Covid-19 uzliesmojuma laikā pieaudzis Latvijas iedzīvotāju “torentos” pavadītais laiks

2 komentāri
Covid-19 uzliesmojuma laikā pieaudzis Latvijas iedzīvotāju “torentos” pavadītais laiks
PA IMAGES / SCANPIX

Covid-19 uzliesmojuma laikā Latvijas lietotāju pirātiskā satura lejupielāžu apjoma straujais pieaugums un struktūra “torentos” rada bažas, uzskata biedrības “Par legālu saturu!” izpilddirektore Dace Kotzeva.

Lai arī satura nelegālo lejupielādes un straumēšanas vietņu – “torentu” – Latvijas lietotāju skaits internetā pēc martā piedzīvotā kāpuma par 22% aprīlī atgriezās februāra līmenī, satraukumu rada fakts, ka gandrīz dubultojies “torentu” vietņu skatījumu skaits un vidējais laiks, ko viens lietotājs pavadījis vietnē, skaidroja Kotzeva, komentējot starptautiskā interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmuma “Gemius” veikto aptauju un pētījumu “Latvijas populārāko “torentu” lejupielādes vietņu audits un auditorijas izpēte”.

Kultūras ministrijas tīmekļa vietnē publiskotajā Latvijas populārāko “torentu” lejupielādes vietņu auditā secināts, ka šā gada aprīlī desmit iecienītākās filmu, seriālu, mūzikas, datorprogrammu, foto, e-grāmatu un cita satura nelegālās vietnes apmeklējuši gandrīz 116 000 Latvijas interneta lietotāji, kopā veicot gandrīz 12 miljonus lapu skatījumu, kas ir par 86% vairāk nekā februārī, kad tika veikti 6 332 000 skatījumu. Viens apmeklētājs vidēji “torentu” vietnē aprīlī pavadīja vairāk nekā vienu stundu, kamēr februārī viens lietotājs “torentos” pavadīja pusstundu. Martā “torentus” apmeklējuši 139 687 apmeklētāju, kas ir par 22% vairāk nekā februāri, kad nelegālās vietnes apmeklēja 114 382 Latvijas interneta lietotāji.

Vairāk nekā piektā daļa jeb 21,6% interneta lietotāji atzinuši, ka izmantojuši “torentu” lejupielādes vietnes pēdējā pusgada laikā un 66% no tiem, kuri atzinuši, ka izmanto šīs vietnes, to dara biežāk nekā reizi vai dažas reizes mēnesī. 78,4% norādījuši, ka nav izmantojuši satura nelegālās vietnes pēdējā pusgada laikā, no kuriem 37,9% atklāja, ka darījuši to pirms tam. Pēdējā pusgada laikā un vismaz reizi mūžā “torentu” lejupielādes vietnes lietojuši 51,4% aptaujāto, savukārt nekad “torentu” vietnes nav lietojuši 48,6% pētījuma dalībnieku.

Aptaujas dalībnieki norādījuši, ka biežāk lejupielādētais saturs ir filmas (67,7%), seriāli (43%), kā arī datorspēles (35%), datorprogrammas (31,7%), mūzika (27,7%) un e-grāmatas (15,10%).

Kotzeva uzsvēra “torentu” vietņu audita un lietotāju auditorijas izpētes nozīmību, norādot, ka iegūtie secinājumi, fakti un dati ir nopietns pamats, lai biedrība to akcentētu tiesībsargājošās iestādēs satura nelegālo vietņu internetā pieejas ierobežošanai.

“Šis ir pirmais nopietnais pētījums par “torentu” nodarītā kaitējuma apjomu legālajai satura industrijai, kas izgaismo “torentos” atrodamā satura struktūru un saturu, ko lietotāji visvairāk izmanto nelegāli,” sacīja biedrības izpilddirektore, norādot, ka pētījumā neapšaubāmi var saskatīt arī interneta lietotāju tiesiskās kultūras apziņas pieaugumu.