“Čekas maisu” satura publiskošana varētu satricināt sabiedrību, atzīst pētnieki

1 komentārs

VDK izpētes komisija trešdien, 13. jūnijā, iepazīstināja ar sava darba rezultātiem un ieteikumiem, ko iesākt ar pētījumā secināto.

Zinātnieki akcentē, ka darbs būtu jāturpina, jo laika trūkuma dēļ nav paspēts izanalizēt vēl aptuveni 900 VDK aģentu kartītes. Ja politiķi ļaus “čekas maisus” atvērt, daudzu pazīstamu uzvārdu publiskošana pamatīgi satricinātu sabiedrību.

VDK zinātniskās izpētes komisijas darbības termiņš beidzās 31. maijā. Pirms nedēļas tā publicēja sava darba pārskatu un gala ziņojumu. Trešdien tas tika apspriests īpašā konferencē.

Solveiga Krūmiņa-Koņkova
LPSR VDK Zinātniskās izpētes komisijas locekle

Ir viens mīts, kas ir jākliedē, tā kartotēka un tie materiāli, ko mēs pētījām, nav viltojumi. Tāpat tas ir mīts, ka varēja ielikt kartīti kartotēkā, cilvēkam par to nezinot.

Savukārt LPSR VDK Zinātniskās izpētes komisijas loceklis Ojārs Stepens min: “Tādi ļoti graujoši pārsteigumi nebija. Skaidrs, ka visa Latvijas sabiedrība ir bijusi pārstāvēti kā aģenti – inteliģence, baznīca, gan parasti cilvēki – kolhoznieki, strādnieki…”

Zinātnieki uzskata, ka “čekas maisu” saturs ir jādara zināms sabiedrībai, dokumenti būtu jādigitalizē un pakāpeniski jāpublicē internetā.

Vienlaikus VDK dokumentu izpēte būtu jāturpina. Saeimai nepagarinot komisijas darbības termiņu, daļai arhīva nu pieeja ir liegta.

Kārlis Kangaris
VDK Zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs

Mēs tikai gribējām SAB vienu darbiņu pabeigt, jo Maizīša kungs argumentēja, ka mums mandāts beidzies. Izdarīts ir daudz kas, mēs tikai visas aģentu kartotēkas neesam izskatījuši. Kādas 900 kartītes palika neizskatītas.

Ar “čekas maisu” vētīšanas pieredzi konferencē dalījās arī citu valstu pārstāvji. Piemēram, Moldova pie padomju laika arhīvu materiāliem nemaz nav tikusi.

Moldovas Republikas Komunisma noziegumu izmeklēšanas komisijas loceklis Oktaviāns Cikū skaidro: “1991. gadā lielākā daļa arhīvu, tostarp aģentu dosjē, tika aizvesti uz Maskavu. Tāpēc daudzi no čekas darboņiem netraucēti varēja iesaistīties politikā, strādāt parlamentā un valdībā. 2011. gadā tika publicēts saraksts ar aģentu segvārdiem, pēc kā daudzus cilvēkus varēja izskaitļot.”

Satversmes aizsardzības biroja arhīvā atrodas 4 500 VDK aģentu kartīšu, tomēr zinātnieku skatījumā ar čeku sadarbojušies vismaz 20 000 Latvijas iedzīvotāju.
1 komentārs