Centralizēto eksāmenu rezultāti lauku skolās ir būtiski zemāki nekā pilsētās

Komentāri

Lauku skolu rezultāti šā gada centralizētajos eksāmenos ir būtiski zemāki par pilsētās skoloto jauniešu līmeni. Tā, savelkot galus par eksāmeniem, secina Valsts izglītības satura centrā.

Kopumā zināšanu līmenis ar katru gadu sarūk, par to bažas pauž ne tikai pedagogi, bet arī ekonomisti. Skolotāju arodbiedrība brīdina, – ja valsts lems mazās skolas slikto sekmju dēļ slēgt, laukiem draud izmiršana.

Valsts izglītības satura centrs analizējis centralizēto eksāmenu rezultātus un konstatēts, ka augstākie vidējie rezultāti uzrādīti Rīgas skolās. Galvaspilsētas skolas augstākos vidējos eksāmenu rezultātus uzrādījušas angļu valodas, bioloģijas, ķīmijas matemātikas eksāmenos. Lauku skolu rezultāti ir zemāki.

Kopumā gan tendences ir bēdīgas – vispārējais zināšanu līmenis sarūk. Visstraujākais kritums tieši matemātikā – eksāmenu nespēja nokārtot 200 jaunieši.

Kārlis Šadurskis
Izglītības ministrs (Vienotība)

Es teiktu, – tiem 200 skolēniem vispār nevajadzēja atrasties vidusskolā, ja viņi nespēj nokārtot eksāmenu, kur jāiegūst 5% no kopējā procentu skaita. Tas ir nenormāli. Kauna traips Latvijai, ka mums ir šāds slieksnis ar nenokārtotu eksāmenu. Kompleksi strādājot pie jautājumiem, – tai skaitā sabiedrības attieksmi par skolotāja darba prestižu.

Par jauniešu zemo izglītības līmeni satraukums arī darba devēju un ekonomistu aprindās. Turpinoties šādai intelektuālajai lejupslīdei, mazāk būs darbaspēka ar augstāko izglītību.

Arvils Ašeradens
Ekonomikas ministrs (Vienotība)

Ir skaidrs, – ja mēs paaugstināsim kvalitātes prasības, tas skaitlis, kas nespēj studijas pabeigt, pieaugs. Šobrīd programmēšana pārceļas uz koledžu līmeni. Tā bērnu spēja kvalificēties šīm programmām ir stipri pazeminājusies!

Lauku skolās eksāmenu rezultāti zemāki ir visos mācību priekšmetos, izteikti eksaktajās un dabaszinātnēs. Izglītības darbinieki problēmu skaidro ar noplicināto personālsastāvu, naudas trūkumu.

Inga Vanaga
LIZDA vadītāja

Mēs nevaram noliegt, ka bērnu skaita un principa “nauda seko skolēnam” dēļ nevar nodrošināt pilnas slodzes, līdz ar to atalgojums ir tāds, kāds ir. Mazajās skolās pedagogi nesaņem samaksu par pilnīgi visu darbu, pedagogs strādā divās, trijās izglītības iestādēs.

Lielo skolu reitings, ko apkopo Ata Kronvalda fonds, šogad ir bez būtiskām izmaiņām – līderos ir Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, tai seko Daugavpils Krievu vidusskola – licejs. Trešajā vietā ir Rīgas Valsts 2.ģimnāzija. Labāko lielo skolu desmitniekā astoņas ģimnāzijas, divi liceji. Tikmēr skolotāju arodbiedrības uzdod retorisku jautājumu, – kas notiks ar Latvijas laukiem, ja visas mazās skolas aizslēgs, un bērnus integrēs lielajās mācību iestādēs? Daudzviet reģionos skolas ir teju vienīgās darba vietas, kas vēl uztur iedzīvotāju skaitu – upurējot to izglītības līmeņa vārdā, laukiem draud izmiršana.

Lasi vēl