Covid-19 situācija Latvijā un stingrāku drošības pasākumu vajadzība – pirmdienas pandēmijas aktualitāšu kopsavilkums

0 Komentāru

Koalīcijas partneri pauduši atbalstu stingru drošības pasākumu ieviešanai, par ko 5. oktobra rītā spriedīs Krīzes vadības padomes sēde, par 4. oktobrī valdības koalīcijas partneru sanāksmē spriesto vēsta TV3 Ziņas.

Kopš piektdienas, 1. oktobra, veselības aprūpē izsludināta paaugstināta gatavība, kas nozīmē, ka jau trūkst resursu slimnīcu darba turpināšanai ikdienas režīmā. Pārslogots ir arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Tas saņem vairāk izsaukumu nekā iepriekšējā uzliesmojuma laikā.

Liene Cipule, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore

“Izsaukumu skaits pašlaik dienestā ir ārkārtīgi liels, jāsaka, – ar iepriekšējo laiku. Jo pašlaik mūsu izsaukumu un zvanu skaits uz OVC, ko saņemam, tuvojas 2000 diennaktī. Tas ir saistīts, es domāju, ar ļoti daudziem faktoriem. Tā nav tikai Covid-19 ietekme.”

Ārstu organizācijas šorīt izplatījušas paziņojumu, brīdinot, ka nozare nonākusi uz krīzes sliekšņa.

Roberts Fūrmanis, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents

“Nav palicis tālu līdz tam, kad veselības aprūpes sistēmā var iestāties kolapss jeb respektīvi ar esošo kapacitāti mēs nespēsim pilnvērtīgi nodrošināt nepieciešamo palīdzību visiem pacientiem.”

Par tuvojošos krīzi trauksmi cēlusi arī valdības pieaicinātā ekspertu grupa.

Ekspertu grupa

“Prognozējams, ka, ņemot vērā infekcijas plašo un pašreizējos apstākļos nekontrolējamo izplatību, hospitalizējamo pacientu skaits strauji turpinās augt un turpmāko trīs līdz četru nedēļu laikā tiks pārsniegta veselības aprūpes izturētspējas augšējā robeža.”

Līdz ar to gan eksperti, gan mediķi valdībai pieprasa nekavējoties lemt par stingru pasākumu ieviešanu vīrusa iegrožošanai. Ieskaties šeit: Koalīcija izskata iespēju atkārtoti izsludināt ārkārtējo situāciju Covid-19 izplatības dēļ

Roberts Fūrmanis, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents

“Ir skaidrs, ka slimība izplatās nekontrolējami. Ja slimība šobrīd izplatās nekontrolējami, tas nozīmē, ka ar esošajiem ierobežojumiem ir nepietiekami.”

Daudz stingrākus ierobežojumus atbalsta veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), kura viedoklis valdībā bija palicis mazākumā.

Daniels Pavļuts, veselības ministrs, “Attīstībai/Par!”

“Jāpastiprina drošības prasības izglītībā un citās jomās, kamēr slimnīcas gatavojas drūmākajiem scenārijiem. Prasību ieviešanu vairs nevar atlikt, tā ir novēlota politiskas neizlēmības, baiļu no protestiem un nozaru interešu dēļ.”

Valdība līdz šim vilcinājās pastiprināt ierobežojumus, savukārt tagad koalīcijas partneri nolēmuši rīt sasaukt Krīzes vadības padomes sēdi, lai izskatītu priekšlikumus jaunu drošības pasākumu ieviešanai. Lasi vēl: Koalīcija atbalsta stingru drošības pasākumu ieviešanu Covid-19 izplatības mazināšanai

Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), Ministru prezidents

“Es domāju, – šobrīd visi koalīcijas partneri, visi valdības locekļi izprot situācijas nopietnību līdzīgā veidā. Un tad rītdien, 5. oktobrī, taps skaidrāk, kādi tad ir šī brīža konkrētie piedāvājumi.”

Tikmēr par iespējamiem priekšlikumus ministri jau sākuši publiski izteikties.

Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”), veselības ministrs

“Ir paredzams, ka runa būtu par ārkārtas situācijas atjaunošanu, iespējams. Runa būtu par to, ka klātienes pakalpojumi būtu pieejami ļoti lielā mērā tieši “zaļā” režīmā, tātad vakcinētiem, pārslimojušiem cilvēkiem. Par to, ka būtu jānodrošina daudz stingrākas prasības esošajiem un papildu ieviešamajiem drošības pasākumiem dažādās jomās gan tirdzniecībā, gan citur.”

Jānis Bordāns (JKP), tieslietu ministrs

“Gatis Eglītis, labklājības ministrs jau jūnijā piedāvāja šādu maksājumu. Ja nemaldos, bija dažādas summas no 20 līdz 50 eiro. Toreiz tas tika noraidīts, aizbildinoties ar neētiskumu un tamlīdzīgām lietām. Sekas, es domāju, mēs tagad redzam. Iespējams, ka par šādām summām varam runāt.”

Kamēr valdības lēmumi vēl tikai gaidāmi, mediķi un eksperti jau tagad ikvienam iesaka pēc iespējas atturēties no kontaktiem ar citiem cilvēkiem. Ja vien iespējams, strādāt attālināti. Un sabiedriskās vietas apmeklēt tikai būtiskas nepieciešamības gadījumā. Tāpat iedzīvotājus aicina vakcinēties, lai pasargātu sevi un citus no smagas saslimšanas vai nāves.

0 Komentāru