Cik daudz un kādas kaitīgās vielas ir Latvijas iedzīvotāju organismos?

1 komentārs

Cik daudz un kādas kaitīgās vielas ir Latvijas iedzīvotāju organismos? Uz šo jautājumu turpmākajos piecos gados atbildes meklēs nesen izveidotā cilvēku biomonitoringa padome, kurā iesaistītas 10 dažādas ar medicīnu un vides jautājumiem saistītas institūcijas.

Pasaulē un arī Eiropas Savienībā cilvēku biomonitoringa pētījumi notiek jau gadiem, turklāt bagātās valstis atlasa atsevišķas sabiedrības grupas, kuras regulāri pārbauda, tikmēr Latvija šādā projektā iesaistās pirmo reizi.

Normunds Kadiķis, Veselības inspekcijas pārstāvis

Cilvēks no dažādiem avotiem gan no vides, gan no dzeramā ūdens, gan no pārtikas šos dažādos ķīmiskos savienojumus uzņem. Lai noskaidrotu, cik lielā mērā cilvēks ir uzņēmis, tiek veikts šis biomonitorings. Tā mērķis ir novērtēt, vai šis te līmenis ir tāds, kas varētu apdraudēt cilvēku veselību vai arī nav jāuztraucas par dažiem savienojumiem no dažām ekspozīcijām.

Līdz martam biomonitoringa padome plāno sagatavot Latvijai aktuālo kaitīgo vielu sarakstu, ko turpmāk varētu pārbaudīt. Pēc tam iecerēts izstrādāt visaptverošu un saskaņotu valsts mēroga biomonitoringa programmu.

Video: LNT Ziņu sižets

1 komentārs