Cilvēki arvien biežāk vēršas Satversmes tiesā, taču vairāk nekā pusei trūkst izpratnes par tās kompetencēm

1 komentārs

Satversmes tiesa pērn saņēmusi par 30% vairāk iesniegumu, no kuriem liela daļa neesot bijuši atbilstoši tiesas kompetencei un tas nozīmē – aizvien cītīgāk jāturpina sabiedrībai skaidrot Satversmes tiesas kompetences, vēsta TV3 Ziņas.

Ja 2019.gadā Satversmes tiesa saņēma nepilnus četrus simtus pieteikumu, tad pērn konstitucionālajā tieša taisnību cerējuši rast vairāk nekā 720 cilvēku.

Lasi vēl: Satversmes tiesa saņēmusi daudzus ar Covid-19 ierobežojumiem saistītus pieteikumus

Trešdaļa lietu nākušas no zemākas instances tiesām, bet vēl trešdaļa saistīta ar konstitucionālajām sūdzībām. Tikpat lielu daļu pieteikumu veidojušas tiesībsarga sūdzības, kā arī pašvaldību pieteikumi par gaidāmo reformu. Vienlaikus 470 pieteikumus tiesa atzinusi par neatbilstošiem savai kompetencei, turklāt aptaujās konstatēts, ka vairāk kā puse cilvēku neizprot Satversmes būtību. Tas nozīmē, ka šie cilvēki nevar pilnvērtīgi iekļauties pilsoniskā sabiedrībā, kura dzīvo pēc Satversmes prasībām. Tai pašā laikā šie cilvēki nespēj pilnvērtīgi aizstāvēt savas tiesības, kuras ir nostiprinātas Satversmē.

Lai uzlabotu sabiedrības izpratni par tiesas darbu, tā arvien publiskākās un plašāk pieejamas padara tiesas sēdes, kļūst aktīvāka sociālajos tīklos, kā arī sadarbojas ar skolām rīkojot, piemēram, eseju konkursus.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova

“Mēs redzam, ka, ja mēs runāsim ar skolu jauniešiem, tad šis rezultāts par izcilu tiesisko apziņu, par Satversmi un tās nozīmi ikdienas dzīvē, mēs sajutīsim pēc vairākiem gadiem, kad mēs ar priekšsēdētāju nebūsim te, bet šos augļus mēs plūksim mazliet vēlāk kā visa Latvijas sabiedrība.”

Tiesu uzrunāja arī bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, atzīmējot, ka tiesu varas prestiža celšana lielākoties ir pašu tiesnešu rokās.

Bijusī Valsts prezidente no 1999.-2007.gadam Vaira Vīķe-Freiberga

“Tiesu prestižam vēl vairāk kaitē, ja tiesas, uzkrītoši bieži, attaisno smagos finansiālos noziegumos apsūdzētas personas vai gadiem ilgi pasludina tikai nosacītus sodus narkotiku tirgotājiem, ko policija noķērusi burtiski ar preci rokā.”

Pērn Satversmes tiesa pieņēma vairākus būtiskus lēmumus, daļa no tiem saistīta ar sociālo jomu – pensijas pabalsta apmēru, garantēto minimālo ienākumu slieksni un tamlīdzīgi. Vienlaikus tiesneši vērsa uzmanību, ka izskatītas arī citas sabiedrībai būtiskas lietas, kas veicina iekļaujošākas sabiedrības veidošanos. Piemēram, nolemts, ka arī ieslodzītām personām ir tiesības apmeklēt tuvinieku bēres.

Valsts izdomāja alternatīvu. “Ja mēs negribam laist cietumnieku ārā uz bērēm, mēs varam atvest nelaiķi, lai ieslodzīta persona var atvadīties no nelaiķa cietumā. Satversmes tiesa tomēr lēma, ka bēres ir sociāls rituāls un mums pēc iespējas ieslodzītās personas ir jāsagatavo atgriezties sabiedrībā,” teica Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova.

Iezīmējot šā gada aktualitātes, tiesneši stāstīja, ka to vidū noteikti būs pašvaldību pieteikumi saistībā ar administratīvo reformu, kā arī sūdzības, kas saistītas ar dažādiem Covid-19 ierobežojumiem.
1 komentārs