Covid-19 krīze: aicina pievērst uzmanību bērnu veselībai un atkarību problēmām

Pievienot komentāru

Ārkārtējās situācijas laikā dažādi bērnu veselības traucējumi un atkarības var saasināties, šodien Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas tiešsaistes translācijā akcentēja eksperti. Tādēļ īpaši šajā periodā vecāki aicināti sekot līdzi bērna veselībai, emocionālajam stāvoklim un iespējamām atkarību problēmām.

Ārkārtējās situācijas laikā eksperti aicina vecākus lielāku uzmanību pievērst bērnu veselībai un iespējamām atkarību problēmām.

Eksperti akcentē, – ārkārtējās situācijas laikā, kad gan vecāki, gan bērni vairāk laikā pavada kopā mājās, svarīgi ir neaizmirst pajautāt par atvases ikdienas gaitām un emocionālo stāvokli. Vēl vairāk, šis brīdis vecākiem jāizmanto, lai labāk bērnu izprastu.

“Šis ir tas brīdis, kad visi ir līdzās viens otram un ir jāatrod šis laiks sarunām, kurās var pieskarties arī šīm jutīgajām tēmām – var runāt par alkohola lietošanas kaitīgajiem riskiem, par pārmērīgu laika pavadīšanu internetā,” saka Narkoloģiskās palīdzības dienesta Ambulatori-konsultatīvās nodaļas vadītāja Inga Landsmane.

Ekspertu ieskatā, tieši šobrīd, kad bērni mācās attālināti un ir gandrīz apstājušās klātienes socializēšanās iespējas, īpaši aktuāla ir pārmērīga tehnoloģiju lietošana. Tās ir gan datorspēles, gan bezmērķīga “sērfošana” internetā. Tādēļ vecākiem būtu jānoskaidro, ar ko bērni nodarbojas bez mācībām un kas viņus interesē. Tālāk jāmeklē veidi, kā viņiem rast citas – kvalitatīvākas – laika pavadīšanas iespējas.

“Ģimenē vecāki var būt tie, kas ar savu pozitīvo piemēru vai paraugu veicina šīs labās lietas, kas ir varbūt kopēja sportošana, cita veida aktivitātes, mūzikas klausīšanās, filmu skatīšanās, kopīgi to pārrunājot. Tas, kas dod kādu lietderīgu rezultātu,” norāda Landsmane.

Tāpat īpaši svarīgi ir domāt par bērna ēšanas paradumiem, uzsver eksperti. Klātienes mācību laikā bērniem iestrādājas ritms, celšanās konkrētā laikā, brokastošana, tālāk pusdienas skolā un vakariņas mājās. Šāds ritms nedrīkst izpalikt arī laikā, kad mācības notiek attālināti.

Psiholoģe Gita Birzniece akcentē, ka vecākiem jāprot arī novērtēt, vai bērnam nav radušies ēšanas traucējumi, kas var būt pat bīstami bērna veselībai: “Piemēram, bērns pēkšņi sāk izvairīties no ēšanas. Viņš atsakās no ēdienreizēm, izvairās apēst pilnu porciju, viņš sāk stumdīt ēdienu pa šķīvi, griezt tos īpaši sīkos gabaliņos, ēšanas process stipri ievelkas. Tāpat pie šādas uzvedības var būt arī pārmērīga ēšana, šķietami bez sāta, kad bērns nespēj apstāties. Tāpat ēšana slepus.”

Eksperti arī norāda, ka uzvedības un ieradumu izmaiņu gadījumos vecākiem jāpalīdz bērnam vai jāvēršas pēc palīdzības, jo bērns pats nevar atrisināt savas problēmas.