Cilvēki par nelikumībām ziņo ļoti kūtri, jo baidās no izrēķināšanās draudiem

0 Komentāru
Cilvēki par nelikumībām ziņo ļoti kūtri, jo baidās no izrēķināšanās draudiem
FOTO: LETA

Pēc Valsts kancelejas un sabiedrības par atklātību Delna ierosinājuma, drošības iestādes sola veikt izmaiņas likumos, lai iedrošinātu tā dēvētos ”trauksmes cēlājus” nebaidīties nākt klajā ar svarīgu informāciju, kas var līdzēt apkarot korupciju un nebūšanas valsts iestādēs. Līdz šim zināmākais trauksmes cēlāja gadījums ir tā dēvētā Neo lieta. Pagaidām gan cilvēki par nelikumībām ziņo ļoti kūtri, jo baidās no izrēķināšanās draudiem.

Termins ”trauksmes cēlājs” radies no angļu valodas – tā apzīmē cilvēku, kurš kļuvis par liecinieku dažādām nelikumībām un skandāliem, pārsvarā valsts iestādēs, un nebaidās par to ziņot pārējai sabiedrībai.

Viens no pasaulē skaļākajiem trauksmes cēlājiem ir bijušais amerikāņu drošībnieks Edvars Snoudens, kurš  nodeva laikrakstiem The Guardian un The Washington Post slepenu informāciju par ASV izlūkdienestiem, kas masveidā nelikumīgi noklausās iedzīvotāju telefonsarunas.

Latvijā  zināmākais trauksmes cēlājs ir Ilmārs Poikāns jeb Neo – viņš atklāja caurumu VID sistēmā, sabiedrībai parādīja, cik treknas algas taupības gados patiesībā saņēma valsts iestāžu darbinieki. Poikāns neslēpj, ka viņa dzīve pēc šī notikuma kļuvusi krietni sarežģītāka.

Ironiskā kārtā, tieši Ģenerālprokuratūra ir viena no valsts iestādēm, kas darbosies darba grupā, lai mainītu likumus, solot  trauksmes cēlājiem lielāku drošību.

Trauksmes cēlāju aizstāvības darba grupā ir arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Šīs iestādes vadītājs pats saņēmis pārmetumus, ka mēģinājis apklusināt biroja darbiniekus, kas sabiedrībai stāstījuši par dīvainībām biroja iekšienē. Streļčenoks gan uzsver, ka tas ir atsevišķs stāsts, un kopumā KNAB pret trauksmes cēlājiem ir ļoti pretimnākošs.

Valsts kancelejas vadītāja atzīst, ka arī pati izjutusi pamatīgu spiedienu no valsts iestāžu puses, lai netiktu atklāta sabiedrībai svarīga informācija, tomēr plašus komentārus par to nevēlas sniegt.

Pašreizējā likumdošana teorētiski paredz sodus personām, kas fiziski, vai kādā citā veidā izrēķinās ar trauksmes cēlājiem, tomēr Latvijas tieslietu sistēma ir smagnēja, gausa, un šajā ziņā neefektīva.

Reti kurš ir gatavs ziedot vairākus gadus no savas dzīves tiesu darbos, apdraudēt savu ģimeni un zaudēt darba vietu taisnības vārdā. Kāds tieši būs trauksmes cēlāju aizsardzības mehānisms, pagaidām nav skaidrs – diskusijas un secinājumi par šo sarežģīto jautājumu, ir tikai pašā sākuma stadijā.
0 Komentāru