C hepatīta ārstēšana Latvijā – tikai turīgo privilēģija?

0 Komentāru
C hepatīta ārstēšana Latvijā – tikai turīgo privilēģija?
FOTO: LETA

C vīrushepatīts pasaulē ir sastopams piecas reizes biežāk nekā HIV infekcija. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sniegtajiem datiem, pasaulē ar C hepatītu inficēti aptuveni 150 miljoni cilvēku. Eiropā ar C hepatītu ir inficēti aptuveni 9 miljoni iedzīvotāju. 

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtajiem datiem Latvijā jauni hroniska C hepatīta gadījumi 2014. gadā (laika posmā no janvāra līdz jūnijam) ir reģistrēti 854 pacientiem.

2013. gadā, salīdzinot ar 2012. gadu, par 50% pieaudzis to pacientu skaits, kas miruši no C hepatīta. Savukārt mirstība no C hepatīta izraisītas aknu cirozes pieaugusi par 16%.

Mūsu sabiedrībā ir daudz cilvēku, kuri par C hepatīta infekcijas klātesamību nenojauš, jo slimība pat 20 gadu periodā var noritēt bez būtiskiem simptomiem, slēpti.

Ja šo slimību neārstē, no 75%  līdz 85% pacientu progresē hroniski aknu bojājumi, 10% līdz 20% pacientu attīstās aknu ciroze, bet aptuveni 1% līdz 4% pacientu katru gadu saslimst ar aknu vēzi (hepatocelulāro karcinomu). Daudziem pacientiem nepieciešama aknu transplantācija (kas pasaulē ir pieejama, bet Latvijā diemžēl netiek veikta).

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC), infektoloģe, hepatoloģe un aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane: 

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Hepatoloģija jeb aknu slimību nozare ir atstāta novārtā – visiem šķiet, ka ir jāpalīdz sirds un asinsvadu slimniekiem, kas nav nepareizi, taču trūkst medicīnas nozarēm piešķirtā finansējuma sabalansētības, kā rezultātā zemā finansējuma dēļ no aknu slimībām mirst 30–50 gadus veci darbspējīgi cilvēki, nereti, pat tādi, kuriem diagnosticēta akūta aknu mazspēja un kurus varētu glābt, ja vien tiktu veikta aknu transplantācija. Man brīžiem ir sajūta, ka ”rokas nolaižas”, jo esam vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav pieejama 100% kompensācija C hepatīta pacientu ārstēšanai, kā arī vienīgie, kur netiek veikta aknu transplantācija, kas citviet pasaulē tiek praktizēta jau gandrīz 50 gadus.

Zināms, ka C hepatīta vīruss var izplatīties ar asinīm. Kaut nereti cilvēkiem ir priekšstats, ka C hepatīts ir narkomānu slimība, Latvijā lielākā daļa C hepatīta pacientu ir tādi, kuri nekad dzīvē nav lietojuši narkotikas. Bieži vien, tie ir cilvēki, kuri veikuši tetovējumus, pīrsingus vai citas kosmētiskas procedūras (piemēram, manikīrs un pedikīrs), vai inficējušies seksuālu kontaktu ceļā, mainot seksuālos partnerus. Jāatzīst, ka C hepatītu iespējams iegūt arī medicīnisku manipulāciju laikā. Lai gan medicīnā par to tiek ļoti domāts, ievērojot visus sterilizācijas un dezinfekcijas principus, šāds neliels risks saglabājas. Protams, asins pārliešanas laikā C hepatītu iegūt vairs nevar, jo asinis tiek pārbaudītas, taču citu medicīnisku pārbaužu laikā (piemēram, zobārsta apmeklējums) tas joprojām ir iespējams – tā nav problēma tikai Latvijā, bet visā pasaulē.

C hepatīta vīruss “pa gaisu nelido”, tādējādi C hepatīta pacienti var droši dzīvot kopā ar cilvēkiem, kuri ar C hepatītu nav inficējušies – lietot kopējus traukus, dvieļus, neizvairīties no tuvības – apkampt, sabučot, samīļot savus tuviniekus, draugus, auklēt bērnus, mazbērnus utt.

Vienīgais, kas C hepatīta pacientam un mājiniekiem ir jāievēro, – katram ir nepieciešams savs manikīra komplekts, kas netiek dalīts ar nevienu citu, tas pats attiecas arī uz skūšanās piederumiem, zobu birsti un citiem personīgās higiēnas piederumiem.

Ārsti uzskata, ka jebkuram cilvēkam, pat pie normālas pašsajūtas ir jāveic asinsanalīzes, lai pārbaudītos pret C hepatītu – īpaši tiem, kuriem konstatētas izmaiņas aknās un to darbībā. Ja cilvēks nav pārbaudījies, viņš nevar apgalvot, ka viņam nav C hepatīta.

Ideālā gadījumā C hepatīta pārbaudes būtu nepieciešams veikt ik pēc 5 gadiem. Ikvienam, kurš vēlas nodot asinsanalīzes un pārbaudīties uz C hepatītu, jāvēršas pie ģimenes ārsta,jo vispārējās asinsanalīzēs C hepatīts neuzrādās.

0 Komentāru