Būveksperti: ir problēmas ar 467. sērijas namu vizuālo stāvokli, taču konstruktīvie elementi – apmierinošā stāvoklī

10 komentāri

Būveksperti pabeiguši padomju laika 467. sērijas daudzdzīvokļu namu pārbaudi, konstatējot problēmas šo namu vizuālajā stāvoklī, bet dodot apmierinošu vērtējumu ēku konstruktīvajiem elementiem, vēsta TV3 Ziņas.

Mārtiņš Auders, EM Mājokļu politikas departamenta direktors

“Iepriekš ir izvērtēta tikai viena sērija, tas ir vecais “lietuviešu projekts”, tur arī lielas problēmas nav konstatētas, tur bija fakts, ka vienai ēkai var noslīdēt betona jumts, ko var novērst, veicot pastiprināšanas darbus. Bet nav gadījumu, kas var veicināt ēkas sabrukšanu.”

Pēdējā no pētītajām – 467. sērija – ir raksturīga Krasta masīvam, kā arī daļā Purvciema un Pļavnieku, kur tās ieskautas starp citiem projektiem.

Gaļina Bērziņa, iedzīvotāja

“Paskatieties, tām piecstāvu mājām blakus ir plānas sienas. Mūsējām bloki ir biezāki.”

Gaļina vienā no šādām mājām dzīvo un ilgus gadus bijusi sētniece. Kā jau mikrorajonos, viņa sūdzas par slikto iekšpagalmu stāvokli, sevišķi celiņiem starp mājām, taču 467. sēriju uzskata par labāko.

“602. sērija man nepatīk. Jo mūsu mājas būvēja vietējie strādnieki. Tur pāri ielai padomju armijas zaldāti. Man vispār tās piecstāvu, kā arī devinstāvu citās sērijās nepatīk. Mūsu 467. sērija ir laba,” uzskata iedzīvotāja.

467. sērija bija un ir diezgan pieprasīta nekustamo īpašumu tirgū. Pirmkārt, jau tāpēc, ka uz kopējā fona šīs sērijas namu nav daudz. Otrkārt, tām ir laba siltumizolācija un plānojums. Pēdējais fakts gan attiecas uz divistabu dzīvokļiem.

Padomju laikos būvētie dzīvokļi ir lielākais sektors nekustamā īpašuma tirgū. Kā novērojusi “ArkoReal Estate” pārstāve Ieva Jansone, tos parasti izvēlas kā pirmo dzīvokli. Pircējiem biežāk interesēšot kāpņutelpas vai paša dzivokļa vizuālais stāvoklis. Nesošās konstrukcijas, jumts un cauruļvadi – retāk. Taču tieši to ņems vērā kredīta izsniedzējs.

Ieva Jansone, “Arco Real Estate” valdes locekle

“Šī tieši ir tā korelācija, kas ir starp tehnisko stāvokli, kredītiestādi un klientu, kuram bieži vien nepietiek pirmajai iemaksai. Jo sliktākā stāvoklī ir māja, jo mazāku kredītu piešķirs, jo lielākai summai viņam jābūt pašam. Un šis ir tas faktors, kas šobrīd visvairāk liek pievērst uzmanību.”

Ekonomikas ministrijas uzdevumā būveksperti pārbaudīja atsevišķas katras sērijas namus. Taču dati var kalpot par rokasgrāmatu šādu pašu sēriju apsaimniekotājiem.

“Ir skaidrs, kādā veidā šo apsekošanu veikt, jo eksperti ir izstrādājuši algoritmu, pēc kura pārbaudījusi ēku. Katram pārvaldniekam, kas pasūtīs tehniskās apskates atzinumu, darba uzdevuma sagatavošana būs vienkāršāka, tas izdarīts viņu vietā.” norāda Ekonomikas ministrijas pārstāvis.

Turpmākajos gados plānots apsekot arī citus padomju laikos būvētos sērijveida namus.
10 komentāri