Būvniecības nozarē mazina birokrātisko slogu

Komentāri

Jau nedaudz vairāk par mēnesi būvkompānijas Latvijā tiek iedalītas klasēs. Tas tiek darīts, lai publiskajos iepirkumos būtu iespējams ātri un bez liekas birokrātijas noteikt būvnieka uzticamību un profesionālās iemaņas.

Nozares eksperti kopumā ieceri atbalsta, taču joprojām ir virkne neatbildētu jautājumu, un būvkompāniju vadītāji norāda, ka patiesībā uzņēmumu iedalīšana klasēs ir nepilnīga un neuzticama.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Būvkompānijas tiek iedalītas piecās klasēs. Pirmā klase ir visaugstākā, bet piektā – zemākā klase.

Kopš maija sākuma izvērtēti  aptuveni 2000 būvuzņēmumu. Ekonomikas ministrijas pārstāve norāda, ka, piešķirot vienu no piecām klasēm, tiek ņemti vērā kopumā 15 kritēriji, visa informācija tiek ņemta no oficiālajām valsts iestāžu datubāzēm.

Brigita Ķirule-Vīksne
EM būvniecības politikas departamenta vecākā eksperte

Profesionālo spēju kritērijos tiek novērtēta kompetence, ko raksturo sertificēto speciālistu skaits jeb sertifikātu skaits, tad tiek vērtēts apgrozījums būvniecībā, tiek vērtēta iepriekšējā pieredze, cik ilgi uzņēmums strādā nozarē.

Ideja iedalīt uzņēmumus klasēs nāk no pašiem būvniekiem. Nozares profesionāļi uzskata, ka šādā veidā publiskajos jeb valsts un pašvaldības iepirkumos tiks mazināta birokrātija un konkursos varēs piedalīties tikai uzticami uzņēmumi.

Baiba Fromane
Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja

Tas mazinās to, ka jāiesniedz ļoti daudz dokumentu katrā iepirkumā, tas ir viens, bet otrs arī, ka noteikta apjoma objektus varēs būvēt tikai noteiktas klases būvniecības nozares uzņēmumi. Tas ir svarīgi, lai konkursos neparādītos vienas dienas uzņēmumi, kuri pēc objekta nodošanas kaut kur pazūd, tad nav kurš atbild par garantijas remontu.

Diemžēl realitātē uzņēmumu klasificēšana nerit tik gludi kā bija iecerēts, norāda būvkompānijas “YIT” valdes priekšsēdētājs. Uzņēmuma “YIT” vadītājs norāda, ka viņa uzņēmumam piešķirta viena no zemākajām jeb ceturtā klase tikai tāpēc, ka Būvniecības valsts kontroles birojs nespējot iegūt publiski pieejamu informāciju.

Ekonomikas ministrijas pārstāve norāda, ka pašlaik būvkomersantu klasifikācijas datubāze vēl tiek pilnveidota. Informācija no dažādām valsts iestāžu datubāzēm pilnībā tiks apkopota ar šā gada 1. jūliju. Savukārt uzņēmumu klasifikācija ar pilnu jaudu sāks darboties 2019. gada 30. aprīlī.

Uzņēmējiem pašlaik arī nav pilnībā skaidrs, kā piešķirtā klase ietekmēs iespēju piedalīties publiskos iepirkumos. Ekonomikas ministrijas pārstāve skaidro, ka to, kādos konkursos drīkstēs piedalīties augstāko klasi ieguvušie uzņēmumi un kādos zemākās klasēs iekļuvušie uzņēmumi, vēl jānosaka ministrijas ekspertiem. To paredzēts noteikt līdz 2019. gada sākumam.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl