Cilvēkiem ar invaliditāti pieejamākās pilsētas Latvijā – Rīga, Liepāja, Valmiera, Saldus un Jelgava

0 Komentāru
Cilvēkiem ar invaliditāti pieejamākās pilsētas Latvijā – Rīga, Liepāja, Valmiera, Saldus un Jelgava
FOTO: LETA

Veicot līdz šim vērienīgāko vides pieejamības apsekošanu Latvijā un pārbaudot vairāk nekā 22 000 dažāda veida objektu, Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” un biedrība “Babyroom” par pieejamiem un daļēji pieejamiem atzinuši 1111 objektus. Tie apkopoti pirmajā vides pieejamības mobilajā aplikācijā Mapeirons, kas pieejama mājaslapā un Google Play

Šovasar, apsekojot objektus visā Latvijā, lielākā uzmanība tika pievērsta pilsētu centriem un publiskām vietām – aptiekām, veikaliem, ēdināšanas iestādēm, valsts un pašvaldību institūcijām, izklaides vietām, medicīnas un sociālajām iestādēm, transporta infrastruktūrai u.c. No apsekotajiem un pēc īpašiem kritērijiem pārbaudītajiem vairāk nekā 22 000 objektu cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos ir pieejami vai daļēji pieejami 1111 objekti – 932 no tiem atzīti par pilnībā pieejamiem, savukārt 179 – par daļēji pieejamiem.

“Apsekošanas rezultāti liecina, ka cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar bērniem ratiņos pieejamo vietu skaits joprojām ir pārāk mazs. Viens no biežākajiem iemesliem vides objektu nepieejamībai ir nepareiza izbūve, kas savukārt izriet gan no izpratnes trūkuma par to, cik liela nozīme ir vides pieejamībai, gan no normatīvo aktu prasību nepārzināšanas. Ir jāsaprot, ka pieejamība iekļauj daudz vairāk nekā tikai ratiņu nobrauktuves un uzbrauktuves – tā cilvēkam ar kustību traucējumiem sniedz iespēju komunicēt ar cilvēkiem, nodrošina pieeju ikdienai un arī dzīvībai nepieciešamiem pakalpojumiem. Jo pieejamāka vide, jo lielāka iespēja cilvēkam būt patstāvīgam, neatkarīgam un kvalitatīvi pavadīt laiku ārpus mājas,” stāsta Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons valdes priekšsēdētājs.

Vides apsekošanas rezultāti liecina, ka pieejamākie reģioni Latvijā ir Rīga un Vidzeme, kam seko Kurzeme, Zemgale un Latgale. Par cilvēkiem ar invaliditāti pieejamākajām pilsētām Vidzemē atzītas Valmiera, Sigulda un Gulbene, Kurzemē – Liepāja, Ventspils un Nīca, Zemgalē – Jelgava, Tukums un Bauska, savukārt Latgalē par pieejamākajām var nosaukt Daugavpili, Varakļānus un Līvānus. Turpretim par nepieejamākajām pilsētām atzītas Krāslava, Saulkrasti un Mērsrags.

Vides apsekošanā, izvērtējot vairāk nekā 2000 objektu ārpus Rīgas, tika noskaidrotas arī ģimenēm “draudzīgākās” vietas. Izvērtējot tādus kritērijus kā pieejamība ar bērnu ratiem, mazuļu pārtīšanas un barošanas iespējas, izklaides iespējas ar maziem bērniem u.tml., par vecākiem ar bērniem labvēlīgākajām pilsētām tika atzītas Rīga, Jūrmala, Valmiera, Ventspils un Jelgava.

“Kopumā situācija mūs patīkami pārsteidza, jo ceļot ar mazuli bija ērti. Latvijā ir daudz uzņēmumu, kuriem ļoti rūp ģimenes ar bērniem un kuri piedāvā dažādas izklaides iespējas pašiem mazākajiem apmeklētājiem – zīmuļus, mantas, pat rotaļu istabas. Taču tas, kā pietrūkst visvairāk, ir informācija – pat tūrisma centros reti ir iespējams atrast informāciju, kur attiecīgajā pilsētā var paēst kopā ar mazuli. Prieks, ka tagad visa šī informācija būs ērti atrodama un izmantojama mobilajā aplikācijā Mapeirons”, norāda Laura Bluša, biedrības Babyroom pārstāve.

Apsekošanas tūres gaitā iegūtie dati apkopoti pirmajā mobilajā vides pieejamības aplikācijā Mapeirons, kas ļaus ērti un operatīvi pārliecināties par aptiekām, veikaliem, restorāniem, institūcijām un daudziem citiem objektiem, kuri pieejami cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī vecākiem ar bērniem ratiņos. Aplikācija pieejama gan Android, gan iOS operētājsistēmu viedtālruņu un planšetdatoru lietotājiem.

0 Komentāru