Covid-19: No šodienas ir iespēja izvēlēties sev ērtāko vakcinācijas laiku un vietu

2 komentāri

Vakcinācijas vadības process turpmāk būs automatizēts. Pirmdien palaista jaunā IT sistēma ar nosaukumu “ViVat”, kas savienos vairāk nekā 700 potēšanas punktu kalendāru ar dažādiem citiem reģistriem. Savukārt vakcīnu izvadātāji zinās, cik devu jāpiegādā uz katru vietu.

Tā kā jaunā IT sistēma spēj automatizēt vakcinēšanas pierakstus ar atbilstoša skaita vakcīnu piegādēm, tas dod cilvēkiem iespēju vietnē “manavakcina.lv” no šodienas izvēlēties sev ērtāko vakcinācijas laiku un vietu. Līdz šim tā nebija. Vienotā vakcinācijas tīkla, saīsinājumā “ViVat”, darbības pirmajā dienā cilvēki varēja izvēlēties kādu no 2600 brīvajiem pierakstiem vakcinācijai pret Covid-19.

“ViVat” sistēmas līdzizstrādātaja ”Mobilly” izpilddirektors Ģirts Slaviņš skaidro: ”Cilvēki var mainīt tos pierakstus, var mainīt līdz pat pēdējam brīdim. Varat izvēlēties jebkuru vietu Latvijā, pieejamo laiku, lai nav jāstaigā apkārt, jāzvana iestādēm. Dati tiek sinhronizēti starp visiem 700 vakcinācijas punktiem, tāpēc nav iespējami dubultie pieraksti.”

Jaunās IT sistēmas unikalitāte – tā automātiski gūst informāciju no katra ārsta vai vakcinācijas punkta izmantotās medicīnas datorprogrammas par tur brīvi pieejamajiem vakcinēšanās laikiem. Šī ir pirmā reize, kad dažādas medicīnas datorprogrammas sajūgtas kopā. Savukārt, ja ārsts iekļauj cilvēku vakcinācijas kalendārā, informācija no ārsta lokālās programmas nonāk jaunizveidotajā “ViVat” sistēmā un arī līdz vakcīnu piegādātājiem. Viņi zinās, cik devu un kad vest. Savukārt cilvēks telefonā saņems apstiprinājuma īsziņu. Un ārstiem vairs nevajadzēs nevienam zvanīt.

Ģimenes ārsts Andris Baumanis norāda: “Neesmu testējis šo sistēmu, bet, ja šis risinājums atvieglos ārstu un pacientu dzīvi, es esmu ar abām rokām par.”

Turklāt jaunā sistēma ir savienota ar vairākiem citiem reģistriem, tāpēc vietnē “Manavakcina.lv” ikviens var uzreiz uzzināt, vai ietilpst kādā prioritārajā grupā. Var gadīties, kas tur neparādās cilvēki ar lieko svaru. Tad jāprasa ģimenes ārstam šo informāciju ielikt e-veselībā, un tā automātiski nonāks vakcinācijas reģistrā. Problēma gan esot tie 170 ģimenes ārsti, kas līdz šim vakcinējamo cilvēku reģistru veica ar roku pierakstu blociņā vai kladē.

“Mēs veiksim izglītojošo darbu. Tiešām aicināsim sākt izmantot tehnoloģijas. Tas atvieglos darbu pašiem ģimenes ārstiem. Tas mums ļaus precīzāk paredzēt, kādi pasūtījumu apjomi ir nepieciešami,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Kamēr vakcīnu skaits katrai ģimenes ārsta praksei līdz šim bija neliels, procesu varēja organizēt manuāli ar roku. Taču, līdzko maijā vakcīnu skaits Latvijā būtiski kāps, jaunradītā IT sistēma ar procesu automatizāciju visu atvieglošot. Darbu turpina arī vakcinācijas pieraksta telefons 8989, jo arī zvanu operatoru ievadītā informācija nonāk jaunizveidotajā “ViVat” sistēmā.