Čakša: Veselības aprūpe ir tālu no ideāla, bet patlaban piedzīvo svarīgu izrāvienu

20 komentāri

Veselības nozare ir tālu no ideāla, tomēr šobrīd tajā esot manāms pozitīvs izrāviens, – tā Saeimā pirms neuzticības balsojuma ceturtdien, 17. maijā, teica Veselības ministre Anda Čakša.

Reāli demisija viņai nedraudēja un balsojumu viņa izturēja, – neraugoties uz politisko oponentu neskaitāmajiem pārmetumiem gan par izgāšanos, ieviešot “e-veselību” sistēmu, gan par citām nedienām medicīnā.

Opozīcijā esošā Latvijas Reģionu apvienība (LRA) savā demisijas pieprasījumā atsaucās uz ap veselības nozari pēdējā laikā virmojušajām pretrunām un skandāliem, piemēram, nedienām ar “e-veselības” ieviešanu un jauno veselības aprūpes likumu, kā arī uz mūžīgo sāpi – finansējuma trūkumu veselības aprūpē. Tā risināšanai ministre neesot darījusi gana.

Saeimas deputāte Silvija Šimfa norādīja: “OICD par mums savā ziņojumā saka sekojošo, – “veselības sistēmai veltīto līdzekļu un sistēmas resursu apjoms Latvijā ir neparasti mazs!”

Savukārt deputāts Artuss Kaimiņš kritizēja neseno 1,85 miljonu eiro piešķīrumu, lai izveidotu datubāzi, ar visiem tiem cilvēkiem, kuriem pēc jaunā Veselības aprūpes likuma spēkā stāšanās pienāksies bezmaksas veselības aprūpe. Kā jau izskanējis, tā veidosies no 20 dažādu reģistru datiem, kuri līdz šim nav tikuši apvienoti. Kaimiņš bija sarēķinājis, ka IT speciālistiem, kuri šo datubāzi veidos, ministrija gatavojas maksāt 60 eiro stundā.

Tikmēr Čakša savā pusstundu garajā atbildes runā atzina, ka veselības nozare ir tālu no ideāla, tomēr uzsvēra, ka viņas vadībā tai piešķirts daudz papildus finansējuma.

Čakša norādīja: “Veselības aprūpe patlaban piedzīvo svarīgu izrāviena brīdi. Nozares budžetam šogad pārsniedzot miljardu eiro, beidzot kļuva iespējams operatīvi atrisināt būtiskākos traģiskos samezglojumus un radīt priekšnoteikumus turpmākai attīstībai.”

Beigu beigās par ministres demisiju nobalsoja tikai opozīcijas deputāti, un viņa amatu saglabāja.