir atvērta infekcijām un koks var nokalst.

Foto

Būtībā no visiem lapu kokiem varētu iegūt sulas, bet no tiem kokiem, kas aug pie mums, tecina tikai no bērziem un kļavām, jo pārējās sulās nav tik daudz cukura un ir augsts miecvielu saturs, kas sulas padara rūgtas.

Galvenā atšķirība abām sulām ir tā, ka kļavu sula rodas aptuveni mēnesi agrāk nekā bērzu sulas. Kļavu sulas attīra organismu, uzlabo vielmaiņu un baro ķermeņa šūnas ar organiskajām skābēm. Kļavu sulas ir daudz saldākas nekā bērzu, kurās cukura daudzums nepārsniedz 2%. Šogad tās sāka tecināt jau pirms 2 nedēļām – laikapstākļi tam pašlaik ir īpaši labvēlīgi.

Svaigās sulas jau ir parādījušās tirdzniecības vietās. Latvijā nav likumu, kas noteiktu tām kvalitātes prasības. Pērkot sulas, jāpievērš uzmanība, kādos traukos sulas tiek tirgotas un kā tās vizuāli izskatās. Tā kā šis nav augsta riska produkts, sulas paraugus Pārtikas un veterinārā dienesta kontrolieri uz analīzēm neņem. Tas nozīmē, ka pašiem pircējiem arī jābūt uzmanīgiem.

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl