Budžets 2018: valdība vienojas par prioritātēm

0 Komentāru
Budžets 2018: valdība vienojas par prioritātēm
Vladislavs Proškins/F64 / F64

Partijas vienošanos ir panākušas, pārkāpjot arī līdz šim galveno bijušo klupšanas akmeni – demogrāfijas jautājumu. Atliekot Nacionālās apvienības kontrolētās Tieslietu ministrijas projektu – jaunā Liepājas cietuma būvniecību – koalīcija vienojusies par naudas piešķiršanu citai Nacionālās apvienības prioritātei – atbalstam daudzbērnu ģimenēm.

Par cietuma naudu paredzēts palielināt pabalstu ģimenēm par trešo un katru nākamo bērnu, bet cik lielā apmērā – skaidrības vēl nav.

”Esam gandarīti par to rezultātu, ko esam sasnieguši – panākuši trešā bērna politikas īstenošanu ar ļoti būtisku atbalsta pieaugumu,” norāda VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

Valdības ārkārtas sēdē šodien apstiprinātas budžeta prioritātes, bet gala lēmumu par 2018. gada galveno finanšu dokumentu Ministru kabinets pieņemšot otrdien. “Otrdien pieliks punktu un strīdu starp partijām vairs nav,” apliecināja premjers Māris Kučinskis.

Budžeta pieņemšanas gaita gan izpelnījusies arī kritiku. Ekonomisti jau par provinciālu marasmu nosaukuši pēkšņo lēmumu samazināt pievienotās vērtības nodokli Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem bez skaidrojumiem, kāpēc jāatbalsta konkrēti šī lauksaimniecības nozare. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) tikmēr uzsver, ka samazinātā likme būs spēkā uz trīs gadu pārbaudes laiku.

“Zemkopības ministrijai ir uzdevums vienoties vismaz tādā nodomu protokola līmenī ar lielajiem tirgotājiem, lai nebūtu tā, ka tirgotāji izmanto šo nodokļa samazinājumu, liekot papildu uzcenojumu, lai šis izdevīgums tiešām būtu patērētājiem un vietējiem ražotājiem,” sacīja Reizniece-Ozola.

Partijas iepriekš bija vienojušās likvidēt tā dēvētās “deputātu kvotas”, kas parasti budžeta vērtēšanas laikā Saeimā nozīmēja naudas došanu dažādu deputātiem pietuvinātu organizāciju vai pašvaldību vajadzībām bez plašāka izvērtējuma. Tomēr tagad deputātu kvotām pielīdzināmus ierosinājumus ir saņēmušas nevis Saeimas frakcijas, bet nozaru ministrijas.

“Nē, tās nebūs ne deputātu, ne ministru kvotas. Ir pilnīgi skaidrs, ka sabiedrībai ir nepieciešamas lietas. Latvijā tradicionāli daudzas lietas ir gājušas caur parlamentu, šobrīd mēs diskutēsim tās kā valdības programmas, un skatīsimies kā mēs sabiedrībai skaidri saprotamā veidā varam demonstrēt šo jautājumu risināšanu,” teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

“Mēs nevaram pieļaut kaut kādu ļoti stihisku naudas dalīšanu. Protams, ka visām ministrijām ir daudz un dažādu iesniegumu, zinot, ka vairs nevar vērsties pie deputātiem,” saka Kučinskis.
0 Komentāru