Būvniecības nozarē mazina birokrātisko slogu

Komentāri

Jau nedaudz vairāk par mēnesi būvkompānijas Latvijā tiek iedalītas klasēs. Tas tiek darīts, lai publiskajos iepirkumos būtu iespējams ātri un bez liekas birokrātijas noteikt būvnieka uzticamību un profesionālās iemaņas.

Nozares eksperti kopumā ieceri atbalsta, taču joprojām ir virkne neatbildētu jautājumu, un būvkompāniju vadītāji norāda, ka patiesībā uzņēmumu iedalīšana klasēs ir nepilnīga un neuzticama.

Būvkompānijas tiek iedalītas piecās klasēs. Pirmā klase ir visaugstākā, bet piektā – zemākā klase.

Kopš maija sākuma izvērtēti  aptuveni 2000 būvuzņēmumu. Ekonomikas ministrijas pārstāve norāda, ka, piešķirot vienu no piecām klasēm, tiek ņemti vērā kopumā 15 kritēriji, visa informācija tiek ņemta no oficiālajām valsts iestāžu datubāzēm.

Brigita Ķirule-Vīksne
EM būvniecības politikas departamenta vecākā eksperte

Profesionālo spēju kritērijos tiek novērtēta kompetence, ko raksturo sertificēto speciālistu skaits jeb sertifikātu skaits, tad tiek vērtēts apgrozījums būvniecībā, tiek vērtēta iepriekšējā pieredze, cik ilgi uzņēmums strādā nozarē.

Ideja iedalīt uzņēmumus klasēs nāk no pašiem būvniekiem. Nozares profesionāļi uzskata, ka šādā veidā publiskajos jeb valsts un pašvaldības iepirkumos tiks mazināta birokrātija un konkursos varēs piedalīties tikai uzticami uzņēmumi.

Baiba Fromane
Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja

Tas mazinās to, ka jāiesniedz ļoti daudz dokumentu katrā iepirkumā, tas ir viens, bet otrs arī, ka noteikta apjoma objektus varēs būvēt tikai noteiktas klases būvniecības nozares uzņēmumi. Tas ir svarīgi, lai konkursos neparādītos vienas dienas uzņēmumi, kuri pēc objekta nodošanas kaut kur pazūd, tad nav kurš atbild par garantijas remontu.

Diemžēl realitātē uzņēmumu klasificēšana nerit tik gludi kā bija iecerēts, norāda būvkompānijas “YIT” valdes priekšsēdētājs. Uzņēmuma “YIT” vadītājs norāda, ka viņa uzņēmumam piešķirta viena no zemākajām jeb ceturtā klase tikai tāpēc, ka Būvniecības valsts kontroles birojs nespējot iegūt publiski pieejamu informāciju.

Ekonomikas ministrijas pārstāve norāda, ka pašlaik būvkomersantu klasifikācijas datubāze vēl tiek pilnveidota. Informācija no dažādām valsts iestāžu datubāzēm pilnībā tiks apkopota ar šā gada 1. jūliju. Savukārt uzņēmumu klasifikācija ar pilnu jaudu sāks darboties 2019. gada 30. aprīlī.

Uzņēmējiem pašlaik arī nav pilnībā skaidrs, kā piešķirtā klase ietekmēs iespēju piedalīties publiskos iepirkumos. Ekonomikas ministrijas pārstāve skaidro, ka to, kādos konkursos drīkstēs piedalīties augstāko klasi ieguvušie uzņēmumi un kādos zemākās klasēs iekļuvušie uzņēmumi, vēl jānosaka ministrijas ekspertiem. To paredzēts noteikt līdz 2019. gada sākumam.

Lasi vēl