Bunkus dienu pirms noslepkavošanas atsaucis divas izsoles par 400 000 eiro prasījumiem

1 komentārs
Bunkus dienu pirms noslepkavošanas atsaucis divas izsoles par 400 000 eiro prasījumiem
LETA

Maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus dienu pirms noslepkavošanas atsaucis divas trešdien, 30. maijā, ieplānotas izsoles, kurās bija paredzēts pārdot kopumā aptuveni 400 000 eiro vērtas prasījuma tiesības pret viņa administrētā maksātnespējīgā SIA “Rego Trade” bijušajiem vadītājiem, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Savā karjerā Bunkus administrējis kopumā 48 uzņēmumus, taču šobrīd “Rego Trade” maksātnespēja ir vienīgais aktīvais maksātnespējas process, kurā trešdien Rīgā noslepkavotais Bunkus bija administrators, liecina informācija “Firmas.lv” datu bāzē.

Pārtikas vairumtirgotājs “Rego Trade” par maksātnespējīgu tika atzīts 2008. gada pavasarī. Pēc stāšanās amatā administrators Bunkus konstatēja, ka uzņēmuma bijušie valdes locekļi – Mihails Uļmans, Aleksandrs Budovskis un Dans Vapne – pirms maksātnespējas pasludināšanas izsaimniekojuši “Rego Trade” aktīvus, tādēļ administrators pret viņiem vērsās tiesā ar prasībām par līdzekļu piedziņu.

LETA jau ziņoja, ka Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palāta 2012. gadā apmierināja administratora prasību un no Uļmana par labu uzņēmumam piedzina 265 626 latus (377 952 eiro). Šobrīd maksātnespējīgajam uzņēmumam ir prasījuma tiesības arī pret Budovski 192 055,50 eiro apmērā un pret Vapni 204 145,75 eiro apmērā.

Abus šos parādus Bunkus iepriekš bija plānojis izsolīt 30. maijā, taču 29. maijā administrators atsaucis “Latvijas Vēstnesī” publicēto paziņojumu par izsolēm.

Interneta vietne “Pietiek” pirms dažiem gadiem aprakstīja konfliktu, kas Bunkum kā “Rego Trade” administratoram bija izveidojies ar uzņēmēju Uļmanu. Uzņēmējs sūdzējās, ka “Rego Trade” lielākais kreditors bija VID ar gandrīz divām trešdaļām balsstiesību kreditoru sapulcēs, kurās dienestu pārstāvēja administratora brāļa, VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes Maksātnespējas procesa daļas vadītāja Kaspara Bunkus padotie. Uļmans apgalvoja, ka kreditoru sapulcēs VID pārstāvji atbalstījuši lēmumus, kas bijuši nevis valsts, bet administratora interesēs. VID gan šādus Uļmana pārmetumus noraidīja, norādot, ka gan administrators, gan VID ievērojuši visas likumu prasības.

Savukārt laikraksts “Dienas Bizness” trešdien publicējis interviju ar Bunkus, kas notikusi 2016. gadā. Tajā Bunkus atklājis, ka lielais ļaunprātīgas maksātnespējas gadījumu skaits ir būtiska Latvijas uzņēmējdarbības vides problēma.

Tāpat Bunkus intervijā “Dienas Biznesam” minējis, ka uzņēmēji bieži paši ļaunprātīgi noved savus uzņēmumus līdz maksātnespējai. Viņš laikrakstam tolaik skaidrojis, ka šādi uzņēmēji uzaudzē nodokļu parādus valsts budžetam, pēcāk pārreģistrē savus uzņēmumus uz trešajām personām – bezpajumtniekiem vai uz ofšoriem. Ieceļ valdē formālas personas, kas uzņemas to par samaksu, vai trešo valstu pilsoņus, kuri nav sastopami, neatbild, nenodod grāmatvedības dokumentus.

Vaicāts, vai var minēt kādu šādas darbības piemēru no savas prakses, Bunkus laikrakstam atbildējis: “Ar šādu situāciju saskāros SIA “Rego Trade” maksātnespējas procesā.”

Maksātnespējas administrators “Dienas Biznesam” stāsta, – pārņemot uzņēmumu, konstatējis, ka praktiski visi tā līdzekļi īsi pirms maksātnespējas ir pārskaitīti tikai uzņēmuma īpašniekam, nevis nomaksāti nodokļi un samaksāts kreditoriem.

Jau vēstīts, ka trešdien, 30. maijā, Rīgā, Aizsaules ielā 1, notikusi slepkavība. Izmantojot šaujamieroci, nogalināts maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus.

Zināms, ka Bunkus bija viens no juristiem-palīgiem, ko ”Trasta Komercbankas” likvidators Armands Rasa bija piesaistījis likvidācijas procesam. Bunkus par maksātnespējas administratoru strādājis kopš 2007. gada. Viņa vārds skaļi izskanēja medijos saistībā ar uzņēmuma ”Rego Trade” maksātnespējas procesu, kurā Bunkus bija administrators un vērsās tiesā, lūdzot atzīt uzņēmuma īpašnieka izsniegtos aizdevumus par neatbilstošiem likuma normām.

Policija aicina atsaukties notikuma aculieciniekus vai tos, kuriem ir jebkāda informācija par notikušo, zvanot Valsts policijai pa tālruni 67014002.  Jebkura informācija var būt ļoti noderīga izmeklēšanā. Šobrīd uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 116. panta par citas personas slepkavību. Notiek izmeklēšana.

Šobrīd policija strādā notikuma vietā, un patlaban Aizsaules ielā ir bloķēta satiksme ceļa posmā no Gaujas ielas līdz Brāļu kapiem. Policija aicina netuvoties notikuma vietai, lai policija var netraucēti veikt darbu.

Izskan versija, ka apvidus automašīna ir braukusi pa Aizsaules ielu, kad no pretimbraucošā auto sākts šaut no automāta. Uz apvidus auto loga ir redzamas vairākas ložu pēdas. Kāda aculieciniece TV3 Ziņās pastāstīja, ka dzirdējusi septiņus šāvienus. 

Mežaparkā, netālu no vietas, kur no rīta nogalināts Bunkus, atrasts nodedzis busiņš. Mežā pie krematorijas atrodas nodegusi furgona tipa automašīna ar tentu, kas ir tieši tāda, kādu policija meklēja pēc slepkavības.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (V) uzskata, ka maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavība nekavējoties jāpārrunā Valsts prezidenta vadītajā Nacionālās drošības padomē (NDP).

Tikmēr iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) norādījis: “Visticamāk, notikusi administratora Bunkus pasūtījuma slepkavība.”