Cipule: Mediķu emocionālā gatavība slimnīcās vēlreiz iziet cauri cīņai ar Covid-19 ir krietni zemāka

1 komentārs
Cipule: Mediķu emocionālā gatavība slimnīcās vēlreiz iziet cauri cīņai ar Covid-19 ir krietni zemāka
EDIJS PĀLENS, LETA

Mediķu emocionālā gatavība Latvijas slimnīcās vēlreiz iziet cauri cīņai ar Covid-19 ir krietni zemāka un arvien grūtāk ir tos motivēt gatavoties Covid-19 pacientu pieplūdumam, kam par iemeslu kalpo darbinieku izdegšana un sabiedrības zemais atbalsts cīņā ar Covid-19, atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

Viņa šorīt intervijā Latvijas Radio, raksturojot situāciju, stāstīja, ka, lai gan no šodienas reģionālās slimnīcas Valmierā un Rēzeknē atver nodaļas Covid-19 slimniekiem, tad jau šajās brīvdienās bija sarežģīti nodrošināt vietu visiem pacientiem. Galvenā problēma ir, ka pieaudzis tieši pacientu skaits intensīvās terapijas nodaļās un bija jāpārplāno pacientu izvietojums Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, jo minēto nodaļu gultas aizpildījās straujāk, nekā iepriekš tika prognozēts.

Tāpēc NMPD vadītāja atstāstīja slimnīcu kolēģu pausto, ka par gaidāmo situāciju ir dalītas jūtas. “Ir bažas par mediķu morālo gatavību iet ugunī ar tikpat lielu sparu, kā tas bija pērn. Arvien grūtāk ir motivēt cilvēkus pārdzīvot to pašu situāciju, kas bija pagājušajā gadā, jo cīņa ar Covid-19 ir ļoti smags darbs gan morāli, gan arī fiziski,” sacīja Cipule un piebilda, ja sabiedrībā būtu lielāka izpratne par to, kā mediķi cīnās šajos apstākļos par cilvēku dzīvībām, tad būtu vieglāk.

“Atsevišķu cilvēku teiktais, ka Covid-19 ir izdomāts, nemaz nepalīdz, kad jāsper solis smagāka darba virzienā,” uzsvēra Cipule un piebilda, ka arī viņa saņem daudz e-pasta vēstuļu par to, kā vajadzētu vadīt NMPD un kas viņai draud, ja nerīkosies tieši tā, kā to vēlas vēstuļu autori.

Tāpēc viņa cer, ka tuvākajā laikā arī citas reģionālās slimnīcas tiks atvērtas Covid-19 slimniekiem, kas noteikti atvieglotu darbu. Lai gan pagaidām situācija nav tik dramatiska, jo slimnīcas ir gatavas un gatavojas nepieciešamības gadījumā pārprofilēties, tomēr jau tagad tiek ierobežota atsevišķu pakalpojumu sniegšana, lai nodrošinātu papildu gultas Covid-19 pacientiem. Viņasprāt, divu līdz trīs nedēļu laikā slimnīcās būs atkal jāatceļ tādi pakalpojumi, kas nav ārkārtas.

1 komentārs