Būvdarbu laikā bieži pārrauj gāzes caurules un elektrības kabeļus

3 komentāri

Latvijā šovasar vērojams celtniecības “bums” jeb būvēšanās uz nebēdu, taču tiek novērots arī tas, ka steigā un paviršībā teju katru dienu tiek bojāta apakšzemes infrastruktūra – gāzes un elektrības vadi, vēsta TV3 Ziņas.

Latvijā pilnā sparā rit būvdarbu sezona, neuzmanīgi strādnieki daudzviet pārrāvuši gāzes vadus, radot ļoti bīstamas situācijas.

Uzņēmumā “Gaso” skaidro, ka saskaņošanas process ir ātrs, efektīvs un neko nemaksā, bet strādnieki ir pavirši un rada ārkārtīgi bīstsamas situācijas.

Ik gadu Latvijā tiek fiksēti daudzi gāzesvada bojājumi, kas pārsvarā atgadās, to aizķerot ar ekskavatora kausu vai citu smago tehniku. Šovasar vien  jau konstatēti 25 pārrāvumu gadījumi! Visbiežāk strādnieki ar eskavatoru aizķer plastmasas caurules, aptuveni metru dziļumā. Dažkārt pat mēģina tās “aizlāpīt” saviem spēkiem. Tiek bojāti gāzesvadi, kas šķērso gan vēsturiskus objektus, gan arī teritorijas, kurās tiek attīstīti jauni projekti, norit vērienīga būvniecība vai arī šķietami vienkārši labiekārtošanas darbi.

Arī privātmāju saimniekiem, plānojot jebkādus pamatīgākus rakšanas darbus, pirms tiem vēlams sazināties ar “Gaso”, lai noteiktu, kur tieši dabā atrodas gāzesvads viņu īpašumā un lai to nejauši nesabojātu, piemēram, velkot kanalizāciju. Ja gāzesvads bojāts nesaskaņotu būvniecības vai rakšanas darbu laikā, “Gaso” soda naudu par to neuzliek un neiekasē, taču rēķins par bojājuma novēršanu būs jāapmaksā bojājuma izraisītājam. Un tas var pārsniegt arī vairākus tūkstošus eiro.

“Cilvēkiem bieži ir izpratne – jāmūk! Lielākoties darbi tiek momentā pārtraukti, zvana avārijas dienestam, kas lokalizē avārijas vietu, veic remontdarbus. Tas ir ugunsbīstams, sprādzienbīstams pasākums, var tikt pārtraukta dabasgāzes piegāde desmit,simts, pat viarākiem simtiem lietotājiem,” stāsta AS “Gaso” Rīgas iecirkņa vadītājs Ainārs Selickis.

Biežākie iemesli ir rakšanas darbu nesaskaņošana, kā arī cilvēciskais faktors jeb neuzmanība. Pirms darbu sākšanas īpašniekam vai viņa pilnvarotajai personai jāvēršas “Gaso” un jānoslēdz vienošanās par zemes darbu izpildes noteikumiem gāzesvadu aizsargjoslā. To var izdarīt elektroniski, Rīgas iedzīvotājiem sūtot e-pastu uz adresi [email protected], bet citviet Latvijā – uz [email protected]

Gaso par visiem negadījumiem informē “Latvijas Siltuma”, “Latvijas Gāzes” un Ūdens tehnoloģijas inženieru savienību

“Ir gadījumi, kad saucam Valsts policiju, lai fiksētu. Vēršamies LSGUTIS un viņi veic padziļinātu izpēti, tas soda mērs būvadrbu vadītājam var būt gana liels, var aiziet līdz pat sertifikāta pārtraukšanai,” stāsta Selickis.

Ar līdzīgām problēmām saskaras arī uzņēmums “Sadales tīkls”, kura infrastruktūra šovasar pamatīgi bojāta tieši paviršu būvdarbu dēļ. Būvdarbu laikā vienlīdz bieži pārrauj gaisa kabeļus un uzrok arī pazemes līnijas.

Sandis Jansons. AS ”Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs

“Apmēram puse no bojājumiem saistīti ar kabeļu uzrakšanu, gandrīz viens gadījums dienā. Būvdarbus veicot gan privātpersonas, gan uzņēmumi. Privāpersonu gadījumā tā biežāk ir nezināšana, ka ir jāsakaņo. Aicinu izmantot mūsu e-portālu saskanos.sadalestikls.lv, kur var saskaņot un divu dienu laikā sniedzam atbildi, vai tas skar mūs, vai nē.”

Iepriekšējos gados šāda paviršība radījusi traģiskas sekas, gājuši bojā cilvēki, bet šogad traģiski gadījumi līdz šim nav konstatēti, arī gāzes vadu pārrāvumus izdevies novērst laikus, bez nopietniem incidentiem. Tiesa gan, avāriju gadījumos bez gāzes un elektrības uz labu laiku palikuši daudzi apkārtējie iedzīvotāji.

3 komentāri