Cik maksā cilvēka dzīvība? No Maxima piedzītā summa cietušajiem ir niecīga, saka advokāts

Pievienot komentāru
Cik maksā cilvēka dzīvība? No Maxima piedzītā summa cietušajiem ir niecīga, saka advokāts
LETA

“Piedzītā summa ir aptuveni vienas stundas apgrozījums – tā ir niecīga summa,” tā, komentējot tiesas lēmumu no Maxima Latvija un Homburg Zolitude piedzīt 300 tūkstošus eiro par labu diviem cietušajiem, pauda advokāts Aldis Gobzems.

“Šīs visas prasības ceļot, mans sākotnējais princips ir bijis censties izmainīt mūsu sabiedrības, arī mūsu tieslietu sistēmas attieksmi pret cilvēku kā pret vērtību,” pauda advokāts.

Jau ziņots, ka 21. decembrī agri no rīta Rīgas apgabaltiesa emocionāli grūtā un sarežģītā procesā pieņēma pirmo lēmumu Latvijas vēsturē lielākās traģēdijas lietā – no Maxima Latvija un Homburg Zolitude piedzīt 300 tūkstošus eiro. Konkrētajā civillietā gan tika prasīti 70 miljoni eiro, kas ir 10% Maxima gada apgrozījuma.

Foto

Advokāts Gobzems pauda, ka tiesas spriedumu pārsūdzēs, jo vēlas piedzīt lielākas summas. Tās ir morāla rakstura kompensācijas par drošības nenodrošināšanu ēkā un signalizācijas ignorēšanu diviem cietušajiem – Edgaram Čerņenokam, kurš traģēdijā zaudēja tēvu, Maxima Latvija darbinieku, un Valerijai Valentīnai Mizulei, kura arī traģēdijā zaudēja tēvu.

“Skaidrs, ka Latvijā piedzīt miljonu prasības par morālām kompensācijām ir nereāli, bet tajā pašā laikā tas ir bijis pamudinājums diskusijai, cik tad mums maksā cilvēks,” pauda Gobzems.

Tiesnese atzina, ka par labu katram prasītājam no atbildētājiem piedzītie 75 tūkstoši eiro ir krietni lielākas summas nekā parasti.

“Šī summa atšķiras no civiltiesību iedibinātās prakses, kāda ir līdz šim. Tā bija aptuveni 28 tūkstoši eiro. Šī summa, kas ir šajā spriedumā, ir ņemt vērā, izvērtējot arī citās tiesību jomās iedibināto praksi,” pauda tiesnese.

Tomēr, vai kompensācija šajā lietā kļūs par vienu no lielākajām Latvijas tiesu vēsturē, nevar pateikt, jo grūti prognozēt, kāds būs citu instanču tiesu nolēmumi. Nevar izslēgt, ka piedzenamās summas var samazināties.

Tiesnese tagad gatavos papildu spriedumu, kas būs pieejams 4. janvārī. Tikmēr jau tagad skaidrs, ka Maxima un Homburg Zolitude, kam piederēja sabrukušā Maxima veikala jumta virsējā daļa, lēmumu pārsūdzēs – neesot pretenzijas pret kompensācijas apmēru, bet ir pret lietas būtību.

Video