Cīņa par dvēselēm: reliģiskās kopienas būvē namus un reklamējas radio

0 Komentāru
Cīņa par dvēselēm: reliģiskās kopienas būvē namus un reklamējas radio

Pēdējā laikā aktivizējušās dažādas reliģiskās kopienas, kas vēlas būvēt vai jau ir uzbūvējušas vērienīgus dievnamus. Rīgas centrā uzcelta pamatīga mormoņu svētnīca, tikmēr musulmaņi cer saņemt atļauju izmantot savu divstāvu namu, ko liegusi būvvalde. Tikmēr katoļi sev uzmanību cenšas piesaistīt ar jaunu radiostaciju.

Iespaidīgo, jaunuzcelto mormoņu baznīcas ēku Lāčplēša ielā projektējis uzņēmums ”Sestais stils”, bet darbus veic būvfirma ”Merks” nodibinājums COP Latvia. Tas kā savas darbības mērķus norādījis ”izglītošanās un labdarības veicināšanu”, kā arī ”pārstāvēt, atbalstīt un aizsargāt Pēdējo dienu svēto Jēzus Kristus baznīcu”. Savā mājaslapā baznīca norāda, ka tās sekotāju skaits ir 1197 cilvēki, un tai ir filiāle arī Liepājā.

Tikmēr Rīgas musulmaņiem klājas krietni grūtāk. Pārdesmit metru no mormoņu nama atrodas pieticīga divstāvu ēka, kurā nodoties reliģiskajiem rituāliem bija iecerējuši islamticīgie. Blakus atrodas arī halal jeb īpaši sagatavotas, musulmaņu iecienītas gaļas veikaliņš, kas slēgts. Musulmaņi savā namā pulcēties nedrīkst, jo nav nokārtotas formalitātes.

Ilze Žūka, Rīgas būvvaldes preses pārstāve:

Dokumentācijai nebija piemērota ekspertīze, ugunsdrošības pasākumu pārskats, tamlīdzīgas lietas. Pērn februārī norādījām trūkumus, lūdzām novērst. Jūnijā beidzās būvatļauja, taču dokumentācija netika iesniegta. Tika pieņemts lēmums anulēt būvatļauju.

Tāpat musulmaņi izteikuši vēlmi būvēt mošeju Kurzemē, Papē, kas raisījis vietējo iedzīvotāju sašutumu. Islāma centra pārstāvis intervijā piekrīt pastāstīt ticības brāļu viedokli par notiekošo un sola atzvanīt, taču tā arī neatzvana. Cik tad populāra ir musulmaņu kustība Latvijā, valsts iestādēm pagaidām nav skaidrs.

Laila Medina, Tieslietu ministrijas pārstāve:

Tie cipari ir diezgan neviennozīmīgi. Oficiāli ir reģistrēti simts ticīgo, tai pašā laikā mums norāda informāciju, ka tādi, kas seko šai ticībai un apmeklē dievkalpojumus, un piedalās rituālos, ir ap tūkstoti, bet tādi, kas varētu interesēties par šādiem jautājumiem – vairāki tūkstoši.

Tieslietu ministrijas statistikā izrēķināts, ka Latvijā kopumā ir 774 dievnami. Katoļu dievnami gan tiekot skaitīti atsevišķi. Topa pirmajās vietās: luterāņi (289 dievnami), pareizticīgie (124 dievnami), vecticībnieki (68 dievnami) un… Vasarassvētku draudze (52 dievnami).

Rīgā joprojām puspabeigta aiz žoga Skanstes ielā stāv vērienīga Vasarassvētku draudzes ēka. Tās skurstenis kūp, lai gan teritorijā nemana nevienu cilvēku un pagalmā joprojām atrodas smagā celtniecības tehnika.

Rosība notiek arī tradicionālās baznīcas frontē – decembrī Latvijas radiostaciju skaitu papildinājusi vēl viena kristīgā stacija – Radio Marija. Tā ir starptautiskas katoļu organizācijas sastāvdaļa.

Pēc skaita lielākās ir luterāņu (717 407 cilvēki), katoļu (407 018 cilvēki) un pareizticīgo (370 000 cilvēki) baznīcas. Tomēr interesanti, ka visvairāk garīdznieku ir Jehovas lieciniekiem (289), kam seko luterāņi (207) un katoļi (162)

Valstij atliek vien paļauties uz reliģisko organizāciju teikto. Taču krāsu piepušķošana raksturīga daudzām reliģiskajām kopienām.

Laila Medina, Tieslietu ministrijas pārstāve:

Valsts un baznīca ir nošķirti. Valstij nav ne tiesības, ne pienākumu sekot cilvēka reliģiskajai pārliecībai, tā ir viņa privātā dzīve. Mēs nodrošinām statistisko informāciju. Vispārējs ieskats valstij ir.

Vairāki TV3 Ziņu uzrunātie sabiedrības un reliģijas pētnieki nevēlējās kameras priekšā runāt par tēmu, kā notiek reliģisko kustību cīņa par popularitāti. Aizkadrā gan tiek norādīts, ka tā sauktā cīņa par dvēselēm kļūst sīkstāka, tādēļ netiek taupīta nauda, kas daudzu organizāciju gadījumā, lepnu namu būvei, tiek iepludināta no ārzemēm.

Foto

Video

0 Komentāru