C hepatīts: vēlme ārstēties pārsniedz valsts piedāvātās iespējas

Pievienot komentāru
C hepatīts: vēlme ārstēties pārsniedz valsts piedāvātās iespējas
AP/Scanpix

Vēlme ārstēties pārsniedz valsts piedāvātās iespējas! Katrs 53 Latvijas iedzīvotājs sirgst ar hepatītu, un kopumā tie ir ap 40 tūkstošiem iedzīvotāju. Kopš šogad likvidēti pacientu līdzmaksājumi medikamentu iegādei, slimnieki daudz aktīvāk sākuši ārstēties, tomēr visi ārstēšanās kursu tāpat iziet nevar.

Līdz šā gada sākumam pacientiem ar diagnozi C hepatīts bija jāapmaksā 25% medikamentu cenas. Jaunais ārstēšanas modelis pacientu līdzmaksājumu likvidēja, un tas pamudinājis simtiem cilvēku beidzot meklēt palīdzību.

Mediķi atzīst, ka valsts apmaksātās jaunās paaudzes zāles ir ļoti efektīvas un ļauj cilvēkiem izārstēties pat pusgada laikā. Tādēļ, ja līdz šim C hepatīta slimnieku skaits arvien pieaudzis, šogad pirmo reizi pusgada laikā tas sarucis par apmēram 15%.

Patlaban bezmaksas ārstniecības kurss būtu jāsaņem visiem ar C hepatītu sirgstošajiem. Taču pēdējā laika pieredze liecina, ka daļai pacientu jau tiek atteikts. Izrādās, cilvēku interese ir bijusi tik liela, ka finansējums šim gadam jau ir izsmelts.

No šogad piešķirtajiem 6,6 miljoniem eiro jau iztērēti 5,7 miljoni eiro. Pusgada laikā vien ārstēti jau 738 pacienti, un tas ir aptuveni tikpat daudz, cik pērn visa gada laikā. Tāpēc, naudas apjomam tik strauji samazinoties, daudziem vairs neizraksta jaunāko terapiju, bet līdz šim izmantotos medikamentus. Politiķi gan nesniedz skaidru atbildi, vai vēl šogad būs iespējams rast papildu finansējumu programmas turpināšanai.

Nacionālais veselības dienests nākamnedēļ plāno sagatavot aprēķinus par to, cik liels finansējums vēl šogad papildus būtu nepieciešams.

Video