Būvnieki par Gaismas pili Kultūras ministrijai prasa vēl papildus 22 miljonus

Komentāri

Kultūras ministrija ir sašutusi par Gaismas pils būvnieku papildu finansējuma – 22 miljonu eiro – piešķiršanu un pauž, ka par šiem līdzekļiem vien spēts uzbūvēt koncertzāli Gors Rēzeknē.

Saskaņā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) būvuzrauga atzinumu par būvniecību ir atlicis pēdējais maksājums – 81 542 eiro, kas jāveic līdz 31. decembrim. Kultūras ministrija (KM) apliecinājusi, ka tas tiks veikts likumā paredzētajā kārtībā. Vienlaikus KM pauž sašutumu, ka valstiski nozīmīgā projekta noslēgumā iesaistītie būvnieki – RBSSKALS, SIA Skonto Būve un SIA RE & RE – pirms pēdējā aprēķina vērsās pie Hill International un KM “ar absurdu prasību par papildus finansējumu 22 478 367 eiro apmērā”, turklāt par šo summu pēc būvuzrauga pieprasījuma nav iesnieguši apliecinājuma dokumentus.

Kultūras ministres amata kandidāte Dace Melbārde (NA)

Foto: LETA

Dace Melbārde, kultūras ministre

Būvnieku prasība ir absurda un nepamatota. Turklāt viņu apetīte ir milzīga – par 22 miljoniem mēs spējām Rēzeknē uzbūvēt koncertzāli Gors. Tāpat šāda summa ļauj nodrošināt visu teātru un koncertorganizāciju darbību gada garumā.

“Valsts pozīcija nav mainījusies un nemainīsies – mēs nepalielināsim līguma summu un nemaksāsim vairāk par sākotnēji līgumā paredzēto. Uzskatām, ka būvnieki izvirza valstij juridiski un finansiāli neizpildāmas prasības, rosinot pārskatīt līguma nosacījumus ar atpakaļejošu spēku. Maksimālā projekta summa bija būvnieku piedāvājums iepirkumu procesā, turklāt tā tika piedāvāta 2008. gadā, kad cenas būvniecībā vispār bija augstākās vēsturē,” tāpat uzsver kultūras ministre Dace Melbārde, .

KM astoņu gadu laikā ir veikusi maksājumus 195,4 miljonu apmērā, kas saskaņā ar līgumu pienākas būvniekiem. Iepazīstoties ar būvnieku nepamatoto prasību, arī finanšu ministres vadītā LNB Uzraudzības padome atbalsta KM pozīciju.

Likumā noteikts, ka visi ar LNB projekta īstenošanu saistītie norēķini veicami ne vēlāk kā līdz 2016. gada 31. decembrim, kad tiks slēgts Valsts kasē atvērtais KM konts, kurā uzkrāja projekta īstenošanai paredzētos valsts budžeta līdzekļus. KM apliecina, ka turēsies pie likumā un līgumā noteiktā un vajadzības gadījumā ir gatavi aizstāvēt savu pozīciju tiesā.

Lasi vēl