Covid-19 pacienti sociālajos tīklos dalās slimības pieredzē

3 komentāri
Covid-19 pacienti sociālajos tīklos dalās slimības pieredzē
REUTERS / SCANPIX

Latvijas sociālajos tīklos arvien biežāk manāmi Covid-19 slimnieku ikdienas apraksti, kur viņi dalās slimības izpausmēs un ārstēšanas norisē, vēsta TV3 Ziņas.

Covid-19 slimnieki soctīklos dalās ar informāciju, kā norit viņu slimības gaita, īpašu uzmanību izpelnījies kāds intensīvās terapijas nodaļas pacients. Kristapam, kurš Covid-19 dēļ nonācis slimnīcā un apraksta visu tur notiekošo, sākot ar slimības simptomiem līdz brokastu ēdienkartei un ārstu attieksmei, “Twitter” seko vairāki tūkstoši lietotāju.

“Nakts negulēta, ik pēc divām stundām maina balonus, man kaut kādas klepus lēkmes. Tagad es arī pie skābekļa. Temperatūra 39,5,” raksta Kristaps.

Šis ir tikai viens no daudzajiem 44 gadus vecā Covid-19 slimnieka Kristapa ierakstiem “Twitter”. Viņa īsstāstiem kā spraigam seriālam seko teju 4000 mikroblogošanas vietnes lietotāju.

Sākotnēji Kristaps ar Covid-19 ārstējies izolācijā no ģimenes, lauku mājās, bet, kad kļuvis sliktāk, atgādāts uz slimnīcu, kur viņam konstatēts abpusējais plaušu karsonis, un ik pa brīdim jāelpo arī skābeklis. Vīrietis publicē gan slimnīcas ēdiena foto, paslavē ārstus un medmāsas, gan stāsta par savām izjūtām un novērojumiem palātā, kurā viņš ir gados jaunākais pacients.

“Lēnām gatavojos naktij, jā, bail, ka atkal būs tas pats. Visumā šodien bija labāk, neskatoties, ka no rīta mani 39,5 grādi [temperatūras] izraisīja māsām reakciju kā spēriens skudru pūznī. Esmu izstrādājis plānu, karstu tēju varu tagad pats uztaisīt, balons arī pa rokai. Plāns B vēl ir miega zāles,” apņēmības pilns ir vīrietis.

Kristaps skaidro, ka par Covid-19 laika pieredzi publiski nolēmis rakstīt vairāku iemeslu dēļ – pirmkārt, lai informētu savus “Twitter” sekotājus, tā saukto “burbuli”, kā iet ar slimības gaitu, taču tagad turpina rakstīt, jo telefons pilns ar ziņkārīgiem jautājumiem no draugiem, paziņām – katram atbildēt nevar, “Twitter” to izdarīt ir ērtāk un ātrāk.

Arī Covid-19 paciente Zane ar saviem novērojumiem aktīvi dalās sociālajos tīklos.

“Vislielākais simptoms ir ļoti liels nogurums. Tas nav mainījies divu nedēļu laikā. Bija arī ļoti stipras muskuļu, galvassāpes, klepus,” stāsta Zane.

Zanes ieraksti soctīklos raisījuši dažādu reakciju – daudzi lasītāji vēl veselību un izsaka atbalstu, citiem šāda atklātība nav pieņemama.

“Pa vidu tam ir cilvēki, kas apšauba Covid-19 eksistenci. Man bija pārsteigums, ka saņēmu ne ļoti ļaunus, bet norādījumus, ka par slimību runāt ir kauns un negods. Šādu dzīvesziņas aspektu biju palaidusi garām,” saka Zane.

Lai nesaslimtu, Zane aicina ne tikai ievērot veselīgu dzīvesveidu, bet arī pēc iespējas vairāk atrasties svaigā gaisā. Būt dabā, pastaigāties mežā, nebaidīties. Būt arī sirdsmierā, prāta mierā.

Arī citviet pasaulē jaunā koronavīrusa pacienti aktīvi dalās par savu piedzīvoto. Covid-19 pacientu atklātība sociālajos tīklos ir ļoti apspriesta, jo ļauj nepastarpināti iejusties slimības pacienta lomā, secina sociālantrapologi.

Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks

“Tādas reportāžas neviens nekad neuztaisīs! Jums arī tas nebūtu iespējams, ieiet intensīvās terapijas vai kādā citā palātā un no turienes uztaisīt šādas reportāžas. Tas ir vienīgais veids, kā tāda informācija var parādīties. Cilvēku attieksme ir neviennozīmīga. Agrāk arī šādas reportāžas parādījās, veidotāji saņēma lielu nosodījumu, viņiem neticēja. Ja tas notiek no palātas, ticamība daudz lielāka.”

Diskutabls esot jautājums par medicīnas personāla un citu saslimušo stāvokļa pieminēšanu ierakstos, taču viens ir skaidrs – sociālo tīklu laikmetā, kad cilvēki publicē teju katru savas dzīves niansi, šādiem, reāliem Covid-19 pieredzes stāstiem ir liels pieprasījums; tie spilgti parāda, ka vīruss nav joka lieta un katram sava veselība jāsargā īpaši rūpīgi.

3 komentāri