“Cīruļos” dzimušās melno grifu mātītes veiksmīgi iekļāvušās savvaļas dzīvē Bulgārijā un Turcijā

Pievienot komentāru
“Cīruļos” dzimušās melno grifu mātītes veiksmīgi iekļāvušās savvaļas dzīvē Bulgārijā un Turcijā
PUBLICITĀTES FOTO

Zooloģiskā dārza filiālē “Cīruļi” dzimušās melno grifu mātītes veiksmīgi iekļāvušās savvaļas dzīvē un klejo pa Bulgāriju un Turciju, liecina Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza mājaslapā publiskotā informācija.

Kamēr Rīgas Zoodārza filiālē “Cīruļi” debesis pieskandina cīruļi, dzērves un gulbji, vēstot par pavasara iestāšanos, Plēsīgo putnu kompleksā pilnā sparā rit aktīva perēšanas sezona – darbinieku un putnu iekārtotajās ligzdās olas silda melnie grifi, klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji. Par ligzdošanas sekmēm gan varēšot spriest vēlāk.

Iepriekšējos gados sekmīga mazuļu izaudzināšana vairākkārt sekmējusies Pasaules Sarkanajā grāmatā ierakstītajiem melnajiem grifiem. 2018.  izaudzētā jaunule vārdā Rīga kopā ar Rīgā izaugušo melno grifu mātīti Bojanu devās uz Bulgāriju, lai projektā “Zaļie Balkāni” uzsāktu dzīvi savvaļā. Reintrodukcija bija sekmīga un abas jaunās mātītes ir iedzīvojušās savvaļā.

Rīgas Zoodārzā informē, ka grifene Rīga šajā laikā kopā ar citiem grifiem klejojusi reģionā no Grieķijas līdz Austrijai un Šveicei. Nupat nesen tā atgriezusies izlaišanas reģionā Bulgārijā. Savukārt Bojana izvēlējusies Turcijas virzienu un klejo pa šo valsti. Dzimumbriedumu melnie grifi sasniedz 4-5 gadu vecumā, tādēļ Rīgai un Bojanai vēl esot laiks “izbaudīt zaļo jaunību”.

“Svarīgākais, ka abām grifu mātītēm ir izdevies iekļauties savvaļas putnu dzīvē, un tas panākts pateicoties tam, ka mazuļu audzināšana tika atstāta vecāku ziņā, kas vislabāk prot sagatavot tos dzīvei. Liela nozīme ir arī piemērotiem dzīves apstākļiem. Lai mēs sekmīgi varētu vairot retos plēsīgos putnus, Rīgas Zoodārza filiālē “Cīruļi” ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu tika uzbūvēts Plēsīgo putnu komplekss ar plašiem voljeriem. Nu ieguldītais darbs dod rezultātus,” informē zoodārza pārstāvji.

2020. gadā filiāles “Cīruļi” Plēsīgo putnu kompleksā ieradās jaunu bārdaino grifu pāris, radot izaicinājumu panākt šīs sugas sekmīgu vairošanos mūsu zooloģiskajā dārzā. Pasaules Sarkanajā grāmatā iekļauti melnie grifi un bārdainie grifi, savukārt Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstos ierakstīti klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji. Šo sugu pārstāvji dzīvo “Cīruļos”. Rīgas Zooloģiskais dārzs piedalās arī abu sugu grifu un jūras ērgļu vairošanas Eiropas programmās (EEP).