“Cilvēki slēpj informāciju!” Daļai ārstu bail iet uz darbu melīgu pacientu dēļ

30 komentāri
“Cilvēki slēpj informāciju!” Daļai ārstu bail iet uz darbu melīgu pacientu dēļ
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Latvijā bijuši vairāki gadījumi, kad negodprātīgu cilvēku dēļ ārsti spiesti pašizolēties, jo tikai vēlāk atklājies, ka pacienti bijuši Covid-19 inficēšanās riska grupā. Šā iemesla dēļ daļa mediķu ņemot bezalgas atvaļinājumus, jo baidās par savu veselību. Latvijas Ārstu biedrība pauž sašutumu, ka cilvēki slēpj informāciju un ir bezatbildīgi arī ikdienas drošības pasākumu ievērošanā.

Tieši ārstniecības iestādes šajās dienās ir visbiežāk apmeklētākās vietas – arī šodien pamatīga rosība vērojama Pļavnieku poliklīnikā. Durvis apmeklētāji ver viens pēc otra, divu metru distanci neievēro, tikai retais apmeklētājs ierodas ar sejas masku. Pie ieejas brīdinājums – ņemot vērā Covid-19 krīzi, ģimenes ārsts pieņem tikai pēc pieraksta, arī akūtajā stundā. Un ielas saulainajā dienā pie medicīnas centra – pilnas ar cilvēkiem.

Tieši pašu iedzīvotāju vieglprātīgā attieksme pret ieteiktajiem drošības pasākumiem likusi daudziem ārstiem visā Latvijā apdomāt, vai riskēt un ierasties darbā. Latvijas Ārstu biedrībā skaidro, – lielākoties tie ir ārsti, kas paši cienījamā vecumā, vai pat gados jauni, bet ar veselības kaitēm. Dakteri negrib riskēt, jo bijuši gadījumi, kad apdraudēta pašu veselība.

“Šādi gadījumi, kad pacienti ir snieguši nepatiesu informāciju, ir novēroti! Turklāt nevis viens, bet vairāki gadījumi. Mediķi nonākuši pašizolācijā tādēļ, ka pacients vai piederīgie nav snieguši informāciju par iespējamu ceļošanu vai pat kontaktēšanos ar slimu cilvēku,” pauž Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis.

Viņš uzstāj, ka daudz kas atkarīgs no ārstu darba devēja – ārsti, kuri pilnībā nodrošināti ar aizsardzības līdzekļiem, savā darbavietā jūtas daudz drošāk. Reģionālās slimnīcas saņēmušas ziņas no darbiniekiem par bezalgas atvaļinājumu pieteikumiem tieši bailēs no veselības draudiem, strādājot ar Covid-19 slimniekiem. Par cik lielu skaitu – desmitiem vai varbūt simtiem ārstu, kas iepauzējuši savu darbību baiļu dēļ, biedrībā gan nezināja teikt, jo šādi dati nav vākti.

“Ārsti nebaidītos tik ļoti, ja pacienti būtu atklāti un droši pateiktu – ja ir bijis iespējamais kontakts ar Covid-19 pacientiem, vai ir bijuši paši inficēti, vai ir bijuši bērni inficēti. Cilvēki slēpj informāciju,” teic Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Mediķi brīdina, – ja sabiedrība būs bezatbildīga, turpinās neievērot piesardzības pasākumus, turpinās pulcēties, inficēto skaits tikai pieaugs.