Covid-19: Tūroperatori neziņā, kā organizēt braucienus uz kaimiņvalstīm

Pievienot komentāru
Covid-19: Tūroperatori neziņā, kā organizēt braucienus uz kaimiņvalstīm
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Iecerēts, ka no nākamās nedēļas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotājiem būs atkal brīvi atļauts pārvietoties Baltijā. Tūrisma nozares pārstāvji prognozē, ka braucieni uz kaimiņvalstīm būs pieprasīti, lai arī pagaidām nav pilnas skaidrības, tieši kā tos varēs organizēt.

Tūrisma aģentūra ”Ap sauli” šajā nozarē darbojas jau vairāk nekā 20 gadu. Līdz krīzei pārsvarā atpūtas ceļojumi organizēti uz Eiropas un pasaules tālākajiem galamērķiem. Pēc robežu slēgšanas un ārkārtējās situācijas izsludināšanas darbs apstājās. Pēc valdības lēmuma atļaut rīkot ceļojumus Baltijas valstu robežās – krīzes māktie tūroperatori jau sākuši plānot tūrisma braucienus tepat Latvijā un uz kaimiņvalstīm. Cilvēku interese ir liela – bet, kā un kad izbraucienus varēs realizēt, skaidrības nav.

“Zvana un saka – es gribēšu braukt uz Rundāles pili. Prieks. Piezvana un jautā, kad varēs aizbraukt uz Lietuvu. Mēs esam gatavi vest cilvēkus ēst cepelīnus, baudīt sauli. Tas bija pirmais ‘’urā!’’ kliedziens, ka mēs to varēsim darīt, visādas domas ir galvā, kā to varētu darīt un kur varētu to darīt. Viss ir ideāli, tikai nav skaidri tie noteikumi, kā tas notiks, vai varēs braukt pilns autobuss, vai būs jāievēro distance, vai būs tikai maskas,” norāda Tūrisma aģentūras ”Ap sauli” direktors Agris Pumpurs.

Arī tūrisma aģentūras “Jēkaba ceļojumi” darbs krīzes iespaidā ir apstājies. Daļa darbinieku atlaisti, citi dīkstāvē, savukārt iepriekš saplānotie tālākie braucieni pārlikti uz rudens sezonu. Tūroperatora vadītājs Uldis Alksnis TV3 Ziņām norāda, – cilvēki ir piesardzīgi par braucieniem ārpus valsts robežām, pagaidām vērojama interese par Latvijas apceļošanu – un tieši uz to šobrīd grasās fokusēties aģentūra.

“Par Lietuvu, Igauniju neesam domājuši, vēl jāpadomā, bet jebkurā gadījumā mēs atsāksim aktivitātes Latvijā. Tā kā viens no tiem ir dabas tūrisms, turpināsim to sēriju, es domāju, ka pat maijā, tikai jāizdomā tā pareizā formula, lai nepārkāptu ierobežojumus,” saka Alksnis.

Vienlaikus uzņēmēji brīdina, ka ceļotgribētājiem jārēķinās, ka brauciens uz Lietuvu un Igauniju krīzes apstākļos izmaksās dārgāk, nekā bija pierasts iepriekš. Ja tiks ieviesti pasažieru sēdināšanas noteikumi “ik pēc viena”, arī tas automātiski novedīs pie cenu kāpuma.

“Tas būs jautājums par skaitļiem, cik tas maksās, jo ar piecdesmitvietīgu autobusu vizināt 20 cilvēkus, tās ir pavisam citas izmaksas nekā ar divdesmitvietīgu vizināt 20 cilvēkus. Pakalpojuma sadārdzināšanas. Loģiski, jo tos pašus dezinfekcijas līdzekļus, tas arī sadārdzina, jo dotā brīdī nevienu līdzekli nevar nopirkt uz pēcapmaksu, vispirms samaksā un pēc tam tikai saņem un lieto,” skaidro Pumpurs.

Tikmēr Latvijas viesnīcu un restorānu asociācija uzsver, – Baltijas valstu robežu atvēršana viesmīlības nozarei ir kā gaismas stariņš tuneļa galā, jo ceļotāji no Lietuvas un Igaunijas līdz šim veidojuši manāmu daļu.

“Tas pēc statistikas ir apmēram 25% no kopējā tūristu skaita, kas mums sezonā ir bijis, tad mēs varēsim saprast, ar ko mēs apmēram varēsim rēķināties. Tā inerce būs lēna, kad cilvēki tiešam sapratīs, ka var braukt un atpūsties un ka tā dzīve pamazām sāk atgriezties normālākās sliedēs. Viesnīcu gatavība ir augsta, ko līdz nāk pieprasījums, tā ir tāda kā viesnīcu asinsrite, ka tiek mērīts rezervāciju skaits. Ko līdz viņš sasniedz noteiktu līmeni, tā viesnīca atveras vaļā,” norāda Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis.

Tomēr arī viesmīlības sektors gaida konkrētus risinājumus un ieteikumus no valdības, kā nodrošināt epidemiologu prasības. Atbildīgā Ekonomijas ministrija patlaban nemācēja komentēt, kādas varētu būt šīs prasības – darbs pie vadlīniju izstrādes esot uzsākts. Pirmās vadlīnijas varētu tikt publicētas 12. maijā.

“Ministrija kopā ar LIAA, kopā ar epidemiologiem, kopā ar nozari strādā pie vadlīnijām, lai nodrošinātu šo drošo tūrismu. Kā uzvesties pakalpojumu sniedzējam un pakalpojuma ņēmējam. Mēs darīsim visu, lai šis brauciens neizvērstos pēc tam par slimības iegūšanas vietu,” TV3 Ziņām norādīja ministrijā.

Konkrētas vadlīnijas gaida arī pašvaldības. Lauku tūrisma asociācija jau prognozē, ka palielināsies lauku tūrisma interese un noslodze, tāpēc būtu svarīgi zināt, kādi pasākumi vietvarām jāievieš, lai varētu uzņemt viesus.