Covid‑19 krīze: nākamās nedēļas beigās Latvijā prognozē ap 4000 inficēto dienā

47 komentāri

Nākamās nedēļas beigās Latvijā prognozē ap 4000 inficēto cilvēku dienā. Bet līdz 2. novembrim stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniegs vairāk nekā 2000. Tas nozīmē pilnīgu slimnīcu pārslodzi un to, ka nāksies pacientus šķirot. Veselības ministrija paredz, ka jau pēc nedēļas Latvijai būs jālūdz starptautiska palīdzība Covid-19 pacientu ārstēšanai.

Jau šīs nedēļas beigās aizņemtas būs 1500 Covid-19 slimniekiem atvēlētās gultas, kas patlaban noteikta kā robeža, lai nebūtu jāsāk šķirot pacientus. Latvijas lielākās slimnīcas (RAKUS) vadītājs Imants Paeglītis otrdien TV3 raidījumā “900 sekundes” atzina, ka situācija ir kritiska jau tagad un, pārsniedzot šo robežu, ārstiem būs jāpieņem smagi lēmumi – kuram palīdzēt, bet kuram ne.

Lasi vēl – Ruks: Izpausmes, kas vērstas pret mediķiem un citiem, kuri cīnās pret Covid-19 krīzi, ir sabiedrību apkaunojošas

“Šādā situācijā faktiski var nonākt jebkurš no mums. Diemžēl var notikt kāds negadījums, un, ja nonāksim tādā situācijā, kad būs jāsāk šķirot pacientus, lai cik tas skarbi neizklausītos, tas faktiski liek konsilija veidā lemt, kuram pacientam mēs spējam sniegt palīdzību, un, ja ir kāds pacients, kuram ir nepieciešams ilgāks palīdzības sniegšanas periods, tad tiek nolemts, ka palīdzība netiek sniegta,” brīdina RAKUS vadītājs.

Slimnīca vienlaikus strādā pie algoritmiem gultu pārprofilēšanai. Latvijas stacionāros kopumā ir 8810 gultu – katra pārprofilētā vieta nozīmē atņemtu palīdzības sniegšanu citu slimību pacientiem. Latvijas lielākās slimnīcas vadītājs atzīst, – šā brīža situācija liecina, ka neskartas nepaliks arī onkoloģijas un ķirurģijas pacientiem domātās gultas. Arī ministrijas prognozes drūmas – 1. novembrī Latvijā Covid-19 pacientu ārstēšanai būs nepieciešamas 2200 gultas, kas nozīmē kritisku pārslodzi slimnīcām – primāri tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība un Covid-19 pacientu ārstēšana. Pie šā scenārija – Latvija lūgs starptautisko palīdzību. Kādu – valdības vadītājs nemācēja pateikt.

“Veselības ministrija iedarbina algoritmus, paredzot, ja nāk arvien lielāks pieplūdums, būtu ārvalstu palīdzība, ka tiek iedarbināta agrīnā brīdināšana, tas nozīmē, ka tā atsver iespēju divpusējām sarunām, kādām vajadzībām tieši vajadzētu būt un kādu palīdzību varētu sniegt; šobrīd paši tiekam galā – VM iedarbina algoritmus,” stāsta premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Prognozes liecina, ka 26. oktobrī nāksies pārtraukt plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu arī privātajās ārstniecības iestādēs. Covid-19 pacientu aprūpē iesaistīs visas tās ārstniecības iestādes, kas iepriekš nebija iesaistītas. No nākamās nedēļas Covid-19 pacientu aprūpei tiks piesaistīti arī rezidenti un pacientus šķiros visos līmeņos. Mediķi jau tagad bažījās par sabiedrības uzbrūkošo attieksmi, kas vēl vairāk apgrūtina ārstu darbu.

47 komentāri