Cigarešu izsmēķu sadalīšanās dabā var ilgt 15 gadus, izdalot vairākus toksīnus

45 komentāri

Cigarešu izsmēķi ir viena no izplatītākajām atkritumu vienībām dabā, un to sadalīšanās var ilgt pat 15 gadus. Aktualizējot zemē nomestu izsmēķu piesārņojuma problēmu, vides aktīvisti piedāvā iesaistīties jaunā izaicinājumā, vēsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Pie cigarešu izsmēķiem ceļmalās, pieturās, piekrastes smiltīs mūsu acis jau ir pieradušas. Taču tie būtiski ietekmē mūsu dabas ”veselību”.

Vides aktīviste uzņēmuma ”Zaļā josta” vārdā lūdz sabiedrību iesaistīties projektā “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” un uzsākt jaunu izaicinājumu – #PiepildiBurku, attīrot vidi no zemē nomestiem izsmēķiem.

”Izsmēķis, nonākot dabā, ūdenī, augsnē vai zālē, var sadalīties līdz pat 15 gadiem, un, kamēr sairs mikroplastmasas daļiņās, turpina piesārņot vidi. Gan ar filtrā uzkrātiem toksīniem, smagajiem metāliem un citām ķimikālijām, gan ar pašu filtra materiālu, kas sastāv no plastmasas,” stāsta uzņēmuma ”Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

”Zaļā josta” aicina līdz 18. augustam salasīt burkās zemē nomestus cigarešu izsmēķus un piedalīties konkursā.

Raidījuma ”900 sekundes” komanda veica eksperimentu, kura laikā tika noskaidrots, ka pieaudzis cilvēks un divi pusaudži Saulkrastu pludmalē nepilnu divu stundu laikā spēja pielasīt divas puslitra burkas ar izsmēķiem. Īpaši daudz izsmēķu bija pie soliņiem.

Nākamajā rītā satiekamies ar ”Zero Waste Latvija” vides aktīvisti Maiju Krastiņu, kuru šis izsmēķu apjoms piekrastes smiltīs neizbrīna.

”Visticamāk, tā ir 0,00001 daļa no tā, kas viss mums ir dabā, un tas, ko mēs spējam salasīt. Tā ir tikai neliela daļiņa no tā, ko esam izmetuši ārā. Tā tiešām ir ekoloģiska katastrofa! Mums tiešām katram jādodas izsmēķi lasīt ar burku, lai mēģinātu to saglābt,” pēc ”900 sekundes” veiktā eksperimenta norāda ”Zero Waste Latvija” pārstāve Maija Krastiņa.

Maijā ”Zero Waste Latvija” mēģināja aptvert šīs sērgas apmērus un lasīja izsmēķus vairākās galvaspilsētas vietās. Piemēram, tramvaja pieturā Lugažu ielā divu stundu laikā bija salasīti seši litri. Tur bija paklājs ar izsmēķiem, Maija stāsta: ”Cilvēkiem šķiet, ka tas ir papīrs, tas nav papīrs. Tā ir plastmasa, kas paliek uz mūžu.”

Tāpēc vides aktīvisti aicina piedalīties konkursā un salasīt burkas ar izsmēķiem. Konkursa noteikumi atrodami ”Zaļās jostas” mājaslapā.

Latvijā izsmēķus atkārtoti nepārstrādā, tāpēc vienīgā vieta, kur tos izmest, ir sadzīves atkritumu konteineri.

45 komentāri