Komentāri

Līdz ar jauno gadu spēkā stāsies arī jauna kārtība Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Pēc vairākiem pēdējo gadu skandāliem tur, piemēram, Muitas policija un Finanšu policija tiek aizstāta ar jaunu iestādi, kura, cerams, spēs izvairīties no “pagātnes ēnas”.

Šo jauno, apvienoto VID Nodokļu un muitas pārvaldi sākotnēji vadīs viens līdz līdzšinējiem šo struktūru vadītājiem – Kaspars Podiņš, taču ilgtermiņa vadītāju meklēs konkursā. Taču VID notiekošais jau atkal liek uzdot jautājumus par personāla politiku.

Amati jaunajā iestādē piedāvāti arī bēdīgi slavenajam Bogdanovu pārim, kuri ir aizdomās turētie Drošības policijas ierosinātā kriminālprocesā.

1. janvārī noslēgsies kārtējā vairākus gadus ilgusī reforma Latvijas tiesībsargājošās struktūrās. No nākamā gada darbu sāks VID Nodokļu un muitas pārvalde, kurā apvienotas līdzšinējās finanšu un muitas policijas, kā arī Iekšējās drošības pārvalde, kuras darbiniekiem jāuzrauga savu kolēģu godaprāts. Pagaidām jauno Iekšējās drošības pārvaldi vadīs līdzšinējā tās darbiniece Natālija Dolgova, bet Nodokļu un muitas policiju – līdzšinējais Muitas policijas priekšnieks Kaspars Podiņš.

Kaspars Podiņš
VID Muitas policijas vadītājs

Līdz šim jau abas pārvaldes it kā strādāja kopā, bet kaut vai elementāri situācijā, lai organizētu kādu kopīgu pasākumu, bija vesela virkne dokumentu, papīru parakstīšanas, lai mēs varētu apvienot kopējai operācijai. Tagad tas viss būs daudz vienkāršāk.

Podiņš varētu pretendēt arī uz jaunās pārvaldes pastāvīgā vadītāja amatu, taču tikai konkursa kārtībā. Reforma veikta tā, lai nevienu līdzšinējo darbinieku nenāktos ne automātiski paaugstināt, ne pazemināt amatā, tāpēc abām jaunajām izmeklēšanas iestādēm vadītāji tiks meklēti atklātos konkursos. Bet līdz konkursu izsludināšanai paies vēl labs laiks, jo tam esot nepieciešamas izmaiņas likumā. Proti, lai uz konkursu būtu ieinteresēti pieteikties arī kvalificēti cilvēki no malas, kā prokurori vai policisti, jāmaina likums, lai mainot amatu, viņi nezaudētu iepriekšējā darba vietā uzkrātās izdienas pensijas.

Ilze Cīrule
VID ģenerāldirektore

Apvienošanās ir viens no soļiem, kas palīdzēs gan izmeklēšanu, gan operatīvo darbu padarīt efektīvāku, uzlabot lietu kvalitāti. Mums nav mērķis ietaupīt finanses, mums ir mērķis padarīt vairāk un kvalitatīvāk.

Jautājumus gan ļauj uzdot fakts, ka, amati jaunajā muitas un finanšu policijā rezervēti Kristīnei un Maksimam Bogdanoviem. Viņi bija augsta ranga Finanšu policijas darbinieki līdz šovasar Drošības policija abus atzina par aizdomās turētajiem kriminālprocesā par tīšu valsts noslēpuma izpaušanu, un Bogdanovi piekrita pārcelšanai citos amatos uz izmeklēšanas laiku. VID gan tagad taisnojas, ka darbā jaunajā policijā viņi atgriezīsies tikai, ja tiks attaisnoti.

Māris Knoks
VID konsultants juridiskajos jautājumos

Tikmēr, kamēr nebeigsies pārbaudes, viņi šajos amatos nevar atgriezties, bet juridiski viņiem šie amati pastāv un tiek garantēti, gadījumā, ja beidzās tie kriminālprocesi ar reabilitējošiem apstākļiem. Kā saka nekādi pārmetumi vairāk nepaliek.

Tikmēr līdzšinējais Finanšu policijas priekšnieks Edijs Ceipe darbu izmeklēšanas jomā neturpinās. Viņš tagad būs Muitas pārvaldes direktora vietnieks.

Lasi vēl