Cīņā pret ISIS Latvijas instruktori ir pieprasīti īpašo prasmju dēļ

Komentāri

Pirms diviem gadiem Eiropu satricināja asiņainākais terorakts kontinentā 10 gadu laikā. Koordinētos uzbrukumos Parīzē dzīvību zaudēja 130 cilvēki, un vēl vairāki simti guva ievainojumus. Tomēr Parīze bija tikai sākums. Teroristu organizācijas ”Islāma valsts” organizēti vai iedvesmoti džihādistu uzbrukumi Eiropā turpinājās – desmitiem cilvēku dzīvības izgaisa teroraktos Briselē, Nicā, Stambulā, Mančestrā, Barselonā un citviet.

Globālā džihādisma sērgas centrālais perēklis ir Sīrija un Irāka, kurā darbojas, iespējams, visu laiku efektīvākā teroristiskā organizācija ”Islāma valsts”. Latvija jau 2014. gadā pievienojās Amerikas Savienoto valstu koalīcijai cīņā pret ”Islāma valsti”. Šonedēļ valdība pieņēma lēmumu palielināt Irākā bāzēto Latvijas karavīru skaitu. Viņu uzdevums – apmācīt vietējos militāros spēkus, kuri dodas cīņā pret teroristu kaujiniekiem.

Raimonds Bergmanis
aizsardzības ministrs, ZZS

Mēs iesaistāmies Irākas bruņoto spēku attīstībā, un tas ir mūsu galvenais mērķis, ko mēs jau šodien ar saviem sešiem instruktoriem darām, un apmācām Irākas bruņotos spēkus. Šobrīd tiks palielināts instruktoru skaits.

Līdz šim Latvijas instruktori apmācījuši aptuveni 1000 Irākas spēka struktūru pārstāvju. Lēmumā noteikts, ka Latvija savu karavīru skaitu Irākā palielinās līdz maksimums 40 instruktoriem, bet precīzs skaits vēl nav zināms. Viņi dien Dānijas kontingenta sastāvā, un kaujas operācijās neiesaistās, skaidro Aizsardzības ministrijā.

Jānis Karlsbergs
AM valsts sekretāra vietnieks

Mēs apmācām Irākas armiju, robežsardzi, policiju – mūsu instruktori apmāca viņus, lai viņi varētu savā valstī paši nodrošināt kārtību. Arī atkarot tās teritorijas, ko ir okupējuši ”Daesh”, un paši saviem spēkiem organizēt dzīvi savā valstī jau miera laikos. Instruktori apmāca vada lieluma vienības. Īpaši tāda viena niša, kur mūsu karavīri ir ļoti noderīgi – viņi pazīst arī Kalašņikovus un citus padomju laika ieročus. Un Irākā to ir ļoti daudz. Un instrukcijas – mūsu karavīri joprojām prot krievu valodu. Līdz ar to ir tāda niša, kur mūsu karavīri ir ļoti pieprasīti.

Spēku palielināšana Irākā bijis ASV lūgums, kam vairums Eiropas valstu arī atsaukušās, norāda ministrijā. To, ka koalīcijas valstīm izteikts aicinājums palielināt savu pienesumu intervijā “LNT Ziņu Top 10” apliecina ASV Valsts departamenta Eiropas Mediju centra runaspersona Vanesa Akera. Viņa apsveic Latvijas lēmumu palielināt Irākā bāzēto karavīru skaitu.

Vanesa Akera
ASV Valsts departamenta ASV-Eiropas Mediju centra runaspersona

Tas ir ļoti nozīmīgi. Latvijas nesenais spēku papildinājums ir bijis ļoti ievērojams. Un tas ir būtisks pienesums koalīcijai. Koalīcija ir apmācījusi un aprīkojusi vairāk nekā 120 tūkstošus Irākas drošības spēku, kuri strādā kopā pret ”Islāma valsti”, un turpina gūt panākumus kaujaslaukā. Stabilizācijai ir nepieciešams vēl vairāk resursu, tāpēc mēs aicinām savus partnerus darīt vairāk. Šī nav tikai Amerikas cīņa, ”Islāma valsts” ir globāls drauds, un mēs aicinām visu koalīciju pildīt savus pienākumus.

