2 komentāri

Līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā un pievienošanās Šengenas zonai daudzas ēkas uz robežām kļuva nevajadzīgas. Arī Ainažu-Iklas punktā. Igauņi savā pusē ātri izveidoja bistro, savukārt Latvijas puse ilgi palika neizmantota. Līdz šogad te atvērts alkohola veikals-noliktava.

Noliktava tādēļ, ka prece iepirkumu ratiņos nonāk īsi pēc tam, kad novietota. Ekskluzīvāki dzērieni plauktos, lētāki, piemēram, alus turpat kastēs uz grīdas. Šeit arī pērk, galvenokārt, kastēm. Mērojot ceļu ne vien no Igaunijas, bet Somijas.

Juha, pircējs no Somijas

Tas nav tāls ceļš. Alkohola cenas ir ļoti izdevīgas. Atmaksājas prāmja biļete, benzīns. Somijā šis pirkums būtu ļoti, ļoti dārgs. Agrāk uz Igauniju devos reizi mēnesī. Tagad braukšu uz Latviju.

Dzēriens tas pats, bet cenas atšķirīgas. Starpību rada nodokļi. Lūk, salīdzinājums trim dažādiem alkoholiskajiem dzērieniem Latvijas, Igaunijas un Somijas specializētajos veikalos.

Liķieris “Vana Tallinn” Tallinas “Super Alko” maksā 10,99 eiro, Latvijas “Alko 1000” – 7,65 eiro, bet “Soumen Alko” – 17,59 eiro.

Viskijs “Jameson” Tallinas “Super Alko” maksā 22,99 eiro (1 litrs). Latvijas “Alko 1000” – 18,32 eiro (1 litrs), bet “Soumen Alko” – 45,43 (0,7 litri).

Savukārt dzēriena “Hartwall” kaste Tallinas “Super Alko” maksā 22,99 eiro, Latvijas “Alko 1000” – 19,92 eiro, bet Somijas “Soumen Alko” – 59,28 eiro.

Cenu atšķirība un cilvēku vēlme apreibināties lētāk ir radījusi ne vien specializēto veikalu uzplaukumu šaipus robežai, bet arī specializētus autobusus. Pagaidām reizi nedēļā. Samaksājot 45 eiro, summu, kuru var atpelnīt, nopērkot vismaz divus viskijus, internetā jānopērk biļete un bagāžas vieta.

Video

To, ka bizness griežas apliecina skaitļi. Valkā ir jau pieci specializētie alkohola veikali, Ainažos pagaidām viens, bet jau tiek būvēts nākamais. Tikai pārsimts metrus no valsts robežas.

Veikali Latvijā, taču lielāko daļu no tiem atvēruši nevis vietējie, bet tieši kaimiņi. Ķēdes ”Alko1000” pārstāvis Mēlis Reiljans joko, ka tas ir atspēkojums mītam par lēnajiem igauņiem.

Mēlis Reiljans, “Alko1000” pārstāvis

Redzot, kā mainās nodokļi, igauņu uzņēmēji šo ideju ātri pārķēra un sāka izmantot savā labā.

Patiesībā, igauņiem tālu nebija jāskatās. Šāda situācija vairāk nekā 10 gadus bija vērojama pašu mājās, kad veikalus izpirka somi. Ienākumi auga, budžets pildījās. Taču, tad valdība, daļēji arī pakļaujoties Veselības ministrijas spiedienam, sāka akcīzes nodokli celt.

Rezultātā šogad jau katra piektā Igaunijā izdzertā alkohola pudele ir nopirkta Latvijā.

Mēlis Reiljans, “Alko1000” pārstāvis

Tas nebūs īstermiņa bizness. Jau tagad paziņots, ka būs liels akcīzes pieaugums alum – par aptuveni 65%. Šādos apstākļos, domāju, ka mūsu bizness vienkārši kāps debesīs.

Šonedēļ Igaunijā mainījās valdība. Starp politiķiem, kas amatu saglabāja ir finanšu ministrs Svens Sesters. Viņš apliecina, ka arī jaunais valdības sastāvs no iepriekš pieņemtajiem plāniem neatsakās. Jauns akcīzes pieaugums sagaida ne vien alu un vīnu, bet arī stipro alkoholu.

