Cilvēkiem ar kustību traucējumiem rindā uz ratiņkrēslu vai ortozi jāgaida pat gadu

Komentāri

Rindā uz ratiņkrēslu nākas gaidīt gadu, pusotru. Tāda ir reālā situācija šobrīd cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Vismaz uz pusi samazināt laiku, kas invalīdam jāgaida, lai tiktu pie valsts apmaksātas ortozes vai ratiņkrēsla – to paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātā vērienīgā tehnisko palīglīdzekļu pakalpojuma modeļa reforma.

Ortozi, kas ļauj potītes locītavā neveidot nepareizu leņķi, ar atsevišķiem izņēmumiem šobrīd bērnam spēj nodrošināt retāk, neslēpj tehniskais ortopēds.

Turklāt tā ir tikai viena no problēmām, ar kurām jāsaskaras invalīdiem, kuriem ratiņkrēsli, spieķi, kruķi vai protēzes jeb tā dēvētie tehniskie palīglīdzekļi būtiski atvieglo dzīvi. Pirms diviem gadiem rindā uz tiem gaidīja teju 6000, pērn – teju 7000 cilvēku.

No brīža, kad cilvēkam rodas vajadzība pēc palīglīdzekļa, līdz tā saņemšanai var paiet gads. Iemesli tam – invalīdam jāvēršas daudzās un dažādās iestādēs, bet valstij jārīko garas iepirkuma procedūras, kurās uzvar zemākās, bet ne vienmēr kvalitatīvākās preces piegādātājs. LM šodien prezentēja ieceri kārtību būtiski mainīt.

Jānis Reirs
labklājības ministrs

Reformējot esošo sistēmu, redzam iespēju ietaupīt līdzekļus, nozīmīgi samazināt izdevumus, kur līdzekļus ietaupītos administratīvām izmaksām novirzīt palīglīdzekļu iegādei.

Reformas centrā ir ideja, ka cilvēkam vienā iestādē tiek noteikta gan invaliditāte, gan nepieciešamais palīglīdzeklis, kā arī izsniegts kupons tā iegādei. Ar kuponu invalīds dodas pie kāda no valsts sertificētiem palīglīdzekļu piegādātājiem, kurš, ilgākais, trīs mēnešu laikā izsniedz individuāli vajadzīgo preci.

Maksims Ivanovs
Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors

Pirmkārt, viņa individualizēta, tā paredz to, ka cilvēks uzreiz zina, kādā vērtībā viņa tiks kompensēta, viņš nav atkarīgs, viņš nav ķīlnieks iepirkuma procesam, viņš nav atkarīgs no tā, vai tur notiks pārsūdzība vai nenotiek vai palīglīdzeklis ir iepirkts vai nav.

LM ieceri atbalsta arī invalīdu biedrības, kuras apņēmušās nepieciešamības gadījumā sniegt konsultācijas un apmācības tehnisko palīglīdzekļu lietošanā.

Lai pie esošās kārtības pilnībā likvidētu rindu uz tehniskajiem palīglīdzekļiem, valstij būtu nepieciešams pusotrs, divi miljoni eiro. Reformas rezultātā šī summa varētu kļūt mazāka un to prasīt valdībai, veidojot nākamā gada valsts budžetu, apņēmusies Labklājības ministrija. Tikmēr ortopēda vērtējumā, ministrijas rosinātā reforma ļautu pacientam nodrošināt to, kas viņiem tik tiešām ir nepieciešams.

Skaties video un uzzini vairāk!

Lasi vēl