“Būs ļoti grūta ziema…” Rīgas zoodārzā satraucas par ozolzīļu trūkumu

8 komentāri

Latvijā ir ozolzīļu trūkums – pavasara salnas, kas nosaldēja ozolu ziedus, tagad rudenī atsaucas visai sāpīgā veidā. Rīgas Zooloģiskajā dārzā pauž satraukumu, jo ir dzīvnieki, galvenokārt kukaiņi, kuri nevar iztikt bez ozolzīlēm.

Rīgas Zooloģiskā dārza insektārija nodaļas vadītāja Ilona Roma norāda, ka pašlaik kukaiņi vēl ēd aveņu krūmus jeb avenājus, taču tie drīz beigsies. Savukārt ziemā tiem būs nepieciešami ozolzīļu asni un jaunie ozoliņi, kas tiem aizstāj gardos avenājus.

“Visu ziemu mēs stādām tās zīles un audzējam asnus, un dodam mūsu dzīvniekiem,” saka Roma. Tieši tāpēc zoodārzam nepieciešamas svaigas zīles. “Vienmēr prasām, lai mums atnes veselas zīles, šā gada ražu,” bilst Roma.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā ir viena no ievērojamākajām insektu un tieši zarkukaiņu kolekcijām Eiropā. Šādu kukaiņu kolekcija ir attīstīta aptuveni 25 gadus, un ikviens to var novērtēt, apmeklējot tropu māju.

“Pavasara salnas acīmredzot trāpījās tajā brīdī, kad ozoli zied,” zoodārza direktors Ingmārs Līdaka vērš uzmanību, kāpēc šajā gadā ozolu zīles ir retums. Ja citos gados zīles zoodārzam tiek atvestas pat vairāki desmiti tonnu, tad šajā gadā tie ir vien daži simti kilogramu.

“Zīļu nav, būs ļoti grūta ziema,” Līdaka norāda, ka zīļu problēma nav tikai zooloģiskā dārza bēda. Arī vairākām savvaļas dzīvnieku sugām zīļu trūkums var būt liktenīgs aukstajos mēnešos.

“Piemēram, sīļi pārziemo lielākoties, pateicoties zīlēm. Rudenī sīlis savāc daudzus kilogramus, saslēpj mežā, vai viņš atceras vai ne, bet viņš tik un tā ziemā atrod. Sīļiem ziemā tā būs liela traģēdija,” saka Līdaka.

Arī vāveres ziemā lielā mērā pārtiek no ozolzīlēm, vienīgais mierinājums, ka šogad bijusi laba riekstu raža, tāpēc vāveres, kas ēd arī riekstus, tik daudz kā sīļi, visticamāk, necietīs.

“Krietns maišelis zīļu, – es domāju par atlaidi ieejai mēs sarunāsim,” Rīgas Zooloģiskā dārza direktors norāda, ka apmeklētāji par svaigu zīļu atvešanu bešā nepaliks. Taču zīlēm ir jābūt tādām, kas der diedzēšanai.

“Zīlēm jābūt atlasītām no lapām. Otrkārt, zīles ir mitras – salasi un tūlīt ved uz zoodārzu, vai salasi un izber apžāvēt, pretējā gadījumā tās sāks pelēt,” skaidro Līdaka.

Zoodārzā cer, ka ir vietas Latvijā, kur pavasara salna ozolus nav skārusi un tur ir laba zīļu raža. Ja tuvākās pusotras nedēļas laikā zīles Latvijā netiks atrastas, tad zīles būs jāmeklē ārvalstīs. Zoodārzam nepieciešamie aptuveni 400 kilogrami, tas izmaksās vismaz 1000 eiro.

Rīgas Zoodārzā aicina pirms zīļu nodošanas sazināties, rakstot uz e-pastu [email protected] vai zvanot pa tālruņa numuriem 67518669 un 67517969.

8 komentāri