“Cīruļos” sagaidīti divi apdraudētākās Latvijas govju šķirnes mazuļi

0 Komentāru

Liepājas pusē esošajā Rīgas Zooloģiskā dārza filiālē “Cīruļi” viena no apdraudētākajām Latvijas govju šķirnēm – zilā – šogad ir sagaidījusi pat divus mazuļus, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Pēdējo 30 gadu laikā zilo govju skaits Latvijā ir būtiski samazinājies, jo tās nedod tik daudz piena vai gaļas, cik citu šķirņu govis. Taču “Cīruļos” dara visu, lai šo šķirni pavairotu un saglabātu.

Kriptons ir trīs nedēļas vecs Latvijas zilās govju šķirnes mammas dēliņš. Viņa draudzene Kima, kura dzimusi mēnesi agrāk nekā Kriptons, pagaidām kautrējas nākt ārā, bet teliņš gan ir ļoti drošs un gatavs pieskarties un aplaizīt žurnālistes roku.

Šādi paglaudīt Kriptonu var jebkurš apmeklētājs, ja pats dzīvnieks ir ar mieru. Un, protams, nekādā gadījumā ne ar ko nebarot.

Patlaban abi teliņi – gan Kriptons, gan Kima – no rītiem dzer no spaiņa pienu, bet pa dienu labprāt mielojas ar sienu.

Tikpat draudzīgs kā pret apmeklētājiem un draudzeni Kimu Kriptons ir ar kaimiņu kiangu Pūķi. Tikmēr pie apvāršņa parādās arī Kima. Kaut gan šķirne abiem mazuļiem ir viena, kā var redzēt, to kažociņa krāsojums atšķiras. Kima ir vairāk brunete, bet Kriptons – blondīns.

Rīgas Zooloģiskā dārza filiāles “Cīruļi” vadītājs Arnis Bergmanis

“Nu jā, tā ir tā ģenētika… Tas, ka savulaik šie dzīvnieki bija samaisīti, tad gadās, ka piedzimst arī tumšāki vai gaišāki indivīdi. Bet ir izpētīts, ka Latvijas zilās govs apmatojuma gēns ir ļoti spēcīgs.”

Abas Latvijas govju šķirnes – gan zilā, gan brūnā – ir gandrīz uz izzušanas robežas, tāpēc ir tik svarīgi šīs vietējās šķirnes saglabāt. “Cīruļos” uzmanību pievērš tieši zilajām gotiņām.

“Latvijas zilās govis palikušās 600-700, kas ir tīršķirnē. Tad lielākā nelaime ir tā, ka tagad uzlabojas darbs ar ģenētiku, ir tāda problēma, ka samazinās gotiņu skaits. Jo pārsvarā tās tur privātsaimniecībās,” saka Rīgas Zooloģiskā dārza filiāles “Cīruļi” vadītājs Arnis Bergmanis.

“Cīruļos” pirms nepilniem 30 gadiem bija tikai viena zilā gotiņa – Dille. Taču tagad, pateicoties Zoo speciālistu centieniem, to skaits pieaudzis līdz 24 šogad. Pastāv hipotēze, ka zilās govis ir radušās no vietējās zilganās krāsas tauru pasugas, kas savvaļā ganījās piejūras pļavās pirms vairāk nekā 2000 gadu.

Latvijas zilās govis bija izplatītas piejūras ciematos gar visu Latvijas piekrasti. Tās ir mazāka auguma un pieticīgākas barības izvēlē.

Un vēl… Kima savu vārdu ieguva Kimas Kardašjanas dēļ. Kad mazulīte bija piedzimusi, šī visā pasaulē slavenā sabiedrības dāma atkal bija uzmanības centrā. Bet telītes vārdam bija jāsākas ar “K” burtu. Nevar arī zināt, kā pati Kardašjanas kundze pret to izturētos, ja par šo faktu uzzinātu. Jebkurā gadījumā Latvijas Kimai vārdiņš ļoti piestāv. Paši pārliecināsieties, kad atbrauksiet.

0 Komentāru