Komentāri

Čūskas alkohola pudelēs, krokodilādas un čūskādas somas un maki, gliemežvāki un koraļļi. Tā ir tikai daļa no priekšmetiem, ko lidostā atrod ieceļotāju bagāžā un konfiscē. Kā izrādās, lielākajā daļā gadījumu šīs lietas izgatavotas, izmantojot aizsargājamus dzīvniekus, tāpēc īpašniekiem nākas no tām atvadīties.

Vjetnama, Taizeme – tādas valstis. Pērk kā kobru pudelē, bet īstenībā pēdējo septiņu gadu laikā mums nevienas īstas kobras nav bijis. Čūska pudelē ir cita čūska, diemžēl arī iekļauta konvencijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste Ilona Vilne stāsta par biežāk valstī ievestajiem nelegālajiem priekšmetiem. Patiesībā siltajās zemēs it visur iegādājamais suvenīrs – čūska pudelē – ir citas sugas čūska, kas izklapēta ar āmuru un, izmantojot sērkociņu, ieguvusi kobrai līdzīgu formu. Šo priekšmetu lidostas muitā konfiscēs tāpat kā aizdomīgus koraļļus, gliemežvākus, čūskādas un krokodilādas aksesuārus. Dabas aizsardzības pārvaldē tiem veic ekspertīzi, lai noskaidrotu, vai tie nav izgatavoti no aizsargājamiem dzīvniekiem.

Foto

Tādējādi ne visus eksotiskos suvenīrus ievest ir aizliegts. Dzīvnieku ādas, tostarp arī kažokādas, valstī var ievest, ja īpašniekam ir tā izcelsmi apliecinošs dokuments, ko parasti var iegūt tirdzniecības vietā vai ražotnē. Dažkārt papildus tam, atgriežoties dzimtenē, nepieciešams noformēt arī citus dokumentus. Taču bieži cilvēki ieved lietas, par kuru nelegālo raksturu pat nenojauš – piemēram, kosmētikas līdzekļus.

Kopumā pērn konstatēti 8 nelegāli priekšmeti, bet 2014. gadā 15 aizsargājamu dzīvnieku izstrādājumi. Šā gada divos mēnešos konfiscēti jau 4 priekšmeti, kas nosūtīti uz ekspertīzi.

Īpašnieki savus suvenīrus vairs nevar atgūt, turklāt privātpersonām sods sasniedz 70 līdz 700 eiro, bet juridiskām personām pat 7000 eiro. Retos gadījumos nākas konfiscēt arī dzīvus dzīvniekus, piemēram, bruņurupučus un mājās audzētus pitonus. Ja dzīvnieki ir pārāk novārdzināti, tiem veic eitanāziju. Tikmēr konfiscēto kosmētiku iznīcina, bet dzīvnieku ādu izstrādājumus un citus priekšmetus pārņem Dabas aizsardzības pārvalde, kas tos turpmāk izmanto iedzīvotāju izglītošanai.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl