“Bulciņu likums” skolās: līdz nākamajam gadam tiks noteikts pārejas periods

Pievienot komentāru
“Bulciņu likums” skolās: līdz nākamajam gadam tiks noteikts pārejas periods
Foto: LETA

Kopš janvāra skolu kafejnīcās vairs nav nopērkamas bulciņas un citi skolēnu iecienīti našķi, kas nav iekļauti jaunajos izglītības iestāžu uztura normu noteikumos. Tomēr tā sauktais bulciņu likums ne tikai iztukšojis skolu kafejnīcu plauktus, bet arī radījis grūtības skolu ēdnīcām. Jaunie noteikumi paredz, ka skolēnu maltītē vairs nedrīkst pievienot pārtikas piedevas – krāsvielas, garšas pastiprinātājus, konservantus un saldinātājus. Ēdinātāji norāda, ka bez šīm vielām garšīgu ēdienu pagatavot ir grūti.

Saskaroties ar pārtikas nozares negatīvo reakciju, veselības un zemkopības ministri šonedēļ vienojās striktos noteikumus pārskatīt. Veselības ministrs Guntis Belēvičs (Zaļo un zemnieku savienība) gan norāda, ka nosacījums bērnus barot veselīgi tiks saglabāts: “Gan nākamotrdien, kad es ceru šos noteikumus apstiprinās, gan nākotnē mēs iesim pa atļauto produktu saraksta paplašināšanas ceļu. Tāpat mēs vienojāmies ar Dūklava kungu, ka lai ražotāji iegūtu garāku pārejas periodu, atsevišķas lietas tiks atļautas līdz šā gada beigām. Par to, kā šis dokuments izskatīsies, vienosies abu ministriju atbildīgie darbinieki.”

Arī Belēviča partijas biedrs Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs akcentē, ka bērni jābaro veselīgi, vienlaikus uzsverot, ka šajā jautājumā svarīga saprātīga pieeja: “Ar vienu teikumu to varētu pateikt tā – visum, kas ir ražots pašā skolas ēdnīcā, vai tās būs kādas maizītes uzsmērētas vai izceptas pankūkas, tas viss būtu iespējams. Un tā bulciņa, kas visur tagad tiek rādīta pa televizoru, tā arī kopējās ēdienkartes ietvaros varētu būt viens to brīžiem, kad to varētu ēst.”

To, ka atļauto produktu saraksts jāpapildina pārliecināta Rīgas centra humanitārās vidusskolas direktore Ineta Rudzīte, kura uzskata, ka šībrīža kārtība ir nedaudz pārspīlēta: “Jautājums, vai tehniski aizliegumi būs tie īstie, kas palīdzēs. Protams, ka mēs netirgojam ne kolas, ne čipsus, bet tas jau gadiem nenotiek. Tas nav nekas unikāls. Ir jādomā arī par to, ka ne katrs skolēns var nopirkt par zināmi lielu naudiņu riekstus vai žāvētus augļus, jo tie maksā diezgan dārgi. Bet to, ka pilnīgi visu aizliegt, manuprāt mēs atkal esam kaut kur pārspīlējuši.”

Tikmēr ģimenes ārste Alise Nicmane – Aišpure akcentē, ka pie tā, ko bērni skolā ēd lielā mērā ir atbildīgi tieši vecāki: “Ja mēs ģimenē runājam, un vecāki ne tikai runā, bet arī ar savu piemēru rāda, kas ir veselīga dzīve – gan par sportu, gan par uzturu un dzeršanu, tad tas bērns tiek pieradināts jau no mazām dienām veselīgi ēst un viņš nebūs tas, kas izvēlēsies ēst kūciņas, bulciņas un dzert ķimizētus, saldinātus dzērienus.”

Veselības un Zemkopības ministri gan uzsver, ka veselīga uztura nodrošināšana skolās nav iespējama bez papildus finansējuma. Šobrīd viena skolēna ēdienreizei valsts tērē 1,42 eiro, bet optimāla summa būtu 2 eiro. Belēvičs: “Dzīve ir gājusi uz priekšu, 1,42 eiro ir palicis vairākus gadus, bet ir cēlušās nomas maksas, ir cēlusies dzīves dārdzība, un tas viss rezultējās tajā, ka aizvien samazinās tā naudas summa, kas tiek atvēlēta produktu iepirkumam. Tagad mēs šo situāciju radikāli grozīsim. Skolas līdz šim bija pārvērtušās par veikaliem, tagad tas tiks mainīts.”

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, savukārt, norāda, ka būtiski ir skolēniem piedāvāt ne tikai veselīgu, bet arī garšīgu ēdienu:

“Ir ļoti svarīgi, lai bērnam tas ēdiens arī būtu garšīgs. Nevar vienkārši izvārīt zupu, iemest divas kāpostlapas iekšā un teikt, lai bērni ēd to. Protams, es būšu viens no tiem ministriem, kas atbalstīs, ka finansējums ir jāpalielina, jo pretējā gadījumā divas lietas nav saliekamas kopā – veselīga pārtika bērniem un ļoti zema cena.”

Tomēr līdz brīdim, kamēr atļauto produktu saraksts tiks papildināts un skolas pusdienas kļūs garšīgākas, skolēni visticamāk izlīdzēsies ar našķiem no tuvējiem veikaliem. Ir pat dzirdēti gadījumi, kad pēc bulciņām kāri skolēni starpbrīdī uz skolu pasūta picu.

Video

Lasi vēl