Svens Sesters, Igaunijas finanšu ministrs

Saskaņā ar iepriekš pieņemtajiem lēmumiem akcīzes nodoklis regulāri tiks celts par desmit procentiem. Tas notiks laika posmā no 2017.-2020. gadam.

Citiem vārdiem sakot – ik gadu litrs degvīna Igaunijā sadārdzināsies par vienu eiro. Ministrs nenoliedz – skaitļi rāda, ka Igaunijā realizēto dzērienu skaits sarūk, taču uzsver, ka ar šādu scenāriju bija rēķinājušies.

Svens Sesters, Igaunijas finanšu ministrs

Raugoties uz prognozēm, kuras veicām, ienākumi, kurus sagaidījām ienāk mūsu valsts budžetā. Esmu pārliecināts, ka sistēma strādā, un gada beigās ienākumi pat nedaudz pārsniegs prognozēto.

Ieguvējs šajā brīdī ir Latvija, kura nosmeļ to nodokļu daļu, kas neienāk Igaunijas kasē. Pēc aptuvenām aplēsēm tie varētu būt vairāki desmiti miljonu eiro.

Tā ir nauda, kas aiziet valsts kasē. Tuvākās lielākās pilsētas Salacgrīvas iedzīvotāji, kādu citu ieguvumu, piemēram, ka būtu pieaudzis apmeklētāju skaits pilsētā, nejūt.

Novada vadītājs kā tiešus ieguvumus šobrīd nosauc divus. Esošais veikals nodarbina 11 vietējos, savukārt topošais tie būvēts uz pašvaldības zemes. Citu priekšrocību pagaidām nav. Cer, ka būs.

Dagnis Straubergs, Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs

Primitīvi teikšu, ja esat atbraucis iegadāties šo alkoholu, tad kāpēc to neatvērt? Bet, ja jūs atverat, vajag kaut kur palikt.

Darīt kaut ko īpašu no savas puses pašvaldība neplāno. Tas esot uzņēmēju rokās. Ja sajutīs, ka šeit ir iespējas, turklāt ilgtermiņā.

Dagnis Straubergs, Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs

Kur ir garantija, ja ari Latvija nolemj mainīt šo akcīzes likmi un to paaugstināt. Tas nozīmēs, ka šīs investīcijas nav drošas.

Latvijā akcīzes pieaugums pēdējos gados ir bijis, taču stipri mazāks nekā Igaunijā. Kā apgalvo finanšu ministre, ņemtas vērā gan vietējo ražotāju intereses, gan kaimiņu pieredze.

Tikko apstiprinātais valsts budžets nākamajam gadam izmaiņas neparedz. Būtiskas pārmaiņas nav plānotas arī turpmāk.

Dana Reizniece-Ozola, finanšu ministre

Es nevaru dot kādus konkrētus solījumus, jo zinu, ka deputāti no savas puses akcīzes nodokļa izmaiņas piedāvā, tās ir ļoti populāras. Vismaz pagaidām nav plānotas izmaiņas. Kaut gan Igaunijas finanšu ministrs, neformāli ir aicinājis mūs apsvērt tādu iespēju.

Alkohola cenu un nodokļu likmju atšķirība nav tikai mūsdienu fenomens. Pierobežas joslā tas bijis cauri gadsimtiem. Starp Salacgrīvas muzeja eksponātiem atrodama 20 litru kanniņa, kas pielāgota pārvadāšanai laivā. Kontrabandas ceļi pagājušā gadsimta sākuma veda pa jūru. Izdevīgāka  cenu politika tobrīd bija Igaunijā. Spirts plūda kā uz Latviju, tā Somiju.

Ieva Zilvere, Salacgrīvas muzeja vadītāja

No vienas puses tas ir bijis degradējoši, bet no otras puses izrādās, ka Igaunijā, Tallina, Kuresāre un Hāpsalu ir pilsētas, kas izauga tajā laikā uz šī rēķina.

Vai vēsture varētu atkārtoties, piemēram, iztukšotajos Ainažos, šobrīd ir grūti noticēt. Bet nav neiespējami.

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl