Covid-19 uzliesmojuma dēļ plāno saīsināt sabiedriskās ēdināšanas vietu darba laiku

49 komentāri
Covid-19 uzliesmojuma dēļ plāno saīsināt sabiedriskās ēdināšanas vietu darba laiku
ZANE BITERE, LETA

Veselības ministrija (VM) piedāvā Covid-19 uzliesmojuma dēļ saīsināt sabiedriskās ēdināšanas vietu darba laiku.

VM izstrādātais noteikumu projekts, ko šodien ārkārtas sēdē izskatīs Ministru kabinets, paredz papildināt noteikumus “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, precizējot infekcijas izplatības dēļ noteiktos ierobežojumus.

Plānots noteikt, ka sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējam sabiedriskās ēdināšanas vietā būs jānodrošina, ka apmeklētājiem redzamās vietās (vismaz pie ieejas un kases ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietā) ir izvietota skaidri salasāma publiski pieejama informācija par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties pakalpojuma sniegšanas vietā.

Saistībā ar šo pašvaldības policijai būtu nepieciešams veikt apskates/kontroles ēdināšanas vietās, lai noteiktu, vai uzrādītais maksimālais klientu skaits atbilst reāli pakalpojuma vietā esošajam. Tāpat esot nepieciešams informēt sabiedrību par to, ka nedrīkst izmantot ēdināšanas vietas, kas ir pārpildītas un kurās ir acīmredzami vairāk personu, nekā pie ieejas norādītajā informācijā.

Paredzēts līdz 1.septembrim pagarināt cilvēku ierobežojumus pulcēšanai sabiedriskās ēdināšanas vietās. Saskaņā ar VM piedāvājumu, no rītdienas, 11.jūlija, iekštelpās pie viena galdiņa nedrīkstēs atrasties vairāk par četriem apmeklētājiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi, savukārt ārtelpās pie viena galdiņa nedrīkstēs atrasties vairāk par astoņiem apmeklētājiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi.

Līdztekus paredzēts noteikt, ka kultūras, sporta, izklaides, tai skaitā diskotēku, un reliģiskās darbības veikšanas vietās, kā arī sabiedriskās ēdināšanas vietās darbs sākams ne agrāk kā plkst.6 un beidzams ne vēlāk kā plkst.24, izņemot brīvdabas kino demonstrācijas pasākumus, kurus atļauts beigt ne vēlāk kā plkst.2. Tas nozīmē, ka kultūras, sporta, izklaides, tai skaitā diskotēku, un reliģiskās darbības veikšanas vietās darbu varēs sākt pusstundu agrāk nekā līdz šim.

Noteikumu projekta anotācijā skaidrots, ka pēc ārkārtējās situācijas darbības laika beigšanās šī gada 9.jūnijā Covid-19 epidemioloģiskā situācija valstī līdz 6.jūlijam uzlabojās un tika novērots būtisks saslimstības ar Covid-19 samazinājums. Tomēr, sākot ar 7.jūliju, konstatēts pietiekami nozīmīgs gadījumu skaita pieaugums, lai apsvērtu atsevišķu iepriekš noteikto epidemioloģiskās drošības ierobežojumu atkārtotu noteikšanu, veicot grozījumus attiecīgajos noteikumos.

Noteikumu projekta mērķis ir, balstoties uz Covid-19 epidemioloģiskās drošības situācijas izvērtējumu, atjaunot atsevišķus noteiktos ierobežojumus, kas noteikti sabiedrības veselības aizsardzībai.

Lai arī Covid-19 gadījumu skaits 28.nedēļā palielinājies, epidemioloģiskās uzraudzības sistēma ir spējīga maksimāli precīzi apzināt un uzraudzīt Covid-19 slimniekus un viņu kontaktpersonas.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!

Epidemioloģiskajā izmeklēšanā atklāts, ka 28.nedēļā konstatētie saslimšanas gadījumi saistīti galvenokārt ar sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu izmantošanu neorganizētu, privātu apmeklējumu ar draugiem un paziņām laikā, vēlās nakts stundās, kad ēdināšanas vietās līdztekus atrodas citi apmeklētāji. Epidemioloģisko izmeklēšanu būtiski ietekmēja apmeklētāju saraksta trūkums, kas patlaban nav obligāta prasība, bet ir ar ieteikuma raksturu.

Tāpat VM iegūtā informācija liecina, ka sabiedriskās ēdināšanas vietās slikti tiek ievērota prasība par divu metru nodrošināšanu starp galdiņiem un nepietiekami tiek ievērota arī publiski pieejamā platība uz vienu apmeklētāju iekštelpās – trīs kvadrātmetri. Daļa restorānu un citu ēdināšanas vietu esot pārpildītas, klientiem izmantojot samazinātas un akciju cenas pakalpojumiem.

VM skaidro – jāņem vērā, ka Latvijā jūlija, augusta periodā daudzās pašvaldībās ieplānoti pilsētas svētki, kur personu koncentrācijas dēļ paredzams pieaugums ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai, un ir būtiski nodrošināt gan divu metru distanci, gan noteiktos platības ierobežojumus.

Kā ziņots, šonedēļ Latvijā manāmi palielinājies jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits. Aizvadītajā diennaktī valstī veikts 1841 Covid-19 tests un reģistrēti 11 jauni saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Zināms, ka viens saslimušais atgriezies no ārvalstīm, pieciem saslimušajiem bijis kontakts ar saslimušo. Ar vēl pieciem saslimušajiem SPKC sācis saziņu.

Līdz šim valstī veikti 165 610 Covid-19 izmeklējumi, saslimušas ir 1165 personas un 30 mirušas. Savukārt atveseļojušies ir 1019 cilvēki.