Gan amatpersonas, gan politikas eksperti atzīst, ka cīņa pret ”Islāma valsti” pagājušajā un šajā gadā bijusi veiksmīga. Organizācija, kas vēl nesen kontrolēja milzu teritorijas Sīrijā un Irākā, tagad ir iespiesta stūrī. Pavasarī ASV koalīcijas atbalstītajiem Irākas spēkiem izdevās atkarot lielāko ”Islāma valsts” kontrolēto pilsētu Mosulu, bet oktobrī ”Islāma valsts” zaudēja arī savu neoficiālo galvaspilsētu Raku Sīrijas Demokrātiskajiem spēkiem. Šajos kadros redzams kā atkarotās Rakas sievietes beidzot var atbrīvoties no visu ķermeni nosedzošā apģērba, kura valkāšanu uzspiež ”Islāma valsts”.

ASV valdības pārstāve stāsta, ka koalīcija fokusējas uz trim lietām – ”Islāma valsts” vadības apkarošanu, organizācijas novājināšanu finansiāli, kā arī tās kaujinieku vervēšanas spēju samazināšanu.

Vanesa Akera
ASV Valsts departamenta ASV-Eiropas Mediju centra runaspersona

Kad prezidents Tramps stājās amatā gada sākumā, viena no pirmajām viņa pirmajām direktīvām bija pastiprināt cīņu pret ”Islāma valsti”. Šīs stratēģijas panākumi tagad runā paši par sevi. Koalīcija un mūsu partneri ir atbrīvojuši vairāk nekā 90 procentus no tās teritorijas, ko kādreiz kontrolēja ”Islāma valsts”. Un vairāk nekā trešdaļa no šīs teritorijas, kurā atrodas miljoniem atbrīvotu cilvēku, izdevies atgūt pēdējo deviņu mēnešu laikā. Tas notika, pateicoties prezidenta lēmumam gada sākumā cīņu pastiprināt.

Māris Andžāns
RSU docents, LĀI pētnieks

”Islāma valsts” pāriet no teritorijas kontroles, visticamāk, uz uzbrukumiem no slēpņiem. Būtībā slēpjas kā mierīgie iedzīvotāji, un tad uzbrūk valdības spēkiem.

Mārtiņš Hiršs
Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks

Tā stratēģija, ko ASV izmanto Irākā, daudzi to ir nosaukuši par āmura un laktas stratēģiju. Kad Irākas armija aicināja ASV atgriezties Irākā, palīdzēt, tad ASV izmanto gaisa spēkus, lai kā āmurs dotu triecienu pa ”Islāma valsts” spēkiem, kad tie ir sakopoti uzbrukumam. Un ”Islāma valsts” vienkārši nav spējīga vairs uzbrukt, apstājās ”Islāma valsts” ofensīva. Viņi vienkārši vairs nespēja spēkus sakoncentrēt, lai dotu triecienu. Un, ja viņi izkliedē spēkus, tad viņi atduras pret Irākas armijas laktu vai kurdu kaujinieku laktu, un nespēj iekarot vairāk Irākas un kurdu teritoriju. Tad ar to gaisa atbalstu Irākas spēki, kurdu armija lēnām, pakāpeniski atgūst teritoriju.

Līdz ar to vitāli svarīgi ir efektīvi vietējie spēki, kuru apmācībā tad arī iesaistās Latvija.

Mārtiņš Hiršs
Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks

Amerikāņu secinājums, Obamas doktrīna ir – ar mazāku spēku, ar gaisa spēku iesaisti, varbūt speciālu uzdevumu vienībām, bet lai ir pēc iespējas mazāk amerikāņu uz zemes. Lai vietējie paši izcīna savas cīņas, jo amerikāņi nezina ne vietējās valodas, ne tradīcijas, vietējie paši daudz labāk zina, viņi ir motivētāki karot.

Par pašreizējo ASV stratēģiju reģionā ir atbildīgs ASV aizsardzības sekretārs Džeimss Metiss, kurš iepriekš ieguvis pašapzinīga ģenerāļa reputāciju.

Žurnālists: Kas jums naktīs neļauj gulēt?

