Covid-19: sociālās aprūpes centros gatavo vakcinējamo cilvēku sarakstus

1 komentārs

Valsts sociālās aprūpes centri esot gatavi Covid-19 vakcinēšanai – izveidoti vakcinējamo iemītnieku un darbinieku saraksti. Aprūpes centros līdz šim vairākkārt izcēlušies Covid-19 uzliesmojumi. Labklājības ministrijas jaunākie dati liecina, – ar Covid-19 šobrīd saslimuši 10% visu aprūpes centru iemītnieku.

Valsts sociālās aprūpes centra ”Zemgale” filiāli ”Ķīši” Tukuma novadā ieskauj norobežojošās lentes. Karantīnas zona. Šajā centrā no 89 klientiem ar Covid-19 inficēti teju visi – 82 cilvēki. Viens ar Covid-19 saslimušais miris.

”Ķīšos” inficējušies astoņi darbinieki, uz darbu nenāk arī vairākas kontaktpersonas, taču tas nav radījis problēmas iemītnieku aprūpei. Valsts sociālās aprūpes centram ”Zemgale” ir astoņas filiāles. Ne tikai Zemgalē, bet arī Vidzemē, un no 1400 klientu ar Covid-19 inficējušies 200 cilvēku.

Saslimušie no veselajiem nodalīti ēku dažādos korpusos, saslimušie neatrodas koplietošanas telpās, viņiem nav nekādu nodarbību. Ēdināšana notiek attālināti. Vairums saslimušo pat nav nojautuši par inficēšanos.

“Lielākoties kopumā ir bez simptomiem un vieglā formā. Protams, ir arī smagā formā. Ir bijuši klienti slimnīcā, ir cilvēki tagad slimnīcā, un ir klienti, kas ir no Covid-19 nomiruši,” saka Valsts sociālās aprūpes centra ”Zemgale” direktors Kristaps Keišs.

Savelkot kopā miršanas statistiku pa sociālās aprūpes centra ”Zemgale” visām astoņām filiālēm, kopš novembra dzīvību zaudējuši 22 ar Covid-19 saslimušie.

“Pārsvarā lielākā daļa mirusi ārstniecības iestādēs, kuriem slimība pārgāja smagā gaitā. Vidējais vecums ir 82 gadi, un, protams, riska grupām ar blakus saslimšanām,” norāda Valsts sociālās aprūpes centra ”Zemgale” direktors.

Ar Covid-19 inficēti aprūpes centra “Zemgale” 56 darbinieki, vēl daļa ir kontaktpersonas un atrodas pašizolācijā, taču vienalga aprūpes darbinieku trūkums neesot sācies.

“Mūsu priekšrocība ir lielais filiāļu skaits, kur varam piesaistīt no citām filiālēm. Tāpat ir arī ar ēdināšanu. Ja mums pietrūka virtuves darbinieku, organizējām citas filiāles, kas ēdienu gatavoja pie sevis un veda termotraukos,” skaidro Valsts sociālās aprūpes centra ”Zemgale” direktors.

Kopumā Latvijā no vairāk nekā 4000 klientu valsts sociālās aprūpes iestādēs ar Covid-19 saslimuši 474 cilvēki. Labklājības ministrijā atzīst, – infekciju centros ienes darbinieki, un sevišķi lielu risku rada tie, kuri strādā vairākās darbavietās.

”Iestāžu vadītāji cenšas individuāli runāt ar šiem darbiniekiem, lai vismaz krīzes laikā strādātu tikai vienā darbavietā. Nav jau arī nekāda tiesiskā mehānisma, lai aizliegtu kādam cilvēkam iet strādāt vēl otrajā un trešajā darbavietā. Cilvēks strādā gan aprūpes centrā, gan slimnīcā, vēl kādā citā aprūpes centrā. Tas diemžēl ir veicinošais faktors,” teic Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Valsts sociālās aprūpes centri esot gatavi Covid-19 vakcīnām. Ir radīti vakcinējamo darbinieku un klientu saraksti. “99% klientu ir gatavi vakcinēties. Klienti gaida vakcinēšanu. Viņi saprot, ka tā ir atslēga visam. Tas viss beigsies, un varēs atgriezties ikdienas ritmā.”

Sociālās aprūpes centru iemītnieku radinieki ir noraizējušies par Covid-19 situāciju. Šeit uz vietas ierasties viņiem ir liegts. Karantīnas zonas. Taču aprūpes centru darbinieki vakaros organizējot video sazvanīšanos lietotnē “Zoom”.

1 komentārs