Cilvēki neziņo par nelikumībām, jo baidās pazaudēt darbu un uztraucas par drošību

Komentāri
Cilvēki neziņo par nelikumībām, jo baidās pazaudēt darbu un uztraucas par drošību
FOTO: LETA

Kukuļošana un savējo bīdīšana amatos, slēptas vienošanās un zagšana – lielu daļu noziegumus izdotos atklāt, ja vien cilvēki par tiem ziņotu. Taču, tā kā Latvijā nav tiesiska regulējuma, kas aizsargātu tā dēvētos trauksmes cēlājus jeb cilvēkus, kas ziņo par nelikumībām, bieži vien pārkāpumi notiek iedzīvotājiem zem deguna, bet likumsargi par tiem neuzzina. Bailes par savu drošību vai nevēlēšanās pazaudēt darbu cilvēkus piespiež klusēt.

Sabiedrība par atklātību Delna aicina iedzīvotājus būt drosmīgiem un tomēr ziņot par koruptīvām darbībām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pateicoties ziņotājiem, izdodas atklāt vienu trešdaļu no visiem noziegumiem pasaulē, zina teikt Delnas vadītājs.  Tādēļ nepieciešams šos cilvēkus tiesiski aizsargāt, lai viņi justos droši, ziņojot par pārkāpumiem. Latvijai šajā ziņā gan nav ar ko lepoties – iedzīvotāju uzticība tiesībsargājošām iestādēm ir zema un nelikumības cilvēki nereti izvēlas noklusēt.

Nereti gadās, ka cilvēks vēršas policijā ar iesniegumu par kādu pārkāpumu, bet likumsargi nemaz tā īsti nezina, ko ar šo informāciju iesākt. Ja likums aizsargātu trauksmes cēlājus, tad pierādījumus būtu jāvāc atbildīgajām iestādēm, nevis pašiem ziņotājiem, turklāt viņi paliktu anonīmi.

Aptaujātie cilvēki atzīst, ka saskārušies ar koruptīvām darbībām, bet ziņojot par tām, nav bijis izdevīgi.

Daudzās valstīs trauksmes cēlāju tiesiskā aizsardzība jau pastāv. Latvijā šādu regulējumu varētu pieņemt nākamgad. Pašlaik Delna, KNAB, ģenerālprokuratūra un Valsts kanceleja kopīgiem spēkiem to veido. Kā pēdējā laika spilgtākais piemērs, kad pēc kāda ziņotāja sniegtās informācijas KNAB uzsācis izmeklēšanu, ir Inčukalna gudrona dīķu renovācija. Ziņotājs sniedzis informāciju par politisko korupciju augstā līmenī.

Lasi vēl