Metiss: Nekas. Tas esmu ES, kurš neļauj gulēt CITIEM.

Intervijā pavasara beigās Metiss norādīja, ka viens no ASV mērķiem ir nepieļaut, ka no Sīrijas un Irākas aizbēg ”Islāma valsts” ārvalstu kaujinieki, kuri var kļūt par teroristiem savās mītnes zemēs.

Džeims Metiss
ASV aizsardzības sekretārs, 28.05.2017.

No novājināšanas taktikas, kur mēs viņus Irākā un Sīrijā dzenājam no vienas pozīcijas uz otru, mēs jau esam pārslēgušies uz iznīcināšanas taktiku, kur mēs viņus aplencam. Mūsu nodoms ir panākt, lai ārvalstu kaujinieki šajā cīņā neizdzīvotu, un nevarētu atgriezties mājās Ziemeļāfrikā, Eiropā, Amerikā, Āzijā, Āfrikā. Mēs viņiem to neļausim. Mēs viņus apstādināsim uz vietas, un sakausim kalifātu.

Ārpolitikas eksperts Māris Andžāns norāda, ka ”Islāma valsts” kaujinieku atgriešanās rada potenciāli lielu risku.

Māris Andžāns
RSU docents, LĀI pētnieks

Ir pietiekami daudz cilvēku, kuri ir vai no Francijas, no Apvienotās Karalistes, no Beļģijas, arī no Ziemeļvalstīm, kuri ir devušies karot uz Sīriju un Irāku iepriekš. Arī Latvijā ir gadījums, kad cilvēks ticis notiesāts. Ja Latvijā tas ir diezgan neparasts gadījums, tad valstīs, kurās ir musulmaņu kopienas, ari cilvēki, kas intereses pēc ir devušies un radikalizējušies, – tur problēmas var būt pamatīgas. Mēs nezinām, kad viņi atgriezīsies un kā viņi atgriezīsies. Daļa no viņiem, visticamāk, jau ir atgriezušies Eiropā. Un līdz ar to teroraktus mēs nevaram izslēgt.

Arī Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Mārtiņš Hiršs uzsver, ka ”Islāma valsts” novājināšanās vēl automātiski nenozīmē, ka teroraktu kļūs mazāk.

Mārtiņš Hiršs
Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks

Teroristi darbojas vairākos līmeņos – vienā jā, ”Islāma valsts”, kas mēģina iedvesmot, organizēt. Bet citā ir vienkārši cilvēki, kuri saskaras ar propagandu internetā, vispār bez nekādas saiknes ar ”Islāma valsti”, un pēdējos gados puse no teroraktiem, ko ir veikuši džihādisti, ir bijuši bez nekādas saistības ar ”Islāma valsti”. Vienkārši cilvēki lasa propagandu, radikalizējas internetā pārsvarā. Un tādus ir ārkārtīgi grūti noķert vai pamanīt.”

ASV Eiropas Mediju centra pārstāve Vanesa Akera norāda, ka kibertelpas aizsargāšana no teroristu organizāciju informācijas ir viens no kaujaslaukiem, kurā jāizcīna uzvaras.

Vanesa Akera
ASV Valsts departamenta ASV-Eiropas Mediju centra runaspersona

Vienlaikus ar spiedienu uz zemes, mēs izdarām spiedienu arī kibertelpā. Ir ļoti interesanti redzēt mūsu sadarbību ne tikai ar citām valdībām, bet arī tādiem partneriem kā ”Twitter”, ”Google”, ”Facebook”, ”Telegram”, kuri ir apvienojušies, lai novērstu ”Islāma valsts” un citu teroristisku organizāciju centienus izvietot savas ziņas virtuālajā telpā. Un tas ir samazinājis viņu spējas vervēt kaujiniekus.

Diemžēl ”Islāma valsts” noriets nebūt nenozīmē, ka Irākas un Sīrijas reģionā iestāsies miers. Sevišķi tas attiecas uz Sīriju, kur ”Islāma valsts” ir tikai viena no daudzajām karojošajām pusēm, un eksperti atzīst, ka šajā valstī notiekošais pilsoņu karš ir tālu no beigām.

Foto

Lasi vēl