9 komentāri

Nepietiekamo ienākumu dēļ 24% Latvijas iedzīvotāju joprojām vēlas emigrēt un strādāt ārzemēs – liecina šonedēļ publiskotā TNS Latvia aptauja. Taču atsevišķas Latvijas pašvaldības novērojušas, ka arvien spēcīgāka kļūst arī pretējā straume – reemigrācija jeb atgriešanās atpakaļ Latvijā.

Piemēram, Cēsīs ir jau vairāki veiksmes stāsti, kad Anglijas un Īrijas fabrikās, viesnīcās un bāros nopelnītais ļāvis reemigrantiem atvērt pašiem savus uzņēmumus Latvijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Cēsu novads ir vienīgais Latvijā, kas pašvaldības līmenī ir izstrādājis pats savu reemigrācijas plānu. Domnieki devušies arī uz Īriju un Angliju saukt mājās reiz emigrējušos novadniekus. Vairāki cēsinieki par ārzemēs nopelnīto naudu ir atvēruši savus uzņēmumus.

Jaunajiem uzņēmējiem reemigrantiem pašvaldība dod iespēju izmantot 20 tūkstošus eiro Lielā fonda līdzekļus mazā biznesa uzsākšanai, palīdz atrast telpas, sniedz nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, grāmatvedības un mārketinga konsultācijas.

Cēsu novada domes pārstāvis Kārlis Pots
Reemigrējušo cēsinieku sāktās uzņēmējdarbības formas ir izturējušas ziemas periodu. Tas, ko mēs redzam, patlaban tās ir apkalpojošā sfērā, respektīvi, mazumtirdzniecība un skaistumkopšana, un kafejnīcas. Mēs ceram, ka nākotnē varētu atvērties kādi ražojošie uzņēmumi.

Silvas apģērbu veikals, atvērts pirms diviem mēnešiem, ir pats jaunākais no gada laikā izveidotajiem reemigrantu pieciem uzņēmumiem Cēsīs. Astoņus gadus Anglijā Silva strādāja auto mazgātavā, vēlāk fabrikā. Tur mērķtiecīgi sakrāja 3 tūkstošus eiro, ieguva kontaktus, lai tagad no Anglijas ievestos apģērbus pārdotu Cēsīs.

”Nu tie, kas ir tur, es teiktu, brauciet noteikti atpakaļ. Ir vērts mēģināt, nevis domāt, kā būtu, ja būtu. Es arī tā domāju, bet ir, un iet, viss kārtībā. Var galus savilkt, jūtos labi, pats esi sev priekšnieks,” tā apģērbu veikala Lady Line īpašniece Silva Zavacka, ”naudiņa ir mazāk nekā Anglijā, bet var dzīvot.”

Tieši blakus telpās ir vēl vienas reemigrantes veikals. Ineta atvēra bērnu apģērbu veikalu pērn novembrī, ieguldot Anglijā un Īrijā nopelnītos septiņus tūkstošus eiro. Lēmumu atgriezties un investēt Cēsīs, Inetu iedrošinājusi tieši pašvaldības reemigrācijas programma.

Bērnu apģērbu veikala MiniMe īpašniece Ineta Leimane
Sapnis jau bija kādu laiku, diezgan ilgi, bet tās uzdrīkstēšanās sākumā nebija, tās bailes – tomēr maza pilsēta, vai aizies. Apgrozījums ir labs, jāsaka, pārsteidzoši labs, man prieks, protams, par to. Cilvēku atsaucība ir, diezgan liela ir.

Bizness no rokas iet arī Dinai, kuras skaistumkopšanas salons pēc mēneša svinēs gada jubileju.

Lai arī Cēsīs esot vairāk nekā divdesmit frizētavas un konkurence sīva, tomēr Dinas ideja Anglijas salonu šikumu pārcelt uz mazpilsētu izrādījusies veiksmes formula

Salona Dinastija īpašniece Dina Jandava
Mēs esam šeit laimīgi, ne vienu mirkli nenožēloju, ka esam atgriezušies. Vienpadsmit gadus biju prom, noteikti negrasos doties atpakaļ, šeit esmu izveidojusi savu mazo dinastiju. Pie manis strādā piecas kolēģes, kurām esmu nodrošinājusi darbavietiņas.

Inetas veikalā LNT žurnālists nejauši sastop Lielbritānijā joprojām dzīvojošo Zani, kura Cēsīs ieradusies uz dažām dienām. Viņai nav ambīcijas veidot uzņēmumu, taču apsvērtu strādāt algotu darbu. Tikko bijusi arī uz darba interviju Cēsīs, un solītā alga pat apmierinātu.

”Nu ap 700, 800. Tas jau ir, kā strādā. Vai tu esi ar mieru atgriezties un atkal strādāt tās 12-14 stundas, zinot, ka tur strādā pa kādām astoņām stundām un nopelni labi. Vai tu esi gatavs atgriezties mājās un atkal strādāt 12-14 stundas, un ne jau visur piedāvā to 700 – 800 algu,” tā cēsiniece Lielbritānijā Zane Veide.

Taču no ārzemēm atbraukušo cēsinieku biznesa atbalstīšana ir tikai daļa Cēsu pašvaldības reemigrācijas plāna. Šī ir viena no retajām pilsētām Latvijā, kur katram bērnam individuāli tiek nodrošināts skolotājs-asistents, lai ātrāk iejustos izglītības sistēmā, bet reemigrantu pirmsskolas vecuma bērniem tiek dota priekšroka iegūt vietu bērnudārzā.

TOP komentāri

 • Cirkačš
  +2 +2 0

  Cirkačš

  Nu šītā jau nu gan ir traka muldēšana!Cēsis jau nu pilnīgi pagrimušas!
 • Cēsinieks
  +2 +2 0

  Cēsinieks

  Pilnīgs sviests un meli! Cik daudzi Rozembergu pasūtīja no tiem kurus Viņš aicināja atgriezties? Lai to uzraksta! Te vietējie knapi galus velk kopā, šajā pamestajā nostūrī ar nosaukumu Cēsis.
 • saa
  +1 +1 0

  saa

  Forši jau lielit cik visiem tagad tur labi..Silva? Cik cilvēkiem.devi darbu? Baigā māksla tirgot angļu lētas drēbes Latvijā par lielu naudu..
  Es arī esmu Cēsniece, neriskeju atgriezties un kur nu vēl tirgot angļu drēbes

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl