Cēsu pils saņem starptautisku atzinību

0 Komentāru

Cēsu pils par atbildīgi, profesionāli un kvalitatīvi veiktiem saglabāšanas darbiem saņēmusi starptautisku – “Europa Nostra” žūrijas – atzinību, vēsta “900 sekundes”.

“Europa Nostra” konkursā ik gadu izceļ un godina Eiropas mērogā ievērojamākos sasniegumus kultūras mantojuma jomā. Cēsu pils un Bauskas pils līdz šim ir vienīgie Latvijas kultūras pieminekļi, kas nominācijā “Saglabāšana” saņēmuši “Europa Nostra” žūrijas augsto novērtējumu.

Cēsu pils saglabāšanas vēsture aizsākusies jau 19. gadsimtā, taču tieši aizvadītajos 15 gados īstenoti līdz šim vērienīgākie vairāku pils daļu konservācijas projekti. Tostarp īpašu ievērību pelna restauratoru darbs pils dienvidu tornī un rietumu tornī. Tagad restauratoru veikums atzinīgi novērtēts arī Eiropas mērogā.

Cēsu Kultūras un tūrisma centra Viduslaiku pils nodaļas vadītājs Gundars Kalniņš

“Ir patiess prieks, ka mūsu darbs Eiropas mērogā ir novērtēts kā izcils vēsturisko drupu konservācijas piemērs. Šis ir lielisks apliecinājums restauratoru un darbu vadītāju profesionalitātei un tam, ka esam izraudzījušies pareizu pieeju Cēsu pils saglabāšanai un ilgtermiņa attīstībai.”

Cēsu pils tiek saglabāta kā autentiskas vēsturiskās drupas, necenšoties pašmērķīgi atjaunot to, kas gadsimtu gaitā ir zudis. “Cēsu pils ir 800 gadus ilgas vēstures lieciniece – arī karadarbības un pamestības iecirstās rētas ir neatņemama pils vēstures daļa. No šodienas skatpunkta mūsu uzdevums ir parūpēties, lai pils būtu droši pieejama ikvienam un lai tās apmeklējums būtu jēgpilns un iedvesmojošs. Savukārt, domājot par nākamajām paaudzēm, ir jānodrošina, lai mūsu veikto darbību rezultātā nezustu Cēsu pilij raksturīgais autentiskuma šarms un neatkārtojamā pievilcība,” tā Kalniņš.

“Europa Nostra” sadarbībā ar Eiropas Komisiju kultūras mantojuma projektu konkursu rīko kopš 2002. gada. Balvas un atzinības žūrija piešķir par izciliem sasniegumiem kultūras mantojuma saglabāšanā, par pašaizliedzīgu darbu un par ievērojamiem izpētes, izglītības un mācību projektiem.

0 Komentāru