“Čalis nāca no tusiņa un aizmiga uz sliedēm…” Mašīnists stāsta par 26 darba gados pieredzēto

Pievienot komentāru

Jūnijs visā pasaulē tiek atzīmēts kā drošības uz dzelzceļa mēnesis, un īpaša uzmanība vērsta drošai dzelzceļa šķērsošanai. Latvijā šajā gadā vien notikuši jau desmit negadījumi ar cietušajiem.

LNT raidījums “900 sekundes” viesojās mašīnista kabīnē, lai sarunā ar vilciena vadītāju uzzinātu viņa pieredzi un skatījumu uz sliežu drošu šķērsošu.

“Rīgā ir 35 kilometri stundā… un tad kā kurai stacijai,” mašīnists Raivis Bukšnis stāsta par ātruma ierobežojumiem, kas darbojas Rīgā un citos dzelzceļa posmos. Raivis pie vilciena vadības strādā jau 26 gadus un ir daudz pieredzējis.

“Čalis nāca no “tusiņa” un aizmiga uz sliedēm,” vadītājs atminas gadījumu, kad kāds stipri iereibis vīrietis aizmiga tieši starp sliedēm.

“Skatos uz sliedēm – man kaut kas ir līkumā, braucu uz turieni nekā nebija, apstājāmies, izkāpu ārā, skatos čalis guļ pa vidu starp sliedēm. Es saku, – brauksi ar mums uz pirmo Tukumu… Domāju atstāšu, viņš atkal var nokrist. Ar konduktoru iestūmām vagonā,” stāsta Raivis.

Galu galā, jaunais vīrietis aizbrauca līdz pat Smārdei, kur pietiekami atžirdzis izkāpa no vilciena. Tajā reizē pietika ar dienesta bremzēšanu, taču dažkārt pat ārkārtas bremzes var nepaglābt no nelaimes.

“Kad ir pilns ar cilvēkiem, jūtama atšķirība – tukši vai pilni bremzē, un tāpat arī uzkalniņš lejā pilnīgi jūtami nes. Viņš stājas, stājas un nekādi nevar apstāties,” bilst Raivis.

“900 sekundes” šoreiz kopā ar mašīnistu mēroja ceļu no Rīgas uz Skulti. Vadītājs Raivis Bukšnis ievērojis, ka aiz Sarkandaugavas uzbūvētais tunelis zem dzelzceļa skolēnu maršrutu maz ietekmējis. Savukārt Jūrmalā, Majoros pie skolas ļoti labi darbojas vienkāršs gājēju luksofors.

Vilciena vadītājam uzmanība jāpievērš ļoti daudz dažādām lietām. Daudzajām vadības pogām un svirām, dzelzceļa luksoforiem, paziņojumiem no centrāles, kā arī tam vai pieturvietās visi izkāpuši un iekāpuši. Tik un tā šogad uz dzelzceļa sliedēm jau deviņi bojāgājušie, jo, kad smagais vilciens ir ieskrējies, neviens vadītājs neizglābs neuzmanīgu gājēju, fizikas likumus izmanīt nav iespējams.