Covid-19: patversmes pielāgojas epidemioloģiskās drošības prasībām

0 Komentāru

Tuvojoties aukstākam laikam, Rīgas nakts patversmēs, kurās izgulda bezpajumtniekus un citus ielās palikušos, ierasti sāk pieaugt arī klientu skaits. Vai Covid-19 izplatības laikā patversmes tam ir gatavas un ko tās dara, lai novērstu vīrusa perēkļa rašanos, kā tas notika šopavasar?

Galvaspilsētas nakts patversmes šogad jau piedzīvojušas Covid-19 uzliesmojumus. Tāds pavasarī bijis gan patversmē “Zilais krusts”, gan Rīgas sieviešu patversmē. Atkārtotus uzliesmojumus tās pieļaut nevēlas.

Visiem jaunajiem klientiem, kuri ierodas Rīgas patversmēs, jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests. Ja testa nav – sociālie darbinieki klientu nosūta uz testēšanu, un, kamēr nav sagaidīti rezultāti, klienti uzturas atsevišķā telpā, nodalīti no pārējiem iemītniekiem.

Atrodoties izolatorā, klientu plūsmas nekrustojas. Šādi patversme nodrošina, ka vīruss netiek ienests no jaunpienācējiem. Rīgas patversmē izolatorā testa rezultātus šobrīd gaida daži klienti. Kopumā testēts liels skaits bezpajumtnieku.

“Gribētāju ir daudz, rindas ir garas, un, kamēr nav ieviests kaut kāds ārkārtas stāvoklis, mums arī nekas nav, mēs esam kopā ar visiem, gaidām. Arī mūsu klienti gaida tajā pašā rindā, kad varēs noņemt šo analīzi,” saka Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska.

“Varbūt jāspļauj pār plecu, bet šobrīd tiešām nav. Arī patversmes ļoti stingri seko līdzi, veic šos prevencijas darbus, lai nebūtu šīs situācijas, kāda bija “Zilajā krustā” pavasarī. Tā kā darīts tiek viss, lai pasargātu sevi un arī mūsu klientus,” teic Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice.

Lai samazinātu kontaktu skaitu, šogad atvērtas divas jaunas patversmes. Tāpat jau kopš pavasara ikvienam patversmju klientam tiek piedāvāta iespēja uzturēties tajā diennakti. Arī tas, lai bezpajumtnieki lieki neklaiņotu un nekontaktētos. Ieviesti arī daudzi citi drošības pasākumi, lai pasargātu gan darbiniekus, gan klientus.

“Ienākot iekšā, klienti ievēro distanci, ienākot visiem ir jādezinficē rokas. Posmā, kamēr viņi uzturas pie mums, seko viņu veselībai, ja ir kaut kas aizdomīgs, mums ir izolators,” norāda Kamerovska.

Joprojām gan ir risks, ka slimību patversmē ienes esošie klienti, kuri dienas pavada ārpus telpām. Tādēļ, piemēram, masveida testēšana vairākkārt veikta Sarkanā Krusta patversmē “Gaiziņš”. Šeit arī lielākais risks Covid-19 izplatībai – patversmē izgulda ikvienu, arī reibuma stāvoklī, turklāt bieži policijas atvestie nakšņo vienā telpā.

“Ir uzstādītas barjeras, lentes savilktas, pa grīdu salīmētas uzlīmes, kas arī ierobežo kustību, ir norādes, ka jāmazgā rokas, jādezinficē, ka ir pieejamas maskas. Mēs esam veikuši vismaz trīs reizes mūsu klientiem testēšanu uz koronavīrusu. Ir darbinieki, kuri jau piecas, sešas reizes izmeklēti. Testi bijuši negatīvi,” teic nakts patversmes “Gaiziņš” vadītāja Ilona Luste.

Patversmes cer, ka, ievērojot visus drošības pasākumus, izdosies izvairīties no Covid-19 izplatības. Taču, ja tomēr ne, tām esot arī plāns, kā strādāt daļējas vai pilnīgas karantīnas apstākļos.

0 Komentāru