Būtiskākais, kas patlaban jāzina ieceļotājiem Latvijā!

0 Komentāru
Būtiskākais, kas patlaban jāzina ieceļotājiem Latvijā!
Kaspars Krafts / f64

2020. gads un nu arī 2021. gada pirmais mēnesis ieviesis virkni jauninājumu ceļošanas noteikumos – valsts robežu šķērsošanai ar pasi vien vairs nepietiek, un ceļotājam nepieciešami papildu dokumenti, atgādina Valsts kancelejā.

Visiem ceļotājiem, kuri ierodas Latvijā, arī tiem, kuri Latviju šķērso tranzītā, 48 stundu laikā pirms ieceļošanas jāaizpilda elektroniskā apliecinājuma anketa jeb “Covidpass.lv”, norādot ierašanās laiku, valsti, no kuras persona ieradusies, transporta veidu, ierašanās mērķi un uzturēšanās adresi. Aizpildot apliecinājumu, personai tiek piešķirts īpašs QR kods, kas jāuzrāda starptautisko pasažieru pārvadātāju pārstāvjiem pirms iekāpšanas transportlīdzeklī pēc pieprasījuma arī robežsardzei. No 15. janvāra stājusies spēkā arī papildu prasība – ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas veikts Covid-19 tests, kura rezultāts ir negatīvs.

“Pēdējos gados bijām pieraduši pie globālas mobilitātes, taču Covid-19 pandēmijas apstākļos ceļošanas iespējas ir krietni sarukušas. Šajā laikā ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai vispār ceļot, un to būtu ieteicams darīt tikai galējas nepieciešamības gadījumā. Eiropas Savienības ārējo robežu šķērsošana šobrīd ir atļauta tikai atsevišķām personu grupām – regulārajiem kravu pārvadātājiem vai cilvēkiem, kuri ceļo uz darba tiesisko attiecību pamata vai atgriežas uz savu mītnes valsti. Iekšējās robežas nav slēgtas, personas drīkst brīvi pārvietoties, bet jāsaprot, ka epidemioloģiskā situācija liek rūpīgi izvērtēt ceļošanas nepieciešamību. Ja nav iespējams nepārvietoties ārpus valsts, jebkurai personai, atgriežoties Latvijā, jāizpilda valdības noteiktās prasības,” stāsta Valsts robežsardzes galvenā inspektore majore Kristīne Pētersone.

Robežsardzē norāda, ka QR kods ir tikpat svarīgs kā pase.

Aviopārvadājumu un starptautiskajā autobusu satiksmē “Covidpass” aizpildīšanas un QR koda kontrole gulstas uz pārvadātāja pleciem. Tos, kuri ceļo ar privāto transportu, uz ārējām robežām pārbauda Valsts robežsardze, līdz ar personas dokumentu pārbaudi lūdzot uzrādīt arī QR kodu. Uz iekšējām robežām kontrolēt koda esamību ir sarežģītāk, atzīst majore Kristīne Pētersone. Tā kā robežkontrole uz iekšējām robežām nav atjaunota, izveidots kompensējošs mehānisms – imigrācijas kontrole iekšējo robežu tuvumā, ko Valsts robežsardze sadarbībā ar Zemessardzi un Valsts policiju kopš 7. decembra veic pastiprinātā režīmā.

Valsts robežsardzes galvenā inspektore majore Kristīne Pētersone

“Ikdienā imigrācijas kontrole nozīmē ārzemnieku ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontroli. Jebkurā brīdī jebkur Latvijas teritorijā robežsargiem ir tiesības apturēt auto vai vērsties pie kādas personas un pārbaudīt tās likumisko pamatu uzturēties Latvijā. Taču šobrīd pastiprinātas imigrācijas kontroles mērķis ir tieši ieceļošanas apliecinājumu aizpildīšanas un Covid testa rezultātu esības pārbaude katram ceļotājam, izlases kārtībā apturot automašīnas uz ceļiem iekšējo robežu tuvumā, ko veicam ar Zemessardzes palīdzību, savukārt Valsts policija sniedz atbalstu, patrulējot uz mazākiem autoceļiem.”

Viņa akcentē, – robežsargi apstādina galvenokārt vieglo autotransportu. Ar kravu pārvadātājiem problēmas lielākoties nerodas; klupšanas akmens ir to Latvijas iedzīvotāju rīcība, kas cenšas apiet valdības noteiktās prasības.

Pētersone neskaidrību vai jautājumu gadījumā aicina apmeklēt Valsts robežsardzes jauno interneta vietni, kur regulāri tiek publicēta aktuālā informācija ceļotājiem.

No 15. janvāra ieceļošanai obligāts Covid-19 testa rezultāts.

Lai ierobežotu Covid-19 ievešanu Latvijā, no piektdienas, 15. janvāra, ieceļotājiem stājās spēkā papildu drošības prasības: katram, kurš ierodas Latvijā, ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas jāveic Covid-19 tests un pirms iekāpšanas sabiedriskajā transportlīdzeklī jāuzrāda negatīvs testa rezultāts. Arī ierodoties ar personisko transportu, jābūt veiktam testam.

“Tāpat kā QR koda pārbaude, arī testu rezultātu pārbaude lidostās, ostās un starptautiskajos autobusu pārvadājumos pamatā būs pārvadātāju ziņā, taču jārēķinās, ka Valsts robežsardze var veikt šo te prasību ievērošanas kontroli atkārtoti pēc personu ieceļošanas Latvijā. Iekšējo sauszemes robežu tuvumā Valsts robežsardze ieceļotājus izlases kārtībā turpinās pārbaudīt, līdz ar QR kodu lūdzot uzrādīt arī testa rezultātus. Atzīme par veikto testu būs jāatzīmē arī elektroniskā apliecinājuma anketā “Covidpass.lv”,” skaidro robežsardzes galvenā inspektore.

Šo prasību atvieglojumi attiecas galvenokārt uz cilvēkiem, kuri regulāri dodas uz darbu Igaunijā vai Lietuvā un regulārajiem kravu pārvadātājiem, kuriem “Covidpass.lv” jāaizpilda reizi 30 dienās, savukārt tests nav jāveic. Taču uz tiem, kuri dodas, piemēram, uz Viļņu iepirkties vai uz Tallinu pavadīt nedēļas nogali, gan attiecas visi tie paši noteikumi, kas jāievēro jebkuram ieceļotājam Latvijā.

0 Komentāru