Cīņai ar terorismu Latvijā veidos lidmašīnu pasažieru datu reģistru

1 komentārs

No šā gada rudens ikviens Rīgas lidostas aviopasažieris automātiski nonāks Drošības policijas uzskaitē – to paredz likums par Pasažieru datu reģistru, ko ceturtdien, 19. janvārī, galīgajā lasījumā pieņēma Saeima. Reģistrs paredzēts cīņai ar terorismu, tomēr atsevišķi Saeimas opozicionāri to kritizēja par pārlieku lielas vaļas došanu drošības iestādēm.

Ideja par pasažieru datu reģistra izveidi Eiropā tika apspriesta gadiem ilgi, tomēr no politiskā strupceļa tā izkļuva tikai pēc teroristu uzbrukuma Francijas satīras žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijai 2015. gada janvārī. Pēc tam tika pieņemta Eiropas direktīva par šāda reģistra ieviešanu, bet tagad Latvija to iestrādā savos likumos.

Evika Siliņa, Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre:

Ir palielinājušies terorisma draudu riski, ir kaujinieki Sīrijā, Ziemeļāfrikā, daudzos reģionos notiek karadarbība, un cilvēki apgūst militārās kaujas spējas, tāpat iesaistās dažādās teroristu organizācijās, ir nepieciešama savlaicīga analīze, kur cilvēki dodas, ar ko kopā dodas.

Plānots, ka reģistrs neapgrūtinās lidmašīnu pasažierus – lidsabiedrībām vienkārši būs jānodod Drošības policijai ziņas par to, kas pircis biļeti, kas iekāpis lidmašīnā, un visi dati, kas norādīti iekāpšanas talonā, kā pasažiera vārds un sēdvietas numurs. Turklāt šiem datiem līdz likumsargiem jānonāk uzreiz, tikko kā lidmašīnas durvis ir aizvērušās. Reģistra datiem ar tiesneša atļauju varēs piekļūt dažādu iestāžu izmeklētāji, piemēram, sekojot cilvēku tirgoņiem vai narkotiku kontrabandistiem. Savukārt ārkārtas situācijās, piemēram, akūtu terora draudu gadījumā, datus varēs iegūt vispirms, bet tiesneša atļauju prasīt pēc tam. Tas opozicionāram Gunāram Kūtrim radīja bažas par cilvēktiesību pārkāpumiem.

Gunārs Kūtris, Saeimas deputāts:
Šajā likumā ir paredzēts, ka cilvēktiesību aizsardzību steidzamos gadījumos uzraudzīs tā pati DP, kas datubāzi turēs. Proti, DP prasīs informāciju, tās struktūrvienība paskatīsies, teiks, jā, vajag. Kāda šeit cilvēktiesību aizsardzība?

Iekšlietu ministrija gan bažas noraida, solot, – ja atklāsies, ka dati no pasažieru reģistra pieprasīti bez pamata, tie tāpat būs jāizdzēš un izmeklēšanā izmantot nedrīkstēs. Likums par pasažieru datu reģistru stāsies spēkā aprīlī, bet reģistram darbs jāsāk līdz septembrim.

1 komentārs