Četru meitu ģimene ar cerībām par klātieni uzsāk mācību gadu

1 komentārs

Šonedēļ sākās jaunais mācību gads, kuru teju ikviena ģimene gaidīja ar cerībām. “Kaut nu skola notiktu klātienē,” ir arī Paleju ģimenes kvēlākā vēlēšanās. Potes saņemtas, un mācībām viss sagādāts. Skolā iet trīs jaunākās māsas, bet neredzīgā Līva nu jau studē trešajā kursā. TV3 Ziņas skaidroja, kā viņiem pa šo laiku veicies un devās ciemos.

Ar neparasto meiteni Līvu TV3 Ziņas ir tikušās jau vairākkārt. Viņas gribasspēks un ģimenes atbalsts ļāva ne vien pirmajai Latvijā pamatskolas centralizētos eksāmenus nokārtot brailā, bet arī kļūt par pirmo neredzīgo, kura jebkad Latvijā pabeigusi parastu vidusskolu.

Šoreiz ar ģimeni tiekamies viesistabā, kur uz lielā dīvāna vietas pietiek visiem – četrām māsām un arī abiem pūkainajiem mājas mīluļiem.

Baiba Paleja, četru meitu mamma

“Pa šiem gadiem gājis ļoti intensīvi. Līva pabeigusi Babītes vidusskolu un mūzikas skolu, Šobrīd studē Starpkultūru sakarus 3. kursā – visu, kas saistīts ar Spāniju, Spānijas kultūru un dzīvi. Turpina saksofonu Jurjānos. Ir, ko turēt. Plus vēl šīs mazās galviņas.”

Pa vasaru nu jau esot atkal kaut cik atguvušās, bet Covid-19 mācības ar visām četrām zem viena jumta bijušas murgainas.

“Likās, ka nekad vairs neko tādu savā dzīvē negribētu. Līvai bija sksofona stunda, kad Laumai bija klavieres. Un mazais bērns grib saraut beigās. Lotei vajag nosūtīt video. Skolotāj, Dana spēlē. Jāgaida rindā uz klavierēm! (..) Tad, kad Līva iepūš saksofonā, tad visi ir uz ausīm,” stāsta meiteņu mamma.

Viņa atminas vēl kādu epizodi no mācībām neklātienē. “Pirmais, ar ko cīnījāmies, sapratām, ka internets nevelk. Pirmās divas bija Līva un Lauma mājās. Pat divām “Zooms” met ārā – tētis nāk,” stāsta mamam.

Mājās pārrodas tētis ar skolas lietām rokās. Kancelejas preču ka biezs – turpat virtuvē var sākties šķirošana.

Mazā Dana šogad iet 3. klasē, vidējās māsas Lote un Lauma – 7. un 11. klasē.

Aina, kad Līva stūrī mēģina, kamēr pārējās pie datora mācās vai pat spēlē klavieres, aizvadītajā ziemā bija visai ierasta. Nācās sagādāt katrai pa ierīcei, pie kuras mācīties. Nereti stundas sākās 8.20, un tikai tajā minūtē arī atvēra acis.

Visgrūtāk gājis mazajai Danai, kura vēl tikai pamazām aptver, kas tā skola tāda ir. Bet pret pavasari līdz kaklam viss bijis arī lielajām māsām.

“Pēdējā nedēļā bija jālabo vieninieki, visu izdarījām, bet vai zināšanas bija paliekošas?Nē… Līva arī.. motivācija visa zūd… visu laiku sēž un monotoni klausās. Brīžiem skatos – guļ,” atminas mamma.

Studiju otrajā kursā Līva uz lekcijām paguva aizbraukt vien divas nedēļas. Pēc tam nācās visu apgūt datorā. Bet tā vien šķiet – šai meitenei neviens izaicinājums nav par grūtu.

Kad Līva nāca pasaulē, skābekli, priekšlaikus dzimušai, vēl nemācēja pievadīt citādi, kā vien ziedojot viņas redzi. Tā nu meitene uzaugusi tumsā.

“”Zoom” bija fantastisks atklājums. Arī tāpēc, ka viegli lietot. Tas arī iemācīja pašai labāk rīkoties ar datoru un pieslēgties. Bet nāca otrais semestris, un sāka palikt fiziski un emocionāli grūti,” stāsta Latvijas Kultūras akadēmijas studente Līva Paula Paleja.

“Bija ik pa laikam, ka Līva zvana un saka – uzkārās! Māsas ar aizņemtas. Labi, ka pie mājas darbs… Vēl jau mikrofons arī jāpieinstalē klāt,” atminas mamma.

Līva cer šogad atrast darbu. Derētu tulka vieta, bet kluss sapnis ir arī kāds īpašs amats teātra jomā.

Mamma pārjautā, vai Līva grib būt repetitors. Meitene atbild: “Tā ir viena specifiska izrāde. Par skaņas kustību telpā. Cilvēkiem ar redzes traucējumiem, un tur vajag cilvēku ar muzikālo dzirdi labu,” precizē Līva.

Vecāki priecājas, ka nestrādā algotu darbu, jo ar četrām meitām, Līvu, kurai vajadzīga papildu palīdzība, un vēl mājmācību vienkārši nebūtu tikuši galā. Ģimenes bizness ir attīstošu koka rotaļlietu ražošana.

Uzsākot jauno mācību gadu, lielākā vēlēšanās visiem sakrīt. Lai skola notiek klātienē.

“Galvenais, lai iet uz skolu. Tur arī kaut ko iemācās. Nav iespējams aizpildīt visu no māsas,” saka tētis, kamēr kāds cits mājinieks sauc, ka neesot jau tik traki.

“Skola ir tas, kas dod iespēju atpūsties no bērniem. Lai varam strādāt! Darbs nav jāpakārto skolai. Cenšamies, lai bērni labi mācītos,” vienisprātis ir abi vecāki.

“”Es varu iztikt bez koncertiem, bet skola ir pēdējā, ko aizslēdz,” atzīst četru meitu mamma Baiba Paleja.

1 komentārs