Cik daudz sabiedrībai ir jāzina par pašu tiesnešu netīro veļu? Tiesa lemj – necik!

0 Komentāru
Cik daudz sabiedrībai ir jāzina par pašu tiesnešu netīro veļu? Tiesa lemj – necik!
Christopher Koppes / Flickr

Strīdā par to, cik daudz sabiedrībai ir jāzina par pašu tienešu netīro veļu, uzvarējuši konfidencialitātes fani. Proti, Satversmes tiesa lēma, ka slepenības plīvurs no tiesnešu disciplinārlietām jānoņem tikai pēc tam, kad tās jau noslēgušās.

Gadījumos, kad uz tiesnesi krīt aizdomas par negodīgu rīcību, pret viņu tiek ierosināta disciplinārlieta. Tomēr saskaņā ar likumu sabiedrībai nav tiesību zināt, kas tas par tiesnesi un ko viņš varētu būt nodarījis.

Vairāki Augstākās tiesas tiesneši uzskata, ka šāda kārtība ir novecojusi un pārkāpj Satversmē garantētās sabiedrības tiesības uz informāciju. Tādēļ viņi vērsās Satversmes tiesā ar sūdzību. Tomēr tā ceturtdien, 12. novembrī, pasludināja spriedumu, kurā atteicās mainīt šo kārtību.

Foto:

Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš skaidro, ka viņa kolēģi centušies atrast līdzsvaru starp sabiedrības tiesībām zināt un tiesu sistēmas prestiža sargāšanu. Ne visas sūdzības par tienešiem ir pamatotas, tāpēc līdz galīgais nolēmums nav stājies spēkā, tiesnesim izteikto pārmetumu publicēšana kaitētu tiesu varas prestižam. Pēc viņa sacītā, tas būtu pret pašas sabiedrības interesēm.

Skaties video un uzzini vairāk!

0 Komentāru