Čakša: Tehniskās ķibeles nav arguments, lai atliktu veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos

3 komentāri
Čakša: Tehniskās ķibeles nav arguments, lai atliktu veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos
OKSANA DŽADANA, F64

Jau no 1. janvāra ārstiem pacientus bija jāsāk dalīt apdrošinātajos un neapdrošinātajos, tomēr datorsistēmu problēmu dēļ tas joprojām nav noticis. Tagad izskatās, ka nenotiks vēl pusgadu – Saeimas atbildīgā komisija trešdien varētu lemt par pacientu dalīšanas atlikšanu.

Iecere atlikt slimnieku dalīšanu apdrošinātajos un neapdrošinātajos nākusi no Latvijas ārstu biedrības, kas nobažījusies, ka ārstiem pagaidām vēl lāgā nefunkcionējošās sistēmas ieviešana radīs daudz lieku problēmu.

Šai nostājai otrdien pieslējās Saeimā par veselību atbildīgās komisijas vadītājs Andris Skride (“Attīstībai/Par!”), kura pārstāvētais politiskais spēks jau pirms vēlēšanām asi kritizēja plānu dalīt pacientus. Tādēļ viņš trešdien rosinās komisijai pacientu dalīšanu atlikt par pusgadu. Paralēli tam varētu tikt labots arī pats likums, lai sašaurinātu neapdrošināto loku.

“Tas būtu loģisks un normāls solis, ka mēs atliekam, kamēr tas nedarbojas, jo tāpat tas nedarbojas un līdz tam veicam grozījumus likumā, iekļaujot mikrouzņēmumus un skatoties, kas tad ir palicis ārpus šī groza,” norāda Skride.

Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) gan norāda, ka viņai informācijas tehnoloģiju eksperti solījuši, ka jaunā sistēma būšot darba kārtībā jau tuvāko divu – trīs nedēļu laikā, tādēļ tehniskās ķibeles nav arguments, lai dalīšanu atliktu. Turklāt tas, viņasprāt, būtu negodīgi pret cilvēkiem, kuri jau veikuši iemaksas, lai būtu apdrošināti, kā arī ietekmētu medicīnas budžetu.

“Ja mēs runājam par pusgadu, noteikti. Te ir runa par ambulatorajiem pakalpojumiem, izmeklējumiem. Tajā brīdī tie pienākas pilnīgi visiem. Manuprāt, labāk būtu, ka mēs skatītu šo kopumā, nevis mēģinātu ar kaut kādām termiņu pārlikšanām vienkārši lāpīties,” norāda Čakša.

Jau vēstīts, ka no šā gada likums paredz divus atšķirīgus pakalpojumu grozus pacientiem, atkarībā no tā, vai viņi veic sociālās apdrošināšanas maksājumus.

3 komentāri