“Čekas maisu” pētnieki: VDK aģentu kartotēkā ir aptuveni 600 kultūras darbinieku, atrodami arī garīdznieki

Komentāri

“Čekas maisos” atrodami arī labi pazīstami teātra darbinieki, mūziķi, kinorežisori. Valsts drošības komitejas ziņotāji bijuši arī garīdznieki, to atzīst “čekas maisu” pētnieki, kuri sagatavojuši bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskās izpētes komisijas gala ziņojumu.

Tajā norādīts, ka VDK aģentu kartotēkā ir aptuveni 600 kultūras darbinieku vārdi un 77 ar reliģiskām organizācijām saistītu cilvēku vārdi. Pētnieki norāda, ka VDK aktīvo aģentu kartotēkā ir ap 4300 ziņotāju kartīšu un vēl 350 kartīšu ir pastāvīgās glabāšanas aģentu kartotēkā.

Piekļuvi šiem dokumentiem, kas glabājas slepenajās Satversmes aizsardzības biroja telpās, pētnieki ieguva februārī, taču visu kartotēku viņi nav izpētījuši, tāpēc nevar arī nosaukt pilnīgi precīzu kartīšu skaitu.

Ojārs Stepens
VDK dokumentu izpētes komisijas loceklis

Lielākā daļa ir apgūta, pilnīgi viss – nē. Mums vajadzētu vēl pāris nedēļas pa virsu. Diemžēl 31. maijā beidzās iespējas tur strādāt. Ja būtu līdz šai dienai strādāts, būtu izskatīts viss, un mēs zinātu precīzāku ciparu.

Komisija bez sekmēm arī lūdza Saeimai pagarināt komisijas darbības termiņu līdz gada beigām. Kopš 31. maija Satversmes aizsardzības birojs vairs neļauj komisijai strādāt drošības iestādes telpās un pētīt tās rīcībā esošos VDK dokumentus.

Lasi vēl